מה יהיו השלכות האירועים במצרים על ישראל? הפרשן לענייני ערבים של חדשות ערוץ 2, אהוד יערי, מביע חשש אמיתי מהתפוררות המשטר המצרי ואיבוד נכס יקר של ישראל: השלום עם מצרים.

מובארק עלול לאבד את השליטה בארצו, זו התמונה המסתמנת מההחרפה במהומות היום. ייתכן כי הצבא ייקח בכוח את השלטון ממובארק ויקים ממשלת חירום לאומית. במקביל, מובארק נאם בפני האומה והבטיח שיקים ממשלה חדשה, למרות שהוא מתכוון להישאר בתפקיד.

ברחבי מצרים, הייתה ציפיה לכך שמובארק יופיע עם הודעה לציבור, אך ההערכה היא שהוא טרם הופיע משום שהוא עוד לא יודע מה לומר. הממשל הנוכחי לא מצליח לגבש דעה כיצד להתמודד עם המהומות ובאיזו הכרזה עליו לצאת. ככל הנראה, אנשי הממשל מאיצים במובארק להכנע ולצאת ברפורמות גדולות לטובת האוכלוסיה במצרים.

המציאות כרגע היא שהמשטר של מובארק כבר נפל. השאלה היא האם הוא ייפול באלגנטיות, במשך כמה חודשים, עד הבחירות או שייפול מיד. מי ששולט כרגע במדינה בפועל הוא שר ההגנה, שלמעשה אחראי על המשטר הצבאי שהוכרז.

כרגע קיים בלבול במנגנוני השלטון המצריים. מוקדם יותר, הודיעה הממשלה על עוצר בקהיר ועוד כמה ערים גדולות, לאחר מכן הרחיבו אותו לכל המדינה, ואז שוב הכריזו שהוא מתקיים רק בערים הגדולות.

ישראל נמצאת על סף אסון אסטרטגי ויש רבים במערכת הצבאית והפוליטית שלא יישנו היום טוב בלילה בעקבות אירועי היום האחרון במדינת הנילוס. המהומות במצרים והתערבות הצבא בהרגעת העימותים מלמדים שמשטרו של מובראק מתנדנד ולא בטוח בכלל שישרוד. גם אם ימשיך מובראק לשמש בתפקידו, כבר ברור לכל שמה שהיה - הוא לא מה שיהיה.

קץ תקופה במזרח התיכון

נפח המרי בקו עלייה וכך גם תעוזת הרחוב. אפילו בתוך מפלגתו של מובראק נשמעים קולות הקוראים לביצוע רפורמות בכל התחומים במדינה. מדובר בדמדומי משטר מוברק כפי שהכרנו אותו. השאלה עכשיו היא האם מעבר השלטון יעשו בדרכים אלימות או בדרך של פיוס והבנה עם הגורמים שעובדים אחר המהומות.

רבים ממנהיגי המערב, בהם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, לוחצים על מובראק לעשות מהלך שיעביר את השלטון בצורה מסודרת. מובראק יכול למשל להכריז על קיום בחירות חדשות ושקופות בפיקוח בינלאומי, או להכריז שלא יתמודד בבחירות הבאות.

העניין המהותי הוא שאנחנו נמצאים בקיצה של תקופה במזרח התיכון ותחילתה של תקופה חדשה שאיש לא יודע מה היא צופנת.

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

מהומות במצרים: אנרכיה מוחלטת ברחובות

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק