שר הביטחון אהוד ברק קיבל את תוצאות התחקיר הראשוני של האירוע האלים בלב ים והעביר תדריך לתקשורת, אותה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט. באירועים האלימים נהרגו 10 פעילים, לפי אחד הדיווחים אחד מהם הוא חבר פרלמנט טורקי. 10 חיילים נפצעו, שניים מהם באורח קשה.


ברק: בעזה אין משבר הומניטרי

"כוח צה"ל השתלט על המשט לאחר שהקבינט המצומצם - ראש הממשלה ואני - אישרנו לצה"ל לבצע הפעולה", הסביר שר הביטחון. "אנו מצרים על הנפגעים אך האחריות מוטלת על מארגני המשט ומשתתפיו שיזמו את ההתארגנות האלימה. הצענו להם להגיע לנמל אשדוד ולהעביר ציוד לעזה לאחר בדיקות ביטחוניות, אך כל הקריאות הללו, נדחו ונענו בשלילה".

ברק מסר דיווח על מצב לוחמי צה"ל שהשתתפו בפעולה: "בזמן ההשתלטות נפצעו כמה מהחיילים כתוצאה מההתנגדות האלימה. לאור סכנת חיים, נאלצו החיילים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ונשק חי". שר הביטחון סיפר בתדרוך העיתונאים כי משרד הביטחון וצה"ל מקיימים הערכת מצב רצופה בעקבות האירועים. לדבריו, גם שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו השוהה בקנדה, ועם נשיא המדינה שמעון פרס מספר פעמים.

"בעזה אין רעב ואין משבר הומניטרי. האזור נשלט על ידי חמאס - ארגון טרור שמטרתו לפגוע בישראל, כבר פגע, ומחזיק בחייל ישראל בניגוד לכל אמנה בינלאומית. המשט הוא פרובוקציה ואין בינו לבין שום דבר הומניטרי. האחריות על המצב בעזה מוטלת כולה על חמאס. שחרור שליט והפסקת הטרור הם תנאי. אני קורא לכל מנהיגי מדינות ערב ולהנהגה הפלסטינית לא לתת להסיט אותנו מהעיקר ולהפסיק את ההתקדמות בשיחות הקרבה".

הרמטכ"ל: אנחנו ערוכים בכל הגזרות

"האירוע טרם הסתיים ואנחנו בהערת מצב מתמשכת בכל הגזרות. ייתכן שנצטרך להיות ערוכים גם במקומות הללו" - כך אמר הרמטכ"ל גבי אשכנזי בתדרוך שנערך בקריה בתל-אביב.

"הפעולה של חיל הים נועדה למנוע חדירה לעזה. משנכשלו כל הפניות, חיל הים נערך להשתלטות על מנת למנוע את הגעתם. מה שהתרחש על האנייה "מרמרה", דומה למה שהתרחש בחמשת האוניות האחרות. אין שום קשר בין הפגנת פעילי שלום וסיוע הומניטרי, היתה שם אלימות קיצונית ושימוש באמצעים קרים: סכינים, ברזלים, מוטות, וירי בנשק שנחטף מחיילים". הרמטכ"ל ציין כי הלוחמים פעלו כמתבקש. "ברור שהאלימות הזאת חייבה להפעיל נשק. החיילים פעלו ברגישות ובנחישות".

מפקד חיל הים: נשקפה ללוחמים סכנת חיים

"לפני מספר שבועות הוטלה על חיל הים משימה לעצור את המשט לעזה", הסביר מפקד חיל הים האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. " ערכנו הכנה מסודרת לכוחות - מבצעית ומנטלית. האוניות דחו את כל המסרים בניבולי פה והתנהגות לא ראוייה. על הספינה "מרמרה" היו כ-600 נוסעים, הלוחמים הותקפו באלימות יוצאת דופן ונשקפה להם סכנת חיים.

"כדי להגן על חייהם נדרשו הלוחמים להפעיל נשק על מנת שלא ייהרגו. פעולה זאת נעשתה לאחר שהחיילים נהגו באיפוק וניסו למנוע מהנוסעים לפגוע בהם באמצעות אמצעים למניעת הפרת סדר. הלוחמים הפגינו אומץ לב ופעלו באיפוק. תוצאה של עשרה הרוגים היתה אמורה להיות חמורה ביותר אילו החיילים היו נוהגים אחרת".

איילון: כוונת המארגנים היתה אלימה

בעקבות ההשתלטות על ספינות המשט ערך הבוקר סגן שר החוץ, דני איילון תדרוך לעיתונאים במהלכה אמר כי בידי הפעילים על המשט היה נשק. על האוניה, שביקשה להפר את הסגר הימי על רצועת עזה, נמצאו שני אנשים אשר אחזו באקדחים דרוכים כשהמחסניות ריקות.

על פי הערכות צה"ל, האקדחים ככל הנראה נחטפו מהלוחמים בכוונה לפגוע בלוחמי צה"ל.
"זו היתה פרובוקציה, על הסיפון מצאנו נשק מוכן מראש בו השתמשו נגד הכוחות", אמר איילון. "כוונת המארגנים היתה אלימה והתוצאות היו מצערות. ישראל מצרה על כל אובדן חיים".

סגן שר החוץ הדגיש כי כוחות צה"ל חזרו וקראו למארגנים להעביר את הסיוע באמצעים כשרים, ולא נענו. "שום מדינה ריבונית לא היתה סובלת אלימות שכזו נגד מדינת חוק ונגד אנשיה. אנחנו קוראים לכל הגורמים הרלוונטיים לעבוד יחדיו כדי לפתור את המצב", אמר.

תיעוד: ההשתלטות על הספינות

המצלמות שהוצבו על סיפונן של שש הספינות שהשתתפו במשט תיעדו את הדרמה בלב ים, במהלכה השתלטו לוחמי הקומנדו הימי של חיל הים לפנות בוקר על הספינות שביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. במהלך האירוע לנוכח סכנת החיים שנשקפה נאלצו הלוחמים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ולהשתמש בנשק חם. על פי עדויות הלוחמים: "חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בנו לינץ'".

בתיעוד נראים חיילי צה"ל על סיפון אחת האוניות כשרובים שלופים בידיהם. לפתע נשמע ירי מכיוון לא ברור. בתמונות אחרות נראים פעילים של המשט על סיפוני הספינות כשהם לבושים בחגורות כתומות הצלה, חובשים מסיכות אב"כ ומתרוצצים על הסיפון.

על סיפוני האוניות התפתחו עימותים אלימים בהם נהרגו, על פי הדיווחים, 14 מפעילי המשט ואחרים נפצעו. הפצועים הישראלים והזרים הובלו במסוקים מלב ים לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי.

רוצים לקבל עדכוני חדשות נוספים על התקרית? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשט לעזה: סיקור נרחב

הותר לפרסום: 2 חיילים נפצעו קשה

דיווח: ראאד סלאח לא נפגע בהשתלטות

איום מטורקיה: יהיו תוצאות חמורות

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות