במלחמת יום הכיפורים הייתי חייל בגלי צה"ל - ביום שישי בבוקר, ה-5 באוקטובר, התקשר אליי מפקד גלי צה"ל יצחק לבני, וביקש שאחזור לתחנה. כשהגעתי למשרדו בסביבות השעה 10 בבוקר הוא אמר לי וליואל אסתרון, שהיה הקצין התורן בבסיס במהלך סוף השבוע, "שימו לב, מחר בצהריים תתחיל מלחמה בסיני. אתם צריכים להיות כוננים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהמשך הוא פנה ליואל ואמר לו "אם תקבל טלפון מאגף המבצעים בבור, תיקח את המפתח הזה, תפתח איתו את הכספת בלשכת מפקד גלי צה"ל ותוציא ממנה את הודעת דובר צה"ל ואת רשימת היחידות שצריכות להתייצב באופן מיידי לשירות מילואים".

כמו בכל יום כיפור, בשעות אחר הצהריים נכנס הצום. בשעה רבע לשתיים יואל העיר אותי משינה ואמר לי שהטלפון הגיע. פתחנו את הכספת בלשכתו של המפקד ושלפנו את שני המסמכים שהיו שם. התיישבתי באולפן, והקראתי את הודעת דובר צה"ל על פתיחת מלחמת יום הכיפורים.

"מרשימה סתמית של מילים - לאנשים שנקראים לצאת לקרב"

קשה לומר שהצלחתי להכיל את המשמעות המלאה של הדברים בשעה שהם התרחשו. הכל קרה מהר מאוד, לוקח הרבה זמן עד שאתה מצליח לעכל ולהבין דבר כל כך גדול. רק כשחזרתי בפעם השנייה והשלישית על הרשימה הזו, של חיילי המילואים שנקראים לקרב, זה הפך להיות מרשימה סתמית של צירופי מילים, לאנשים.

פתאום התחלתי להבין שאני קורא לאנשים לעזוב מבתיהם ולצאת למלחמה שעוד לא יכולנו לשער כמה היא גדולה, ובעיקר כמה היא נוראה. בכלל, אני חושב שניתן להכיל גדול כמו מלחמה, רק אם בסופו של דבר אתה פורט אותה לרמת האנשים.

ובאמת אחד הרגעים שהיו הקשים ביותר עבורי, היה כאשר נודע לי שחברי הטוב שאיתו גדלתי בשכונת מגוריי ברחובות, סגן איתמר ירון, שהיה מפקד מחלקה בגולני, נהרג בקרב על כיבוש מוצב החרמון. כשזה נודע לי הבנתי מהי המשמעות הנוראה והקשה של מלחמה - שאלו הן התוצאות שלה.

בימוי: יונתן סננס    צילום: חגי הקר

 

40 שנה למלחמת יום הכיפורים - הסיקור המלא:

גנץ מצטט את דדו: "למודי העבר - מוכנים להמשך הקרב"

מחלקת הנפגעים הוקמה בעקבות המלחמה: "הנקישה בדלת - משנה את החיים למשפחה"

תיעוד מזווית אחרת: הקומיקס והאיורים של מלחמת יום הכיפורים

צפו: אמני ישראל במלחמת יום כיפור

איך נראתה המלחמה בעיניים מצריות?

העדויות הנדירות מהבור נחשפות

40 שנה אחרי - סרט המלחמה נחשף

צפו: דיין על הפעולה נגד המצרים

הקולות מהקרב בחווה הסינית: "טובחים אותנו חזק עם טנקים"

"הרגשה הייתה שהולכת להיות שואה"

האלוף אדן לוועדת אגרנט: "מאשים את עצמי בזלזול"

עדות מפקד חיה"א בוועדת אגרנט: "לא היה חסר מודיעין על ההיערכות"