הגשם הירושלמי לא הרתיע את עשרות מעובדי חברות התעופה הישראליות, שהגיעו הבוקר להפגין מול ישיבת הממשלה שאמורה לדון בהסכם "השמיים הפתוחים" ולאשרו. המפגינים, שהצטיידו במטריות ובשלטים, קראו לשר התחבורה ישראל כץ להתפטר. "לא לאשר את ההסכם", זעקו העובדים, "העם רוצה צדק אווירי". הם התעמתו עם כוחות המשטרה, שעיכבה לחקירה שמונה מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העובדים, שביטלו את כל ההמראות של טיסות החל משעה 5:00, מוחים על כוונת הממשלה לאשר את ההסכם שגובש מול האיחוד האירופי ועלול לטענתם, לפגוע אנושות בחברות התעופה הישראליות שלא זוכות לתנאים שווים. המפגינים ניסו תחילה למנוע את כניסתו של שר התחבורה, אך המאבטחים במקום פינו אותם במהירות.

צפו בעדכונים האחרונים (צילום: עזרי עמרם, עופר חדד, חדשות 2)
"העם דורש צדק אווירי", ההפגנה מול ישיבת | צילום: עזרי עמרם, עופר חדד, חדשות 2

הנוסעים זועמים: "איבדנו אמון"

זעקתם של עובדי החברות לא מתקבלת הבוקר בהבנה על ידי הנוסעים ששילמו על הטיסות במיטב כספם. "השביתה הזאת היא נגדנו", זעמו חלק מאלו שהגיעו לנמל התעופה ולא זכו לעלות על המטוס.

אהרון אנגל, הגיע בשעות הבוקר המוקדמות לנמל התעופה בכוונה לטוס לבוקרשט, אך גילה שטיסתו בוטלה. "האמון שלי באל-על היה מוחלט, בגלל זה קניתי את הכרטיס דרכם", סיפר אנגל המתוסכל. "בהסתדרות ובוועדי העובדים צריכים להבין שכללי המשחק השתנו והנוסע צריך להיות בעדיפות עליונה".

לדברי אנגל, השביתה שגרמה לדחייה בטיסתו עלולה להשפיע על הרגלי הטיסה שלו בעתיד. "אני אחשוב פעמיים לפני שאטוס שוב עם החברה", הוא מזהיר.

יום השיא בנמל התעופה (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
חוסר אונים בנתב"ג | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

גם פיני מנחם, תושב יקנעם שהיה אמור לטוס הלילה ללאס וגאס נאלץ להישאר בישראל בשל השביתה. "הציעו לנו לעבור לטיסה זרה עם שלוש חניות ביניים, וגם זה היום לקראת חצות", הוא מספר ותוהה: "אני לא יודע איפה אהיה עד אז".

השביתה בנתב"ג, השבוע (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
נתב"ג, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

במהלך הלילה נערכו החברות הישראליות במרץ לשביתה. באל-על מיהרו להקדים 13 טיסות, זאת על מנת להספיק להטיסם לפני השעה 05:00 בבוקר - מועד תחילת השביתה. למעשה, עד כה בוטלו רק 8 טיסות של החברה הלאומית. ארקיע וישראייל הספיקו להקדים את כל טיסותיהם ובשל כך לא בוטלו טיסותיהן כלל.

למרות השביתה, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן ויו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי אישרו במסגרת ועדת חריגים של ההסתדרות להוציא טיסת אל על של "עמותת חיים". מדובר בטיסה מיוחדת של עשרות אבות לילדים חולי סרטן. הטיסה תמריא הערב בשעה 19:30. כמו כן ועדת החריגים של ההסתדרות צפויה לאשר הוצאת מטוס עם כ-60 טון תוצרת חקלאית מתכלה.

שביתה בתעופה - סיקור נרחב:

עובדי התעופה ישבתו בגלל הסכם "שמיים פתוחים"

ההסתדרות מתנגדת להסכם "שמיים פתוחים"

השר לנדאו: הסכם השמיים הפתוחים חיוני לתיירות

צפו: עימות בין שר התחבורה ליו"ר ועד עובדי אל-על

השר כץ: לא ניכנע לאיומי ההשבתה

עופר עיני: "הסכם שמיים פתוחים - הרסני"

אמורים לטוס לאילת? קחו את הרכב