מטוס של איזיג'ט בנתב"ג (צילום: יונתן בייסקי)
מטוס איזיג'ט בנתב"ג, ארכיון | צילום: יונתן בייסקי

אחרי השביתה, המחלוקת והפשרה בין החברות הישראליות לממשלה, הסכם "שמיים פתוחים" יוצא לפועל בפעם הראשונה: חברת התעופה המוזלת איזי ג'ט תטוס לישראל מאיטליה, למרות שהיא איננה חברה איטלקית. החברה תטוס לישראל החל מחודש ספטמבר פעמיים בשבוע, במחיר שיכול להיות נמוך משמעותית מזה שמציעות החברות הסדירות - החל מ-200 דולר לטיסה הלוך ושוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חברת התעופה המוזלת "איזי ג'ט", השנייה בגודלה באירופה, נכנסה לשוק הישראלי ב-2008. מתוקף היותה חברה בריטית, היא טסה לישראל מלונדון וממנצ'סטר וחברת הבת השוויצרית שלה טסה לישראל מבזל וז'נבה (שוויץ איננה חלק מהסכם שמיים פתוחים משום שהיא אינה חברה באיחוד האירופי). הקווים של החברה לישראל בעלי תפוסה גבוהה מאוד, ועוד לפני חתימת ההסכם הודיעה איזי ג'ט כי בכוונתה לפתוח יעדי טיסה נוספים מנתב"ג לאירופה, ונציגיה בארץ היו מהתומכים הבולטים בחתימה על הסכם שמיים פתוחים.

בשלב הראשון, החברה תטוס לארץ מנמל התעופה דה וינצ'י (פיומיצ'ינו) הסמוך לרומא פעמיים בשבוע, בימי שלישי ושבת. במחיר הכרטיס כלול המושב בלבד, ועל תוספות כמו מזוודה, ארוחה או הושבה מראש יש לשלם תוספת. מחיר הכרטיס הוא נמוך יותר ככל שמזמינים את הטיסה מוקדם יותר, וטיסה שמוזמנת ברגע האחרון יכולה להיות יקרה כמו טיסה בחברה סדירה ואף למעלה מכך.

תוך חמש שנים: יוסרו המגבלות על טיסות מאירופה

חופשה חורפית ברומא? (צילום: סקאי ניוז)
חופשה חורפית ברומא? | צילום: סקאי ניוז

רומא היא אחד מיעדי התיירות הפופולאריים מישראל, וכיום טסות לבירת איטליה החברות אל-על, ישראייר, מרידיאנה ואליטליה. בנוסף להיותה יעד תיירות בפני עצמה, היא יכולה לשמש יעד נוח לטיסות המשך שכן נמל התעופה המשני של העיר, צ'מפיאנו, משמש את חברת הלואו קוסט "ריאן אייר" שטסה ליעדים נוספים באירופה במחירים שיכולים לרדת לכמה אירו בודדים בלבד.

בענף התיירות מקווים שהקו החדש הוא סנונית ראשונה מתוך קווים חדשים רבים שיביא הסכם שמיים פתוחים - שכן עד היום למעלה מ-70% מהטסים באיזי ג'ט היו תיירים ולא ישראלים. ההסכם עצמו אומר כי בתהליך הדרגתי שימשך חמש שנים, כל חברה אירופית תוכל לטוס לישראל מכל יעד שתבחר ב-27 מדינות האיחוד, והחברות הישראליות יוכלו לטוס מנתב"ג לכל יעד באירופה, בלי הגבלה על מספר התדירויות או גודל המטוסים.

הסכם "שמיים פתוחים" - סיקור נרחב:

ההסכם אושר, השביתה תחריף?

עובדי התעופה מפגינים: "לא להסכם"

עובדי התעופה ישבתו בגלל הסכם "שמיים פתוחים"

ההסתדרות מתנגדת להסכם "שמיים פתוחים"

השר לנדאו: הסכם השמיים הפתוחים חיוני לתיירות

צפו: עימות בין שר התחבורה ליו"ר ועד עובדי אל-על

השר כץ: לא ניכנע לאיומי ההשבתה

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"

אמורים לטוס לאילת? קחו את הרכב

לא רק אנחנו: לופטהנזה משביתה טיסות

כץ: חברות התעופה צריכות להתייעל

חייבים לטוס לחו"ל? תשלמו, והרבה

עתירה לביה"ד לעבודה לסיים את השביתה

סדק בשביתה? אל-על תפעיל 3 טיסות

אלפי ישראלים תקועים בחו"ל: "לא דואגים לנוסעים, אנו שוקלים תביעה"

לפיד: משבר מיותר, נסייע לחברות

סוף לשביתה: הצדדים הגיעו להסכם