חמישה בני משפחה אחת, בדרכם האחרונה: כ-25 אלף איש ליוו בשעות הצהריים את חמשת בני משפחת פוגל - אודי, רות, יואב, הדס ואלעד - בדרכם האחרונה. את מסע ההלוויה של בני המשפחה, שנרצחו בסוף השבוע בדקירות סכין בביתם, העברנו בשידור ישיר במשדר מיוחד מבית העלמין הר המנוחות בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה כבר יש להגיד על דבר כזה", אמרה דבורה בסרגליק, סבתו של אודי פוגל, ששכלה את נכדה ושלושה מניניה. "זה אסון, להרוג תינוקת", אמרה.

"בבת אחת הפכה תמר לאם והיא בת 12 בלבד"

הרב לאו ספד, "בבת אחת נעתקתם מאיתנו ונלקחתם בכוח זרוע של חיות אדם, שמסוגלים לשסף גרון של ילד ולש תינוקת", ופנה לתמר בת ה-12 שגילתה את הזוועה בבית: "בשעה אחת אכזרית הפכת לאם קטנה. את האמאל'ה של רועי ושל ישי. את רק בת 12".

"נכנסו מלאכי חבלה והחריבו את מלאכי השרת בשעת לילה מאוחרת, כאשר נכנסים לבית ורואים את ישי הקטן מנסה להעיר את הרב אודי. אבא תקום! אבא תקום! אנחנו יודעים הוא יקום בתחיית המתים", כך ספד בקול חנוק הרב הראשי לישראל יונה מצגר לאודי פוגל, שנרצח בליל שבת ביישוב איתמר.

הרב לאו הוסיף, "הזעקה של ישי היא זעקה חודרת לב, לא רק לאוזן. הרב קוק אמר שהנספים ללא משפט הם בבחינת צדיקים שמיתתם מכפרת. צדיקים ללא משפט, נספים נרצחים ללא משפט. איזה צדיקים שמיתתם מכפרת, כל הדור מתרומם עם הרוצחים האלה הצליחו אין שמאל ואין ימין, אין לב יהודי שלא שותת דמעה, אין אדם שנשאר אדיש, הרי תמונות כל כך קשות, עם מי יש לנו לשבת ולדבר שלום?".

"ביתכם הפך לבית מטבחיים וגיא הריגה"

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ספד, "אודי ורות, אלעד, יואב והדס הרכה - בני ציון הטהורים והקדושים, איכה גופותיהם מוטלות לפנינו, איכה הפך ביתכם לבית מטבחיים וגיא הריגה. כמה רציתם לבנות את ארץ ישראל. כמה רציתם לנטוע באדמתנו נטיעה לדורות גם אחרי שנעקרתם מאדמתכם בראשונה".

"כמה רציתם, גם אחרי שעמדתם רצוצים וכואבים מול חורבות ביתכם שם בנצרים - ואף על פי כן לא חלשה אמונתכם לא רפו את ידיכם ולא תש כוחכם. עליתם שוב ובניתם בניין באיתמר והמשכתם משם להיות חלוצים לפני המחנה בצינות בעוצמה עם נחישות", הוסיף.

"בדמכם נמשיך ונאחז בארץ הטובה, באיתמר, בבית חגי ובירושלים", המשיך ריבלין. "זכותנו לבנות בכל מקום ובכל זמן. זוהי לא פעולת תגמול, אלא אמונתנו מדור לדור".

"אגרוף הברזל ינחת במהירות על המרצחים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח הבוקר את ישיבת הממשלה בהתייחסו לטבח בבני משפחת פוגל. "שוחחתי עם בני המשפחה ושמעתי את בכי הנכדים שנשארו בחיים", פתח נתניהו את דבריו. "הם אמרו לי: 'שהשם ייתן לך כוח, אמונה, חוכמה וגבורה להגן על עם ישראל בעת הזו".

"אנו עדים לכך שהם קוראים כיכרות על שמם של מחבלים שרצחו עשרות ישראלים", המשיך ראש הממשלה. "הדברים האלה אינם מתיישבים עם החינוך לשלום. שוחחתי אמש עם אבו מאזן, הוא התקשר אלי כדי להביע את צערו על האירוע. אמרתי לו שאנחנו מצפים לגינויים הרבה יותר חד משמעיים - אבל יותר מזה מצפים לראות פעולה חד משמעית של הרשות הפלסטינית שתפסיק לאפשר את ההסתה ולהוביל אותה. אנחנו חושבים שזה חלק אינטרגלי מהשלום - לחנך לשלום".

הקברים הטריים של יואב והדס ז"ל, היום (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
הקברים הטריים של הדס ויואב ז"ל, היום | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

לרצח התייחס הבוקר גם שר הביטחון אהוד ברק, בדברים שנשא במהלך טקס הזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם אינו ידוע. "כשר הביטחון אני סמוך ובטוח כי אגרוף הברזל של צה"ל והשב"כ ינחת במהירות על המרצחים. הם ייתפסו ונבוא עמם חשבון", אמר השר ברק. "ביטחון ישראל, עתידה וגבולותיה ייקבעו על ידינו, ולא באמצעות הטרור".

פיגוע באיתמר - סיקור מיוחד:

"לא נתפס ששוחטים תינוקת בת ארבעה חודשים"

נתניהו בישיבת הממשלה: "שמעתי בכי הנכדים שנותרו בחיים"

הריאיון האחרון של הזוג פוגל

שחזור הטבח: כך פעלו המחבלים

תיעוד: כך נראתה זירת הרצח באיתמר

מצוד נרחב אחר האחראים לפיגוע