אתמול צפינו בתמונות המזעזעות מהלינץ' שביצעו נוסעי ספינת ה"מרמרה" בחיילי צה"ל, כשנראה כי הם זורקים חייל מהסיפון. היום מתברר כי זה מפקד הכוח שמספר היום על הלינץ': "חיכו לנו עם סכינים ואלות".

"פעלתי מול כמה מחבלים שהיו עם סכינים ואלות", שחזר ר'. "דרכתי את הנשק כשראיתי אחד מהם מתקרב אליי עם סכין שלופה ויריתי פעם אחת. בשלב הזה הגיעו עוד 20 איש מכל הכיוונים וזרקו אותי למטה לסיפון שמתחת לגשר".

"בשלב הזה הרגשתי דקירה באזור הבטן - זה היה סכין", סיפר סרן ר' לעיתונאים. "הוצאתי את הסכין החוצה, ירדתי איכשהו לקומה התחתונה, שם היה ריכוז גדול של אנשים - זה היה בשלב שבו השתלטו כבר הלוחמים על כל האונייה מלבד הקומה התחתונה. אני וחייל נוסף הצלחנו לצאת אל הסיפון, וקפצנו למים שם אספו אותנו הכלים שלנו. לוחם שלישי שספג מכה חזקה בראשו איבד את ההכרה, חיילים אחרים אבטחו אותו עד שהצלחנו לחלץ אותו מהמקום".

למרות הביקורת שנשמעה על הפעולה המסוכנת, סרן ר' טוען שהמבצע היה מוצלח. "אני חושב שעבדנו בצורה מצוינת. יישמנו את כל הערכים שאותם אנחנו לומדים ועליהם אנחנו מתאמנים, גם טוהר הנשק. הפעלנו רק נגד מי שסיכן אותנו, מולו היינו צריכים גם לפתוח באש".

מצבם של החיילים משתפר

סכין שנמצאה על הספינה (צילום: דו"צ)
סכין שנמצאה על הספינה | צילום: דו"צ

במערכת הביטחון ממשיכים לחקור את מבצע ההשתלטות על ספינת "המרמרה הכחולה", שהסתיים בפציעתם של שבעה לוחמי השייטת. מצבם של שניים מהלוחמים שנפצעו קשה השתפר והוא מוגדר כעת בינוני.

אמש שוחררו לביתם שניים מהחיילים שנפצעו קל לאחר שחשו שיפור במצבם. הבוקר נותרו בבתי החולים שישה חיילים פצועים, אשר מצבם של שניים מהם מוגדר קל והיתר בינוני. בבית החולים רמב"ם בחיפה מאושפזים שני חיילים במצב קל וחייל נוסף במצב בינוני.

בבית החולים שיבא מאושפזים שני חיילים במצב בינוני וחייל נוסף במצב קל עד בינוני. מבית החולים נמסר כי כל הפצועים חוו שיפור במצבם וכי הם שבו להכרה ומתקשרים עם בני משפחתם.  

התמונות חשפו: הפעילים ביצעו לינץ' בחיילים 

עדויות שהגיעו ממבצע ההשתלטות על משט המחאה חשפו את הפער בין המידע שהיה בידי הלוחמים לבין מה שהתרחש על הסיפון. "ירדנו בידיים חשופות ופגשנו נוסעים עם אלות ובקבוקי זכוכית", סיפר אחד מלוחמי השייטת שהשתתפו במבצע.

 "עשו לנו לינץ'", העיד אחד הלוחמים בבית החולים. "כל בן אדם שירד, לקחו אותו שלושה או ארבעה אנשים ופוצצו אותו במכות. כולם שם היו עם אלות מתכת, סכינים, בקבוקי זכוכית. בשלב מסוים היה גם ירי חי".

"למעשה אני ירדתי בין האחרונים", סיפר לוחם השייטת בראיון לחדשות 2. "ראיתי שהחבר'ה מפוזרים על הסיפון כשמסביב לכל אחד מהם עומדים ארבעה אנשים ומכים אותו".

"תוך כדי ניסיון להגן על עצמי שברתי כנראה את היד. כל מי שירד לסיפון היה בלי נשק ביד, עם ידיים חשופות", הסביר הלוחם. "באנו ליישר את ההדורים, אבל הם באו למלחמה - האקדח היה המפלט האחרון לגמרי".

צה"ל משחרר אט אט את צילומי הווידאו של פעולת חיל הים הלילה בלב ים, וכעת אנו מפרסמים תמונות קשות במיוחד, בהם נראה שניה אחר שניה הלינץ' האלים שבוצע בחיילי השייטת על סיפון הספינה "מרמרה".

בתמונות שלפניכם נראים הלוחמים משתשלים בחבלים ממסוק אל הסיפון ומטפסים מסירות גומי, ואז מוכים באלימות רבה בכל חפץ הבא ליד: מוטות ברזל, לומים, כיסאות, וגם סכינים וגרזנים.

בהמשך התברר כי גם נשק חם נמצא על הסיפון, ובו נעשה שימוש שגרם לפציעתם של חיילים נוספים. עוד ניתן לראות בתמונות יוצאות הדופן כיצד אחד הלוחמים מושלך מעל הסיפון בלא רחמים.

בקבוקי תבערה על החיילים

מוקדם יותר אתמול פירסם דובר צה"ל גם את הצילום הישראלי הרשמי שמתעד את האלימות הקשה על סיפונה של "המרמרה הכחולה" - מזריקת רימונים הלם ועד לבקבוקי תבערה שהושלכו על החיילים.כפי שניתן לראות בוידאו שלפניכם, ברגע שעלו החיילים על הסיפון הסתערו עליהם הפעילים והחלו להשליך עליהם רימוני הלם, בקבוקי תבערה וחפצים חדים נוספים.

מסוק צה"לי שליווה את הכוח מלמעלה השליך לסיפון רימוני הלם שהיו אמורים לפזר את המפגינים, אך זה לא עזר ועשרות המתפרעים המשיכו לתקוף את החיילים.

מתיעוד הספינה לאחר ששככה האלימות הקשה עולה כי על הסיפון נמצאו שאריות של קרשים, ברזלים ומעין גולות שהושלכו על החיילים, שככל הנראה ניצלו מאלימות קשה במיוחד.

לא נערכו כיאות

כאשר חיילי צה"ל עלו על ספינת "המרמרה הכחולה" הם היו משוכנעים שעבודתם תהיה קלה וכל מה שיישאר להם לעשות הוא להסביר לפעילים שאינם יכולים להתקרב לחוף. עם זאת, מעדויות מהשטח עולה כי הם הותקפו באלימות קשה שלא היו מוכנים אליה מראש.

עוד עולה מהדיווחים בשטח כי בשל האלימות הקשה נאלצו חיילים רבים לקפוץ אל המים על מנת להציל את חייהם. מעדויות של חיילים שנפצעו עולה כי אחד החיילים אף הושלך מהגג אל עבר הסיפון התחתון, בתמונה שמזכירה את הלינץ' ברמאללה בשנת 2000.

החיילים עצמם, שציפו להתנגדות פסיבית, עלו לסיפון עם רובי צבע בלבד. באפוד שהיה על גופם הם נשאו אקדחים בהם תיכננו להשתמש רק בשעת חירום. אחד החיילים סיפר כי לאחר שהותקף על ידי מספר מפגינים, הוא נאלץ לירות ברגליהם ממרחק של סנטימטרים בודדים על מנת להיחלץ מהם.

ירה בחייל מעבר לכתפו של ראאד סאלח

לוחם אחר שנפצע סיפר אתמול כי לאחר שירד מהגג לכיוון אחד המסדרונות הוא ראה את השיח ראאד סאלח מציץ לעברו מאחד החדרים, כאשר מעבר לכתפו מכוון אליו נשק. אותו חייל נפצע מהירי בבטנו ובברכו. ראאד סאלח, לדברי חיילים שהיו על הסיפון, לא נפגע באירוע, אך בהחלט סייע לאלה שלחמו.

בשלב הזה הבינו המפקדים הבכירים כי האירוע יצא מכלל שליטה ונתנו אור ירוק לפתוח באש ממנה נהרגו לפחות עשרה פעילים. בחיל הים מתעקשים היום כי ההרוגים הם אותם אנשים שהתנגדו באלימות רבה וכי לא נורו חפים מפשע.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות