הפרובוקציה האירנית בדרך? כוחות עילית של משמרות המהפכה האירנים מוכנים ללוות את ספינות המטען שמנסות לשבור המצור על רצועת עזה ולהביא סיוע לתושבי הרצועה - כך אמר היום האייתולה עלי חמנאי, המנהיג הרוחני של אירן. 

דוברו של חמנאי אמר לסוכנות הידיעות האירנית כי "כוחות הצי האירני מוכנים ללוות את משטי השלום לרצועה בכל הכוח והיכולת שלהם". במשמרות המהפכה מיהרו להגיב לדברים ומסרו כי "אם המנהיג העליון יוציא הוראה כזו, כוחות משמרות המהפכה יעשו כמיטב יכולתם כדי להגן על ספינות המשט".

גם ארדואן רוצה ללוות את המשט?

טורקיה מגנה את הבנייה ביו"ש (צילום: רויטרס, חדשות)
ארדואן. גם הוא בדרך לעזה? | צילום: רויטרס, חדשות

בלי קשר לפרובוקציה האירנית המתוכננת, בקהילה הבינלאומית חוששים מכוונתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'ב טאיפ ארדואן, ללוות יחד עם ספינות מלחמה טורקיות את המשטים העתידיים לרצועת עזה. העיתון הלבנוני ""אל-מוסתקבל" דיווח אתמול, על פי מקורות טורקיים, כי ראש הממשלה ארדואן שוקל לבוא בעצמו לעזה כדי לשבור את המצור על הרצועה.

עוד עולה מהדיווח כי ארדואן דחה את התכנית לצרף ספינות של חיל הים הטורקי למשט הבא לעזה - וזאת על פי בקשת ארה"ב.

בסוף השבוע תקף ראש הממשלה הטורקי בחריפות את ישראל בעקבות העימות הקטלני בלב ים לאחר ההשתלטות על הספינה "מרמרה". ארדואן אף דיבר בעברית וטען שישראל מפירה את הדיבר "לא תרצח". במהלך הנאום התקיף טען המנהיג הטורקי כי החמאס אינו ארגון טרור אלא "ארגון התנגדות שלוחמיו נאבקים להגן על מולדתם".

טורקיה מציגה: תמונות הלוחמים מדממים על הסיפון

בטורקיה נמשך מסע ההסברה המסית נגד ישראל וחיילי צה"ל. הבוקר פירסם אחד מהעיתונים היומיים הפופולריים במדינה, "הורייט", תמונות שטרם פורסמו מרגעי האימה שעברו על חיילי צה"ל בדקות הראשונות על סיפון ה"מרמרה".

בתמונות, אותן צילמו כמה פעילים על הסיפון, נראים כמה מחיילי השייטת פצועים, מותקפים ומדממים. גם מדיהם של החיילים קרועים, כתוצאה מהמאבק הקשה עם הפעילים על הסיפון. יש לציין כי בדובר צה"ל מחזיקים בתמונות דומות ואף זהות, אך הן לא פורסמו במתכוון.

בעיתון הטורקי לא חסכו בתיאורים שיביכו את חיילי השייטת ויציגו את לוחמי יחידת העילית הישראלית כנמושות. "דמעות הקומנדו", זו הכותרת שנתנו עורכי העיתון לסדרת התמונות, במטרה להעצים את ההשפלה.

בתגובה לפרסום התמונות נמסר מצה"ל כי "הצילומים המובאים הם ההוכחה הברורה והניצחת לאמירות החוזרות ונישנות של צה"ל, כי על גבי הסיפון עלו שכירי חרב שכל כוונתם הייתה להרוג את החיילים. התמונות היו יכולות יהיראות אחרת אילו החיילים היו בוחרים לירות בכל אזרח שהתקרה אליהם. רק מתוך העצמה ומתוך ההבנה העמוקה של האירוע, הצליחו לוחמי השייטת להבחין בין פעיל שלום לבין טרוריסט".

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

לבני: "טורקיה צריכה לבחור צד"

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות