רה"מ גולדה מאיר (צילום: AP)
רה"מ גולדה מאיר | צילום: AP

שלושה ימים לפני פרוץ המלחמה, נפגש בכיר במוסד עם המקור המצרי הבכיר, אשרף מרואן, שהתריע בפניו שמצרים עומדת לפתוח באש. למרות הידיעה המרעישה, לאחר שראש המוסד עודכן הוא לא העביר את הידיעה לראש הממשלה. כעת כשנחשפת עדותה של גולדה מאיר מתגלה כי היא אמנם כעסה שהידיעה לא הועברה לה אבל הכעס לטענתה "נמוג חיש מהר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לקריאת העדות המלאה של גולדה מאיר באתר ארכיון צה"ל

בלילה שבין 2 ל-3 באוקטובר נפגש נציג המוסד בלונדון עם מרואן, שהיה מקורב מאוד לנשיא סאדאת והתריע בפניו שתהיה מלחמה בסוף השבוע. ראש הממשלה גולדה מאיר לא עודכנה על הנסיעה: "זה לא קרה אף פעם, באותו רגע כעסתי קצת אבל הכעס נמוג חיש מהר. זה כבר נעשה ולא היה חשוב. הסברתי לעצמי שזה מפני שהתעצל לטלפן".

"זה היה במקרה, זה לא קרה שנים, אני יכולה להסביר זאת בדבר אחד וזה שהוא (ראש המוסד צבי זמיר) ידע מה שנעשה בחזיתות והוא ידע שזה מקור שממנו הוא יכול לשמוע דבר חשוב, הוא קיבל את מילת הקוד למלחמה, קם ונסע. טוב שהוא עשה זאת", אמרה.

"עשיתי עוול למקור הזה כל השנים"

גולדה עצמה קיבלה את הידיעה רק בישיבת הממשלה שנערכה למחרת. למרות העיכוב, היא אומרת שמאז קבלת ההתרעה מהמוסד שלושה ימים לפני פרוץ האש היא לא הייתה שקטה: "בוודאי ביום שישי כשהרוסים עזבו, אבל לא חשבתי שאני יכולה להתווכח עם אנשי אמ"ן ועם הרמטכ"ל".

"המקור המיוחד", אשרף מרואן (צילום: דיילי מייל)
"המקור המיוחד", אשרף מרואן | צילום: דיילי מייל

גולדה לא מבינה למה ההתרעה לא הגיעה אליה קודם. עוזר ראש המוסד, בעדות שנתפרסמה בשנה שעברה, אמר כי ראש המוסד היה חצי ישן כשהוא העביר את ההתרעה. "ראש המוסד והמזכיר הצבאי יודעים שאין שעה שהטלפון שלי מנותק, לא ביום ולא בלילה, לא בשבת ולא חג, ולא רק מותר להם אלא הדרישה שלי שאם קורה משהו יטלפנו. עד היום לא שאלתי את ראש המוסד מדוע לא התקשר אלי לפני כן, זו האמת".

"אני לא יכולה להגיד עכשיו מה הייתה תגובתי ביום שישי בבוקר לו ידעתי על תוכן השיחה ולו היה אומר לי, נוסף לעזיבת המשפחות הרוסיות, אולי זה היה מצטרף לאיזה דבר. כולנו הרבה יותר חכמים עכשיו, אני מתקשה להגיד כמו שאמרתי קודם שלו צביקה (ראש המוסד) היה מתקשר אלי אולי הייתי מצרפת את זה בבוקר עם מה שאמר ראש אמ"ן ואומרת: 'הביטו יש פה דברים יותר חמורים', אבל אני מפחדת להגיד את הדברים האלה. אני גם עשיתי עוול למקור הזה כל השנים, לא פעם שאלתי את ראש המוסד 'האם אתה מאמין לו? אולי זאת דיסאינפורמציה'".

המברק הגורלי לא הגיע לממשלה

גולדה גם התייחסה בעדותה למברק הגורלי שהגיע לידי אגף המודיעין בצה"ל יום לפני פרוץ המלחמה ולא הגיע לידיעתה. "נודע לנו שסוריה הרחיקה את המומחים הסובייטים והמטוסים החלו להעביר אותם מדמשק למוסקווה. אותם מקורות מסרו שאפילו משפחות הדיפלומטים הסובייטים פונו. המקורות הסוריים נימקו את ההרחקה בכל שבכוונה מצרים וסוריה לערוך מלחמה נגד ישראל ולכן הורחקו. לידיעה".

ראש המוסד לשעבר צבי זמיר (צילום: חדשות 2)
ישן ולא הבין. צבי זמיר | צילום: חדשות 2

חברי ועדת אגרנט חקרו מדוע המברק לא הגיע ליעדו. את המברק העביר לישראל נציג המוסד בוושינגטון אפרים הלוי (שלימים מונה לראש המוסד). בעדותה של ראש הממשלה גולדה מאיר היא אומרת שהיא לא קיבלה את המברק הזה, לא בזמן אמת ולא עד סיום המלחמה, וגם הרמטכ"ל ושר הביטחון לא ראו אותו לפני פרוץ האש. "יכול להיות שאמ"ן אינו רואה עצמו מחוייב להעביר אלינו, אבל קשה לי להבין איך זה לא הועבר לרמטכ"ל", אמרה לוועדה ראש הממשלה מאיר.

40 שנה למלחמת יום הכיפורים - הסיקור המלא:

גולדה: "מתייסרת שלא גייסתי מילואים"

גולדה: "חשבנו שעצם הגיוס יזרז מלחמה" 

הטלפון האדום: כך הכרזתי על פרוץ המלחמה

גנץ מצטט את דדו: "למודי העבר - מוכנים להמשך הקרב"

מחלקת הנפגעים הוקמה בעקבות המלחמה: "הנקישה בדלת - משנה את החיים למשפחה"

תיעוד מזווית אחרת: הקומיקס והאיורים של מלחמת יום הכיפורים

צפו: אמני ישראל במלחמת יום כיפור

איך נראתה המלחמה בעיניים מצריות?

העדויות הנדירות מהבור נחשפות

40 שנה אחרי - סרט המלחמה נחשף

צפו: דיין על הפעולה נגד המצרים

הקולות מהקרב בחווה הסינית: "טובחים אותנו חזק עם טנקים"

"הרגשה הייתה שהולכת להיות שואה"

האלוף אדן לוועדת אגרנט: "מאשים את עצמי בזלזול"

עדות מפקד חיה"א בוועדת אגרנט: "לא היה חסר מודיעין על ההיערכות"