ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר הערב בשבעה על חמשת בני משפחת פוגל, בבית הוריה של רות פוגל ז"ל בירושלים. בפגישה נכחו גם הילדים היתומים שנותרו בחיים: תמר, בת ה-12 שגילתה את מחזה הזוועה, רועי בן ה-7 וישי, בן השנתיים וחצי.

הפגישה ארכה כשעה. "הם רוצחים, אנחנו בונים. אנחנו נבנה. נבנה את הארץ שלנו", אמר נתניהו לבני המשפחה ולתמר שהטיחה בו בדמעות: "אמריקה תעשה לך משהו? ככה נתגבר עליהם?".

נתניהו אמר לאביה של רות כי "הם יורים ואנחנו בונים. אומרים שארץ ישראל נבנית בייסורים, אבל לא חשבנו שהייסורים יהיו כל כך גדולים". ראש הממשלה הוסיף: "כוחות הביטחון עושים את כל המאמצים לאתר את הרוצחים ואנחנו נתפוס את אותם פושעים. אלו לא אנשים, אלו מפלצות".

אמה של רות ז"ל אמרה, "אדוני ראש הממשלה, תשים לב כמה העם אוהב את הארץ הזו. אנחנו באנו מחוץ לארץ בשביל הארץ הזו, זו ארץ חיינו, אנחנו לא יכולים להיפרד ממנה, אי אפשר, אי אפשר להיפרד ממנה. אם אנחנו יושבים בארץ הזו, ונותנים כל כך הרבה קורבנות, אם נצא, כמה קורבנות ניתן?".

ברק: "יש התקדמות בחקירת הפיגוע"

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס הערב לאירוע המזעזע, בראיון מיוחד למהדורה המרכזית של חדשות 2. כשנשאל על חקירת האירוע, הגיב ברק: "יש התקדמות, אך מוקדם לומר משהו", והוסיף: "אני משוכנע שנשים את היד במהירות על הרוצחים והם יבואו על עונשם".

"הלב נחמץ, הדם רותח, וכולנו היום משפחת פוגל ואנשי איתמר עם הכאב הנורא", אמר וברק הוסיף כי מדינת ישראל לא תיכנע לטרור, וכי "המדיניות הביטחונית לא תיקבע על ידי המרצחים אלא על ידי ממשלת ישראל".

"אין שום קשר בין הורדת המחסומים לבין הרצח"

בהתייחס לטענות לפיהן הורדת המחסומים אפשרה את חדירת המחבלים, אמר השר: "נדמה לי שאין שום קשר בין הורדת מחסומים לבין הרצח הזה", אמר ברק, "חמש השנים האחרונות היו שקטות למדי, בין היתר בזכות שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרשות הפלסטינית והורדת המחסומים בגדה".

כשנשאל לגבי המשך הבניה בהתנחלויות, השיב ברק: "אנחנו בונים ביהודה ושומרון כל הזמן, למעט בתקופת ההקפאה. האירוע הזה הביא להתגבשות של ההחלטה שלנו לנוע. אבל כל הפרויקטים של הבינוי עליהם החלטנו, נמצאים בטיפול כבר זמן ארוך".

רה"מ נתניהו נפגש עם בני המשפחה, הערב (צילום: גבי ניומן, המועצה האיזורית שומרון)
רה"מ נתניהו נפגש עם בני המשפחה, הערב | צילום: גבי ניומן, המועצה האיזורית שומרון

עוד נשאל ברק באשר להתבטאותו של השר משה (בוגי) יעלון, שאמר בהלוויה ש"אין פרטנר ואין עם מי לדבר". שר הביטחון השיב כי "האירועים של השבועות האחרונים לא מקלים על ההליכה להסדר מדיני, אבל אני חושב שלא ראוי להתווכח עם שרים על מדיניות הממשלה בזמן לוויות. הרצח הזה הוא נורא, אבל אני אומר בצורה נחרצת: עתידה של ישראל קשור ביכולתנו להיפרד מהפלסטינים".

"אנחנו חייבים לדרוש גינוי מהפלסטינים אבל אנחנו לא תלויים בו", הדגיש ברק. "כל בן תרבות צריך לגנות את הפשע הזה. העולם איננו מוכן לקבל את המשך שליטתנו בעם אחר, החיים ימשיכו והעולם לצערי לא מבין אותנו מספיק. צריך להיות מציאותיים ולעשות מה שנכון למדינת ישראל ולעתידנו: ביטחון, מלחמה בלי פשרות בטרור, לצד חיפוש מתמיד של הפתח להסדר מדיני", דברי ברק.

זירת הרצח, אמש באיתמר (צילום: רויטרס)
זירת הרצח, אמש באיתמר | צילום: רויטרס
רצח המשפחה באיתמר - סיקור מיוחד:

תחקיר הטבח: המחבלים דרכו על הבן שישן בסלון ולא הבחינו בו; התינוקת נרצחה אחרונה

התקשורת בעולם אדישה לטבח באיתמר

בני משפחת פוגל הובאו למנוחות

"לא נתפס ששוחטים תינוקת בת ארבעה חודשים"

נתניהו בישיבת הממשלה: "שמעתי בכי הנכדים שנותרו בחיים"

הריאיון האחרון של הזוג פוגל

תיעוד: כך נראתה זירת הרצח באיתמר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק