חמישה בני משפחה אחת נרצחו הלילה בפיגוע דקירה קטלני ביישוב איתמר שבצפון השומרון, כשמחבל פלסטיני חמוש בסכין - או מספר מחבלים - קפצו מעל הגדר המקיפה את ההתנחלות, פרצו לביתם - ודקרו אותם למוות בזמן שישנו. מצוד נרחב מתנהל אחר האחראים לפיגוע.

ההרוגים הם זוג הורים כבני 40, שני ילדיהם - בן 11 ובן 4, ובתם - תינוקת בת 4 חודשים בלבד, שנטבחו כולם באכזריות בסכינים. 

שני ילדים נוספים, בן 6 ובן שנתיים, ישנו במיטותיהם בחדר הסמוך ולא שמעו דבר. למרבה המזל המחבלים לא סרקו את הבית וכך ניצלו שני האחים. כעבור שעתיים, הבת הבכורה בת ה-12, שבה לבית מפעולה ב"בני עקיבא" וניסתה להיכנס הביתה, אך הדלת הייתה נעולה. 

מי שפתח את הדלת היה האח בן ה-6, שהתעורר מהדפיקות בדלת. אז נכנסה גם האחות לבית וגילתה את משפחתה מוטלת ללא רוח חיים. היא רצה לשכנים - ואלו הזעיקו את כוחות הביטחון, בתקווה לנסות ולאתר מהר ככל שניתן את האחראים לפיגוע.

מאז האירוע שוהים הילדים שנותרו יתומים בביתם של הסבא והסבתא ביישוב נווה צוף. עובדים סוציאליים נמצאים בקשר רצוף עם הילדים, זאת לאחר שארגון העו"סים אישר מתן סיוע לבני המשפחה למרות השביתה הנמשכת.

לאורך כל הלילה והבוקר הוצבו מחסומים רבים בישובים הסמוכים והרכבים שעוברים במקום עוברים בדיקה קפדנית. על מנת לסייע לכוחות הביטחון בשעות החשיכה נורו פצצות תאורה לאוויר. לאורך כל השבת פעלו כוחות צה"ל והשב"כ באזור על מנת ללכוד את מבצעי הפיגוע - עד כה ללא הצלחה.

במקביל, דווח אחר הצהריים על עימותים ראשונים בין מתנחלים לפלסטינים. על פי הדיווחים מהשטח, באזור הכפרים בורין וחווארה מתנהלים עימותים וידויי אבנים בין הצדדים, עד כה ללא נפגעים. גם באזור הר חברון, סמוך לחוות מעון, החלו להתפתח עימותים אלימים. מטבע הדברים, חוששים מאד בצה"ל מסגירת חשבון נוסח "תג מחיר" שיבצעו המתנחלים.

תחקיר הפיגוע: הכונן זיהה נגיעה בגדר ודיווח על "התרעת שווא"

בצה"ל מתחקרים כעת את הפיגוע הרצחנ. מפרטים ראשונים של התחקיר עולה כי בוודאות היה באירוע יותר ממחבל אחד. המחבלים הגיעו מכיוון דרום ולא משכם, קפצו מעל הגדר ונכנסו ליישוב.

פרט חדש מהמהתחקיר חקירה מעלה כי סמוך לשעה 22:00, קיבל הכונן התורן ביישוב התרעה על נגיעה בגדר. לאחר שקפץ לנקודה המדוייקת דרכה חדרו המחבלים ליישוב, ראה הכונן כי הגדר לא ניזוקה, והודיע כי מדובר בהתרעת שווא. בשלב הזה המחבלים שקפצו מעל לגדר, כבר היו בתוך היישוב.

לקראת חצות התקבלה התרעה נוספת מהגדר, כנראה בנקודת היציאה של המחבלים מהיישוב, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. הבדיקה שנערכת בשעה זו מתמקדת בקפיצה של המחבלים מעל לגדר, זאת מכיוון שהגדר מוקפת במצלמות ובתצפיות סביבה. הנקודה המרכזית שתתוחקר היא אם יש מישהו שהיה צריך להבחין בחדירת המחבלים ליישוב - ולא ראה.

נתניהו: "אין מחילה לרצח תינוקות", פרס: "אובדן צלם אנוש"

ראש הממשלה נתניהו מסר הערב הודעה מיוחדת בשידור חי. "אני מבקש להביע זעזוע עמוק, שבוודאי מרגישים כל אזרחי ישראל, על רצח של משפחה צעירה: אבא, אמא, ילד בן 11, ילד בן 4 ותינוקת פעוטה בת 4 חודשים", אמר רה"מ. "במשפחה נותרו 3 ילדים יתומים, אחת הבנות ראתה את הוריה ואת אחיה דקורים מתים במיטותיהם. משפחה שנרצחה בצורה אכזרית בליל שבת, בשנתם. אנחנו מחזקים ומחבקים את היתומים ושאר בני המשפחה. מחבקים ומחזקים את אחינו המתיישבים ביהודה ושומרון. בל תיפול רוחכם. אנחנו עוברים רגע קשה אבל כל האומה עמכם".

נתניהו הוסיף: "מאז היוודע האסון, הרצח הנורא, אני מקיים דיונים שוטפים עם גורמי ביטחון, הנחיתי אותם לעשות כל מאמץ למצוא את הרוצחים ולא ננוח עד שנמצא אותם ונמצה עמם את הדין. אני מצפה מהקהילה הבינלאומית שתגנה את הרצח הזה, רצח התינוקות. כמה מהמדינות שמיהרו למועצת הביטחון לגנות את מדינת היהודים על כך שתכננה בית או הניחה אריח, מתמהמהות בהוצאת גינוי חריף לרצח תינוקות יהודיים. אנו מצפה שיתנו גינוי מיד. אין שום מחילה לרצח תינוקות".

"אני מצפה ודורש גינוי דומה, מהרשות הפלסטינית. אני מאוכזב מהאמירות הרפויות והמגומגמות, כך לא נלחמים בטרור. מקרה כזה של כניסה לבית, שיסוף גרונם של תינוקות, מחייב גינוי חריף והפסקת הסתה. אני דורש להפסיק את ההסתה שמתנהלת יום יום בבתי הספר, במסגדים, בתקשורת – הרשות הפלסטינית מדברת שלום כלפי חוץ אבל מתירה ולפעמים גם מובילה הסתה כלפי פנים".

"עם כל הכאב הנורא, אני קורא לכל אזרחי ישראל לנהוג באיפוק ואחריות ולא לקחת את החוק לידיים", סיים נתניהו את דבריו. "צה"ל וכוחות הביטחון יעשו את המוטל עליהם. לא ניתן לטרור לקבוע את מפת ההתיישבות. היא תיקבע רק על ידי מדיניות הממשלה".

שר הביטחון אהוד ברק קיים בשעות הצהריים הערכת מצב בהשתתפות ראש השב"כ דיסקין והרמטכ"ל בני גנץ, שאף ביקר בזירת הפיגוע הבוקר יחד עם אלוף פיקוד המרכז, ושוחח עם השכנים ועם קרובי משפחה של ההרוגים והנחה את הכוחות בשטח להמשיך בפעילותם במקום.

ברק קרא להנהגה הפלסטינית לגנות בנחרצות את הרצח ופנה אל ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון לנהוג באחריות. "הפיגוע חמור ביותר, והדם רותח אך אין לי ספק שהמבצעים ייתפסו במהרה", כך לדברי ברק. "עלינו לעשות הכל כדי שהביטחון והשקט יוחזרו לשרור באזור. אני סמוך ובטוח כי המבצעים ייתפסו וייענשו במלוא החומרה וגורמי הביטחון יפיקו כל לקח אפשרי מהאירוע על מנת למנוע הישנותו".

עם צאת השבת הגיב למסע הטבח באיתמר גם נשיא המדינה שמעון פרס. "מדובר אחד האירועים המכוערים והקשים ביותר, רצח של הורים עם תינוקת בת חודש וילד הישנים במיטותיהם", דברי הנשיא. "זהו אובדן צלם אנוש. אין דת ואמונה שמתירה מעשים כאלה. אין מילים לנחם את מי שצריך לנחם, ליבנו עם היתומים והיישוב, ואני בטוח שזרועות הביטחון יביאו את הרוצחים לדין".

הרשות הפלסטינית: "מתנגדים לשימוש באלימות"; הבית הלבן: "אין הצדקה לרצח ילדים"

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד הגיב מוקדם יותר לטבח חמשת בני המשפחה ביישוב איתמר. "אנו מתנגדים נחרצות לשימוש באלימות מכל סוג שהוא, ותמיד גינינו אותה", אמר פיאד במהלך טקס הנחת אבן פינה בבית ג'אלה. "השימוש באלימות אינו מצדיק שימוש באלימות בתגובה. אנו מתנגדים לשימוש באלימות בכל מקום, תהיינה אשר תהיינה הנסיבות לו".

בחמאס הגיבו מוקדם יותר. "תנועת חמאס תומכת לחלוטין בפגיעה במתנחלים ישראלים שרוצחים ומבצעים פשעים נגד בני עמנו", אמר דובר הארגון סאמי אבו זוהרי.

גם הבית הלבן גינה בחריפות את "מתקפת הטרור" באיתמר ודרש מהרשות הפלסטינית לגנות אותו בתוקף. "אין שום הצדקה לרצח הורים וילדים בביתם. אנחנו קוראים לרשות הפלסטינית לגנות את מתקפת הטרור הזו בחריפות", נמסר בהודעת הבית הלבן.

כוחות צה"ל פועלים באזור איתמר, הבוקר (צילום: חדשות 2)
כוחות צה"ל פועלים באזור איתמר, הבוקר | צילום: חדשות 2

בשעות הבוקר, הורה שר החוץ אביגדור ליברמן למשלחת הישראלית באו"ם להגיש תלונה חריפה במועצת הביטחון בעקבות הפיגוע. "העובדה שהרשות הפלסטינית טרם גינתה את הפיגוע מעידה יותר מכל על אופיו וטבעו האמיתי של מי שאמור להיות הפרטנר למשא ומתן", נמסר בהודעה מטעם שר החוץ.

"ישראל מצפה לשמוע גינוי חריף ומהדהד מכל המדינות הדמוקרטיות, שבשם זכויות האדם ממהרות לגנות כל תזוזה של קרוון ביו"ש אך מאז אתמול בלילה עוד לא הספיקו לגנות רצח שטני של משפחה שלמה כולל תינוקת בת חודש", נמסר עוד מלשכת ליברמן.

אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי, אמר הבוקר בזירת האירוע: "אני רוצה להביע את תנחומיי למשפחה וליישוב איתמר ולכל ההתיישבות ביהודה ושומרון. זהו פיגוע קשה מאוד. מדובר ברוצחים נתעבים, פחדנים, שבאים באישון לילה, הורגים ילדים, אישה ואבא על לא עוול בכפם. אנחנו במרדף אחר המבצעים, ואני מניח שבמהרה נשים את ידינו עליהם. הרמטכ"ל היה פה הבוקר, ביקר בבית, ניחם את הסבא והסבתא, ביצע הערכת מצב יחד איתנו, וכן עדכן את שר הביטחון. נבוא חשבון עם המבצעים".

כוחות גדולים, ובהם גם גששים, מנסים בשעות האחרונות לעלות על עקבותיו של המחבל הרוצח. מזל"טים מסייעים בפעילות מן האוויר. מספר כפרים פלסטינים קרובים לאיתמר, וקל מאוד להגיע אליהם, להיטמע בשטח ולהיעלם. על פי דיווחים פלסטיניים, לפחות 20 בני אדם נעצרו עד כה בפעילות צה"ל באזור שכם.

במספר אתרי אינטרנט פלסטיניים דווח כי אחת מהזרועות החמושות בגדה המערבית, "גדודי עימאד מורנייה", פלג של פורשי "גדודי חללי אל-אקצה", הוא שנטל אחריות לפיגוע הרצחני. עם זאת, בשלב זה עדיין לוקחים את הודעת האחריות הזו בערבון מוגבל.

"מחזה מזעזע - דם בכל מקום"

"קיבלנו דיווח על האירוע סמוך לשעה 1:00 ומיד הזנקנו למקום כוננים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ", סיפר לחדשות 2 באינטרנט דובר מד"א זכי הלר. "כשהפראמדיקים נכנסו למקום הם נחשפו למראות מזעזעים וקשים מאוד של משפחה שלמה שנמחקה. היה דם בכל מקום", הוסיף הלר וציין כי חלקים גדולים של היישוב התעוררו כתוצאה מהאירוע הקשה.

ראש מועצת יש"ע דני דיין, ביקר אף הוא בזירת האירוע הלילה. "התמונות קשות מאוד", סיפר דיין בראיון לחדשות 2. "זה רק מוכיח לנו מול איזה חיות אדם אנחנו חיים. מי שחשב שהפלסטינים השתנו, שבחרו בדרך אחרת - הנה אנחנו רואים את האכזריות הבלתי נתפסת ואת החייתית מולה אנחנו עומדים. התחושות קשות".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבנו ניר דבורי, אוהד חמו, אודי סגל וברהנו טגניה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק