מחדר קטן בצפון תל אביב מנהלים מח"ט ומג"ד את הקרב האחרון על הצדק ההיסטורי למען מי שלחמו תחתם ושילמו בגופם ובנפשם במלחמת יום הכיפורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו רואים כאן חטיבה מצרית שמונה כ-3,000 שוחות אישיות של חיילי חי"ר", מתאר אמנון רשף, מי שהיה מפקד חטיבה 14 בזמן הלחימה. "את התצ"א הזה אני רואה לפני כשלושה חודשים. לא העליתי על דעתי שהאויב שהיה באזור החווה הסינית, היכן שנלחמנו וכבשנו, היה כה רב. אם הייתי יודע את זה בזמן אני מאמין שכל התוכנית הפיקודית הייתה אמורה להשתנות. זה היה חוסך בעשרות של חללים ופצועים".

ב-14 באוקטובר 1973, הטיל מפקד האוגדה אריק שרון על מפקד חטיבה 14, אמנון רשף, לכבוש את החווה הסינית ואת צומת הצירים לקסיקון-טרטור המפורסמים - מה שאפשר את ביצוע צליחת התעלה והכרעת המלחמה. הקלטות הקשר מאותן 12 שעות גורליות נחשפות עכשיו לראשונה. הן נמצאו בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון.

מתוך רשת הקשר של חטיבה 14 - שיחה בין המח"ט אמנון רשף למג"ד צנחנים נתן שונרי:

המח"ט: "כאן 20, רות עבור"
המג"ד: "20, יורים עלינו, טובחים אותנו עבור"
המח"ט: "מי זה, עבור?"
המג"ד: "כאן 10 ו-9, אלה שקודם נתקלו עם הפצועים. טובחים אותנו חזק עם טנקים, עבור"
המח"ט: "כאן 20, למי... מי מדווח לאיזו יחידה? עבור"
המג"ד: "לנתן, 10, עבור"

"אני צעקתי גוועלד בעצם, כי הייתה לי תחושה ששוחטים ורציתי להעביר מסר שמוכרחים סיוע. הוא אומר לי: 'תשמע אני באותו מצב'. מרגע זה - שתקתי", מספר נתן שונרי, מפקד גדוד צנחנים במילואים. רשף שמע את נתן שונרי מבקש סיוע במהלך המלחמה הלילית - קרב נואש מול המצרים.

המג"ד: "אם אפשר להוריד חיל אוויר עבור, דחוף דחוף, אני מותקף מצפון, מכתרים אותי מצפון, תעלה אוויר מהר, תעלה אוויר מהר, אני לא יכול לנתק מגע, הרבה נפגעים. הם מחסלים לי את כל היחידה, עבור".
המח"ט: "האם אתה יכול להיכנס שם לאיזושהי תעלה ולהתחבא כל החבר'ה, עבור?"
מג"ד: "שלילי, הם ידרסו עם הטנקים, עבור"
המח"ט: "איזה טנקים יש שם, עבור?"
מג"ד: "מצפון.. עוברים עלי טנקים"

"אנחנו נסענו עוד כמה מאות מטרים ופתחו עלינו באש תופת - על כל השדרה. נוצר רווח בין הזחל"מים. אתה שואל אם ברחנו? ברחנו", משחזר שונרי. "הייתה תחושה שאתה מוכרח לנתק מגע ולהציל את מה שאפשר, ולהיכנס אחר כך עם כוח יותר גדול".

המח"ט: "באיזה מרחק הם ממך? עבור"
המג"ד: "הם ממש עלי, ומדוע אינכם מכניסים "כבדים" (טנקים) יותר מהר? עבור"
המח"ט: "כאן 20, אין כבדים, אין כבדים פה וגם אי אפשר להוריד מטוסים. אני מציע שתרד מ'מכשיר קשר' ותסתלק דרומה לעבר 'עכביש' (הציר הסמוך) ברגל, עבור"
המג"ד: "רות... בסדר, אני אשתדל מה שאני יכול"

"כשנכנסו כבר למלחמה, המחדל התוך מלחמתי היה לא פחות חמור", הוסיף שונרי. "מפני שבמשך כל ימי הלחימה, לא זכינו לקבל מודיעין אמיתי מהדרגים העליונים. הכעס שלי הוא על הבלאגן שהיה ועל המודיעין - ועל מה שאמנון סיפר. שלחו יחידות לטבח וללא הצדקה, אבל זה מוביל אותנו לדרגים הגבוהים".

טנקים של צה"ל בקרבות מלחמת יום הכיפורים (צילום: ארכיון צה"ל)
טנקים במלחמת יום כיפור | צילום: ארכיון צה"ל

המח"ט: "רכז לכאן לגבעה הזו, כלפי צפון את כל הכוח, תפרוש שם על הגבעה הזו כלפי צפון. תהיו מרוכזים ושלא יפתיעו אתכם. עם הפגזים בתוך הקנים מוכנים לירי, עבור"

כשעלה הבוקר נכבשה החווה הסינית. 122 שיריונרים של חטיבה 14 נהרגו, 22 צנחנים מהגדוד של נתן נפלו בקרב, ביניהם אחיו של נתן, יחיאל.

"כשהגעתי לציר עכביש ראיתי מי זה מי", שחזר שונרי את הרגעים הקשים מהקרב. "כל הכלים שהצליחו לצאת. למעשה אף כלי לא יצא חוץ מהכלי שלי, כל היתר נשאר בשטח. מי שהיה יכול ללכת, את כל הנפגעים שיכלו לפנות, הפצועים. נשארו אנשים בשטח וידענו את זה. והוא אחד מהם. יחיאל, אחי".

זה סיפור על אנשים שלחמו ולא ויתרו, וחשו שנשכחו מאחור. עכשיו השלים המח"ט רשף ספר בשם "לא נחדל" על הימים ההם באוקטובר. זהו סיפורה של חטיבה 14. "הייתה פשוט רוח לחימה עילאית של האנשים, וזה מתוך הבנה שעתיד המולדת תלוי בנו", סיכם אמנון רשף.

40 שנה למלחמת יום הכיפורים - הסיקור המלא:

הטלפון האדום: כך הכרזתי על פרוץ המלחמה

גנץ מצטט את דדו: "למודי העבר - מוכנים להמשך הקרב"

מחלקת הנפגעים הוקמה בעקבות המלחמה: "הנקישה בדלת - משנה את החיים למשפחה"

תיעוד מזווית אחרת: הקומיקס והאיורים של מלחמת יום הכיפורים

צפו: אמני ישראל במלחמת יום כיפור

איך נראתה המלחמה בעיניים מצריות?

העדויות הנדירות מהבור נחשפות

40 שנה אחרי - סרט המלחמה נחשף

צפו: דיין על הפעולה נגד המצרים

"הרגשה הייתה שהולכת להיות שואה"

האלוף אדן לוועדת אגרנט: "מאשים את עצמי בזלזול"

עדות מפקד חיה"א בוועדת אגרנט: "לא היה חסר מודיעין על ההיערכות"