הדרמה בים נמשכת: כוח של השייטת סיכל לפנות בוקר פיגוע ימי כנגד כלי שיט של צה"ל. בעקבות מידע מודיעיני איתרו הלוחמים חמישה מחבלים ששהיו בדרכם לפגוע באחת מספינות צה"ל סמוך לנחל עזה, הם נורו ונהרגו במקום.

מפרטים שמסר דובר צה"ל, כוח של חיל הים זיהה חוליית מחבלים מול הכפר נוסיירת בצפון רצועת עזה. המחבלים שהיו מצוידים בחליפות צלילה ואמצעי לחימה זוהו במים, כשהם בדרכם לפגוע בכלי שיט של חיל הים ששהה במים באותו הזמן.

לאחר שהמחבלים זוהו על ידי הלוחמים ירה הכוח לעברם והרג אותם במקום. טרם ברור כיצד בדיוק תכננו המחבלים לפגוע בספינת חיל הים, צה"ל פתח בחקירת האירוע.

 דוח טורקי: הפעילים נורו מטווח קצר

דוח הנתיחה לאחר המוות קובע כי תשעת הפעילים על ה"מרמרה" שנהרגו על ידי כוח צה"ל בפשיטה על הספינה נורו כ-30 פעמים בסך הכל ומטווח קצר, כך אמר אמש לסוכנות הידיעות רויטרס הלוק אינקה, יו"ר המכון לרפואה משפטית בטורקיה, כפי שפורסם בעיתון הטורקי "זמאן". חשוב לציין כי לדיווח אין כל אישור ממקורות ישראליים.

"המוות של כל התשעה נגרם מכדורים שנורו לעברם מנשק חם", הסביר יו"ר המכון לרפואה משפטית בטורקיה. "בגופה אחת נמצאו שני קליעים בזרוע, אחד בגב ועוד אחד בברך. באחרת היה רק קליע אחד, שנורה ככל הנראה הישר למצח". שני הרוגים נוספים נורו חמש פעמים ואחד אחר נפגע בשישה מקומות שונים בגופו, כך לפי ממצאי הנתיחה.

אתמול נחשפו עדויות נוספות של נוסעי הספינה, שתיארו את הכאוס המוחלט ששרר על הסיפון. "שמעתי כדורים שורקים מכל עבר", אמר אביד מהאי, מתנדב בריטי בן 30, שהגדיר את מה שהתרחש על הספינה כ"מתקפה ולא פשיטה".

התעלומה המסתורית: הקליע שטרם זוהה

24 מפצועי האירוע עדיין מטופלים בבתי החולים בבירת טורקיה, אנקרה. שבעה מהם נמצאים עדיין במצב אנוש, זאת לפי רופאים מקומיים. בגופם של חלק מהפצועים עדיין נמצאים קליעים והרופאים מהססים להוציא אותם בשל מיקומם הרגיש.

לדברי יו"ר המכון לרפואה משפטית, כל הפגיעות בפצועים ובהרוגים היו ישירות, ולא מדובר בריקושטים שניתזו לעבר גופם לאחר שפגעו בגופים אחרים. "הקליעים שהוצאנו מהגופות היו בעובי של תשעה מ"מ, מה שמתאים לאקדחים", הוסיף אינקה.

אחד הקליעים, לעומת זאת, נותר "מסתורי" לאחר שלא הצליחו חברי המעבדה לאתר לאיזה סוג של כלי נשק הוא שייך. "אני בעסק כבר למעלה מ-20 שנה ועדיין לא ראיתי משהו כזה", סיכם יו"ר המכון לרפואה משפטית.

דובר צה"ל: לא מתייחסים לשמועות וחצאי אמיתות

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "באירוע ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה" נתקל כוח השייטת בקבוצת מחבלים מאורגנת שאינה בחלה בשום אמצעי על מנת להרוג את חיילי צה"ל ואינה בוחלת גם בימים אלו בשום דרך על מנת להכפיש ולהפיץ שמועות על אירועי ההשתלטות. כמו כל מבצע, גם מבצע זה יתוחקר. בשלב זה, איננו מתייחסים לשמועות וחצאי אמיתות".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

רג'פ טאיפ ארדואן - הווידאופדיה

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

ארדואן זועם: התמונות משרתות את ישראל

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

אירן: משמרות המהפכה ילוו את המשט הבא

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון