אחד הכלבים שסייע במאמצי החיפוש (צילום: חדשות 2)
אחד הכלבים שסייע במאמצי החיפוש | צילום: חדשות 2

גיבורי היום: מסוקי היסעור שבו ארצה במבנה חסר, עליהם היו גם לוחמי "עוקץ", יחידת הכלבנים של צה"ל, שסייע במאמצי החיפוש והאיתור של גופות חיילי צה"ל באסון המסוק ברומניה. הם שיחזרו את פעולות החיפוש הקשות ויוצאות הדופן, בתנאים קשים ובלתי רגילים, עמם גם היו צריכים להתמודד הכלבים.

"הכלבים עזרו לכוח הסריקה, לשיפור יעילותו ובמציאת מקומות אליהם מאוד קשה להגיע", סיפרו שניים מהלוחמים, רס"ל מיכאל וסמ"ר דרור. "הכלב עושה את העבודה על הצד הטוב ביותר, כשאנחנו מנצלים את התכונות העיקריות שלו. הכלב הצליח לא אחת לתת אינדיקציה למציאת מקומות אליהם לא הצליחו להגיע הכוחות בשטח".

"משימה לא שגרתית"

שני הלוחמים סיפרו גם על התנאים הבלתי רגילים, בהם בוצעו החיפושים. "התנאים היו מאוד קשים. גם הגשמים וגם השיפוע החד הקשו מאוד, אך השימוש בכלבים נתן יתרון בטיפוס לגבהים מסוימים". לדבריהם, "לכוח הכלבנים היו שתי מטרות עיקריות: לא לעכב את כוח הסריקה ולעזור במידת האפשר בצמצום זמן הסריקה".

"זו משימה לא שגרתית מבחינת היחידה", סיכמו השניים. "עיקר השיחות שלנו עסקו בקושי הפיזי שעלול להיות גם ללוחמים וגם לכלבים, וכמובן בתנאי השטח ובהתמודדות עם המראות שלא קלים".

הליך הזיהוי נערך במכון הפתולוגי בבראשוב הודות לרשויות ברומניה, שאפשרו לרב הצבאי להשתמש במתקן לצורך הליך הזיהוי של שש גופות הנספים הישראלים וגופתו של החייל הרומני שנהרג.

הצוותים הישראלים מספרים כי תהליך הזיהוי הוא איטי וקשה והוא צפוי להסתיים רק בשעות הלילה. חלק מהמשלחת ייצא כבר במהלך היום והיתר ימתינו לזיהוי הסופי ויגיעו ארצה רק מחר יחד עם ארונות גופות החללים.

חקירת האסון נמשכת

בתוך כך, נמשכת חקירת התאונה הקשה. מפרטי החקירה הראשונית עולה כי ברשת הקשר בין שני המסוקים נאמר כי "יש ענן מסוכן שצריך להתרחק ממנו". בזמן שהמסוק ניסה להימנע מכניסה לענן, הוא התרסק על צלע ההר.

"תהליך הזיהוי נמצא בעיצומו", סיפר הבוקר אורן דוד, שגריר ישראל ברומניה לחדשות 2. "התקדמנו בזכות עבודה מאומצת ומסורה של צוותי הזיהוי שהגיעו מהארץ, שהמשיכו לעבוד כל הלילה בשיתוף עם הצוות הרומני".

תמונות המסוק לפני ההתרסקות ושל מאמצי החילוץ

אמש שידרה הטלוויזיה הרומנית תמונות ראשונות של שני המסוקים הישראלים שהיו באוויר, שניות ספורות לפני שאחד מהם התרסק. הווידאו צולם במצלמת חובבים, אך לא תיעד את ההתרסקות עצמה. בסרטון הקצר ניתן לראות את שני המסוקים באוויר, במהלך התרגולת המבצעית שבוצעה במקום.

למרות שעדיין לא ברורות הנסיבות המדויקות של ההתרסקות, נראה כי פגע המסוק בקצהו של מצוק ואז התרסק. חלקים של המסוק עדיין נמצאים תלויים על בלימה בקצה המצוק וחלקם נפלו אל הוואדי שלמטה. הפעילות של כוחות החילוץ והאיסוף התבצעה סמוך לקצה המצוק, אזור תלול והררי, והם נאלצו לעבור על הקרקע עם הידיים ולסרוק מטר אחר מטר על מנת לנסות ולאתר את השברים והגופות.

נמצאה הקופסה השחורה

בצה"ל מקווים כי פענוח "הקופסה השחורה" של המסוק, שנמצאה אתמול באזור התרסקות המסוק ברומניה, תוכל לשפוך אור על מה שאירע בכלי הטיס בשניות שקדמו להתרסקות בה נהרגו ששת אנשי חיל האוויר.

צילומי הקופסה השחורה הועברו כבר לישראל, ובימים הקרובים ינתחו אנשי חיל האוויר את המידע הטמון בה ולהבין לעומק מה בדיוק גרם להתרסקות הקטלנית

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

צפו: המסוק דקות לפני ההתרסקות

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

קווים לדמותו של מסוק היסעור