האיום להשבית את חברות התעופה הישראליות החל מיום ראשון נראה כבר כמעט בלתי נמנע. העובדים הפגינו מול בתיהם של שרי התחבורה והאוצר, אבל לפי שעה, אף אחד מהצדדים לא מתכוון להתקפל. שר התחבורה, ישראל כץ, אמר בריאיון ל"אולפן שישי" כי אין הוא חוזר בו מהסכם השמיים הפתוחים שיובא ביום ראשון לאישור הממשלה - ככתבו וכלשונו, ולא יערוך בו אף לא שינוי אחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היה ברור לי שההסכם הזה יאושר", אמר השר כץ, "האירופים אישרו אותו באופן מלא והם מצפים שממשלת ישראל תעשה את שלה". הוא הוסיף, כי להסכם ה"שמיים הפתוחים" יביא להוזלה במחירי הכרטיסים ולתיירות מוגברת. "הדבר ייצר גם מקומות עבודה רבים", אמר, "אנו מביאים כאן בשורה טובה". 

יחד עם זאת, עומת השר כץ עם נוסח דוח ששלח לו יושב-ראש דירקטוריון אל-על, עמיקם כהן, שבו פורטו נזקי התכנית. "כתבים מהסוג הזה עוברים לטיפולה של היועצת המשפטית של משרד התחבורה", דחה השר כץ את הטענות. "הסוגייה גלויה - התכנית מיטיבה עם האזרחים ונוהלו בנושא עשרות ישיבות. בכל מקרה - הממשלה היא זו שמחליטה וחותמת על האמנות עם האיחוד האירופי".

כץ: "מי שמאיים בשביתות - מאיים על עצמו"

בהמשך, טען שר התחבורה כי התכנית תביא להוזלת מחירי הטיסות. "מה רע בזה?", תהה. מנגד, תקף מנכ"ל חברת התעופה הלאומית, אלוף (במיל') אליעזר שקדי, את דבריו של השר כץ. "שלא יובן לא נכון - אני בעד תחרות", אמר, "אך ההסכם הזה, כפי שהוא אמור להיות מובא לאישור הממשלה - הוא לא שיוויוני. למעשה, קושרים את ידי חברות התעופה. שמים לנו אבן על הרגל ואומרים לנו: 'תתמודדו'", ציין.

אליעזר שקדי. פורש (צילום: יונתן בייסקי)
"הסכם לא שוויוני", שקדי | צילום: יונתן בייסקי

שקדי הדגיש, כי "ההסכם הזה לא הוגן ויביא להקטנת התחרות. יכול מאוד להיות שהתכנית תביא לקריסתן של חברות התעופה".

שר התחבורה המשיך בדבריו, ואמר כי "את ההסכם, לאחר שנחתם מול האירופים - אי אפשר לשנות". הוא הוסיף, כי ככל שזה תלוי בו, ההסכם יובא כלשונו לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. "מי שמאיים בשביתות - מאיים על עצמו", סיכם השר.