גנץ (צילום: דובר צה"ל, משה מילנר, לע"מ)
דמיון בין הפקודות. אלעזר וגנץ | צילום: דובר צה"ל, משה מילנר, לע"מ

לרגל ציון 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, שיגר היום (ה') הרמטכ"ל בני גנץ איגרת לחיילי צה"ל, בה התייחס לאיגרת שנשלחה לאחר המלחמה על ידי הרמטכ"ל דאז, דוד אלעזר. "ארבעים שנה לאחר אותה מלחמה", כתב גנץ, "אני מוצא שדבריו של רמטכ"ל מלחמת יום הכיפורים נכונים גם היום: 'למודי ניסיון העבר - נשאר בכוננות, מוכנים להמשך הקרב'".

גנץ, שרק היום הכריז ראש הממשלה על הארכת כהונתו בשנה נוספת, התייחס בדבריו גם לנעשה בימים אלה במזרח התיכון ואמר: "גם היום, כשאנחנו בראשית השנה החדשה, כשאנחנו למודי ניסיון העבר, עינינו פקוחות ואוזנינו כרויות לכל קול ורחש בסערה המתחוללת סביבנו".

אז והיום: פקודות הרמטכ"ל (צילום: דובר צה"ל)
אז והיום: פקודות הרמטכ"ל | צילום: דובר צה"ל

"גיצי הקרב זולגים מעת לעת גם לכיווננו", ציין גנץ, "אך כל קליע וכל איום שחוצים אל שטח ישראל נענים מצדינו בתגובה הולמת". באיגרת התייחס הרמטכ"ל לפעילות והתנהלות צה"ל שלאחר אותה מלחמה ואמר כי "יומם וליל, בפעולות גלויות וסמויות, אנו מקדמים את ביטחונה של מדינת ישראל ומשמרים את יתרוננו על פני האויב".

דמיון רב בין שתי הפקודות

"לפני 40 שנה נשאנו על כתפינו את הנורא במשאות", הוסיף גנץ, "אך נותרנו זקופים, והיום - קומתנו זקופה מתמיד. התושייה והדבקות במשימה של רעינו הנופלים ושל חברינו הפצועים אשר מילאו את תפקידם עד תום ימשיכו להנחות אותנו בדרכנו".

הקים צוות חקירה מיוחד (צילום: דו"צ)
"למודי העבר - נישאר בכוננות". גנץ | צילום: דו"צ

אמנם 40 שנה חלפו בין האיגרת שנשלחה היום לבין האיגרת שנשלחה בשלהי אוקטובר 1973 על ידי הרמטכ"ל דאז דוד אלעזר, אך נראה כי יש נקודות דימיון רבות בין שתי הפקודות שעדיין רלוונטיות לימים אלה. אלעזר התייחס בדבריו לעמדתה החד-צדדית של מועצת הביטחון לטובת הערבים וכיצד גם בימי המלחמה התגייסה רוסיה (ברית המועצות דאז) לסיוע לסוריה ומצרים באימונים, ייעוץ ובנשק.

נלחם על חפותו ועל הסעיף. דדו (צילום: יעקב סער, לע"מ)
האשים את בריה"מ לשעבר. אלעזר | צילום: יעקב סער, לע"מ

"אנחנו עומדים בקשה שבמלחמות ישראל", כתב אלעזר באותם ימים, "מלחמה שנכפתה עלינו ללא התראה, כאשר הסורים והמצרים נעזרים בברית המועצות כמייעצת, מאמנת ומספקת ציוד אדיר". הרמטכ"ל אלעזר סיכם את דבריו וכתב לחייליו: "בזכות גבורתכם ואמונתכם תזכה מדינת ישראל בביטחון ובשלום".

40 שנה למלחמת יום הכיפורים - הסיקור המלא:

הטלפון האדום: כך הכרזתי על פרוץ המלחמה

מחלקת הנפגעים הוקמה בעקבות המלחמה: "הנקישה בדלת - משנה את החיים למשפחה"

תיעוד מזווית אחרת: הקומיקס והאיורים של מלחמת יום הכיפורים

צפו: אמני ישראל במלחמת יום כיפור

איך נראתה המלחמה בעיניים מצריות?

העדויות הנדירות מהבור נחשפות

40 שנה אחרי - סרט המלחמה נחשף

צפו: דיין על הפעולה נגד המצרים

הקולות מהקרב בחווה הסינית: "טובחים אותנו חזק עם טנקים"

"הרגשה הייתה שהולכת להיות שואה"

האלוף אדן לוועדת אגרנט: "מאשים את עצמי בזלזול"

עדות מפקד חיה"א בוועדת אגרנט: "לא היה חסר מודיעין על ההיערכות"