108540
חיילי הקומנדו על סיפון הספינה | צילום:

המצלמות שהוצבו על סיפונן של שש הספינות שהשתתפו במשט תיעדו את הדרמה בלב ים, במהלכה השתלטו לוחמי הקומנדו הימי של חיל הים לפנות בוקר על הספינות שביקשו להפר את הסגר הימי על רצועת עזה. במהלך האירוע לנוכח סכנת החיים שנשקפה נאלצו הלוחמים להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ולהשתמש בנשק חם. על פי עדויות הלוחמים: "חלק ממשתתפי המשט תכננו לבצע בנו לינץ'".

 רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם את תיעוד ההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד נראים חיילי צה"ל על סיפון אחת האוניות כשרובים שלופים בידיהם. לפתע נשמע ירי מכיוון לא ברור. בתמונות אחרות נראים פעילים של המשט על סיפוני הספינות כשהם לבושים בחגורות כתומות הצלה, חובשים מסיכות אב"כ ומתרוצצים על הסיפון.

קריאות האזהרה של צה"ל

על סיפוני האוניות התפתחו עימותים אלימים בהם נהרגו, על פי הדיווחים, 14 מפעילי המשט ואחרים נפצעו. הפצועים הישראלים והזרים הובלו במסוקים מלב ים לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי. בצילומים נראה גם מסוק של צה"ל מרחף מעל הספינות.

עוד קודם להשתלטות, תועד חייל צה"ל קורא קריאות אזהרה לעבר הספינות וציין כי על האיזור מוטל סגר ימי. "עזה סגורה לכניסת כלי שיט", אמר. "אנו מציעים לכם להגיע לנמל אשדוד ולהעביר את משלוח הסיוע דרך המעברים היבשתיים לאחר בידוק בטחוני ישראלי".

_OBJבמהלך הפעולה להשתלטות על כלי השיט נתקלו החיילים באלימות פיזית קשה מצד המפגינים שתקפו אותם, על פי הדיווחים, בירי מאש חיה, בנשק קר, בסכינים ובאלות. מדובר צה"ל נמסר כי הפעילים אף חטפו נשק מאחד הלוחמים. בשעות האחרונות צה"ל מוביל את האוניות לנמל אשדוד ובמקביל מבצעים לוחמי חיל-הים בדיקה ביטחונית באשר לזהות האנשים והאמצעים שברשותם וכן הציוד הנמצא על האוניות.

_OBJ

דובר צה"ל מוסר כי על האוניה, שביקשה להפר את הסגר הימי על רצועת עזה, נמצאו שני אנשים אשר אחזו באקדחים דרוכים כשמחסניותיהם ריקות וזאת לאחר שככל הנראה נחטפו מהלוחמים והשתמשו בהם על מנת לפגוע בלוחמי צה"ל.

המשט לעזה: סיקור נרחב

דיווח: ראאד סלאח נפגע בהשתלטות

איום מטורקיה: יהיו תוצאות חמורות

ה"משט למען עזה" יצא לדרך

מגעים חשאים בין ישראל לבין טורקיה בנושא המשט

בישראל ממשיכים להיערך לקראת הגעת המשט

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות