מפת המהומות במצרים (צילום: גוגל)
מפת המהומות במצרים | צילום: גוגל

ברחבי מצרים נמשכות המהומות הסוערות נגד משטרו של מובארק. עשרות אלפי בני אדם פוקדים את הרחובות, בעוד שהמשטרה מנסה להשתלט על המתפרעים. במפות שמפורסמות באינטרנט, ניתן לעקוב בימים האחרונים אחר מוקדי ההפגנות ברחבי המדינה, זאת למרות שהופלה הרשת במדינה.

לצפייה המפת המהומות במצרים לחצו - כאן

על פי הדיווחים במפה, יותר מ-40 אלף בני אדם יצאו להפגין בעיר אל-מנסורה, מהומות כבדות נרשמות בסואץ, עשן עוטף את אלכסנדריה ומאות מפגינים מתעמתים עם המשטרה באיסלאמיה.

במהלך היום נחסמה רשת האינטרט במצרים בהוראתו של הנשיא מובראק, זאת על פי דיווחים במדינה, במטרה למנוע ניסיונות התארגנות של מפגינים. בנוסף דווח כי הרשתות הסלולריות נפלו גם הן, ולא ניתן ליצור קשר במדינה באמצעות טלפונים ניידים.

בדומה למהומות שהתרחשו בתוניסיה ובאירן, גם במצרים הפכו הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר למוקד התרחשות מרכזי בו מועברים דיווחים על הנעשה בשטח, במטרה ליידע את התושבים והעולם כולו במאבק המתרחש במדינה. מוקדם יותר השבוע הממשל סגר את הגישה לרשתות אלו בתוך גבולות המדינה.

5 הרוגים ו-870 פצועים

כבר 11 בני אדם נרגו ו-870 נפצעו במהלך המהומות הקשות ברחבי מצרים. בקהיר, אלכסנדריה וסואץ הוטל סגר צבאי על התושבים, אך למרות זאת לא פוסקות ההפגנות.

הנשיא מוברק הורה לראשונה על הכנסת הצבא לעימותים מול המפגינים בערים הגדולות. עוצר צבאי הוטל משש בערב ועד שבע בבוקר בקהיר, אלכסנדריה וסואץ. חלק מהמפגינים התפזרו בעקבות הטלת העוצר, אולם רבים אחרים ממשיכם להפגין ברחובות. המפגינים אף הצליחו להצית את מטה מפלגת השלטון בקהיר, אחד מסמלי השלטון של מובארק.

דיווחים ראשונים ברשת אל ג'זירה מספרים על חילופי אש בין צבא מצרים ומפגינים סמוך לבניין הפרלמנט. הכוחות התפרשו כדי לאכוף את העוצר סמוך למבנים השלטו המרכזיים, בהם גם הפרלמנט, משרדי הממשלה ומשרדי מפלגת השלטון.

בתוך כך החלו דיונים בצמרת הממשל המצרי בנושא הרכבת ממשלת מערב שתהיה מקובל על הציבור הרחב. מדובר במהלך שמחד מאותת לאזרחים כי השלטון עובד שינוי ומאידך מאפשר למוברק לצאת בכבוד. כעת נראה כי מובארק מעוניין בהעברה מסודרת של השלטון וברור כי הממשיך כבר לא יהיה בנו גמאל.

 

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק