פרטים ראשונים שפורסמו הבוקר מתחקיר ראשוני של צה"ל על פעולת ההשתלטות של לוחמי השייטת חושפים: שלושה לוחמים שעלו על סיפון ה"מרמרה" נחטפו על ידי הפעילים בזמן הפשיטה לבטן האונייה.

על פי התחקיר, שלושת החיילים הותקפו לאחר הגעתם לספינה ובעקבות פציעות שנגרמו להם איבדו הלוחמים את הכרתם, כך חושף היום עיתון "הארץ". כשהם מעולפים גררו אותם פעילי המשט לאחד מאולמות הנוסעים שמתחת לסיפון ולמשך מספר דקות החזיקו בהם.

רק כעבור זמן מה החלו עשרות לוחמים לסרוק את הספינה וזה מה שהביא לשחרורם של החיילים שנחטפו. לאחר שהפעילים הבחינו במספר הרב של לוחמי הקומדו הימי על הסיפון, הם הרפו מאחיזתם בחיילים שהוחזקו בידיהם ושחררו אותם.

צלם אל-ג'זירה: ראיתי את הפעילים חוטפים חיילים

עוד עולה מהתחקיר, כי הלוחמים שנחטפו הצליחו להתאושש לאחר האירועים וחברו לשאר הכוח כעבור זמן מה. קצין בכיר אמר בתגובה לממצאי התחקיר כי היה עלול להיווצר מצב בו מדובר ב"פיגוע מיקוח בתוך אונייה שבה מוחזקים שלושה גלעד שליט מתחת לסיפון".

בנוסף מתברר שממצאי התחקיר מקבלים חיזוק מכיוון מפתיע. צלם "אל-ג'זירה" אנדרה אבו-חליל ששהה על הספינה סיפר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס: "אחד הפעילים הודיע במגפון כי נחטפו ארבעה חיילים והם ישוחררו רק אם צה"ל יספק סיוע רפואי".

לדברי הצלם, הפעילים לקחו את החיילים הישראלים לסיפון התחתון ביותר כשהם סובלים משברים. בנוסף, טוען אבו-חליל כי ראה חייל צה"ל שנורה בידי פעיל. "הפעילים היו חמושים באלות ומקלות ברזל וחיכו לחיילים", הוא מספר.

 נחשף מלאי אמצעי לחימה בספינה

ולמי שעוד היה ספק התחקיר הצה"לי מגלה שבספינה נמצאו כוונות נשק ששימשו ככל הנראה את הפעילים. הכוונות לא שייכות לאף כלי נשק צה"לי, כך שאין הסבר אחר להימצאותן בספינה. עדות מעניינת נוספת שעולה מהתחקיר היא זו של לוחמים המעידים שראו פעילים זורקים נשק אל הים. גם הפעם אין ספק כי לא מדובר בנשקים צה"ליים- שכן כל הנשקים איתם יצאו החיילים למשימה שבו עימם.

תמונות חדשות שפרסם אתמול דובר צה"ל חושפות את מלאי הציוד והנשק שנמצא על ספינת ה"מרמרה". לאחר צפייה בתמונות לא ניתן להתבלבל: מאות סכיני קומנדו, חרבות וסכינים יפניות הוכנו מבעוד מועד על מנת לתקוף את לוחמי השייטת.

שלושה ימים לאחר השתלטות צה"ל על כלי השיט שעשו את דרכן מטורקיה לחופי עזה, מתחילה התמונה להתבהר. החיילים אשר הופקדו על פריקת המשא שנמצא בסיפון וחדרי הספינה הופתעו לגלות ציוד לחימה רב שהוחזק בידי הפעילים.

בנוסף נחשפו תמונות שצולמו בסירה טרם השתלטות צה"ל, בהן ניתן לראות את הפעילים מנסרים את מוטות המעקה שעל הסיפון כדי להשתמש בהם לתקיפת חיילי השייטת. כלי הלחימה שנמצאו הונחו על רציף נמל אשדוד, שם הוצבה ספינת ה"מרמרה", כדי להבהיר לכל הצופים בתמונות את כוונתם של פעילי המשט. בצילומים ניתן לראות בין היתר אלפי מוטות ברזל, סכינים, חרבות ורוגטקות עליהן הכיתוב "חמאס".

שלשום נחשף סרטון נוסף בו ניתן לראות את ההכנות שביצעו הפעילים על סיפון ה"מרמרה" לפני הגעת כוח חיל הים. בתמונות שצולמו ממצלמת האבטחה שהוצבה על הסיפון ניתן לראות את האנשים מתכוננים ואוחזים באלות ומוטות כהכנה להגעת החיילים. בתיעוד נראים כלים שונים ששימשו ככל הנראה להתקפת לוחמי השייטת ביניהם אלות, מוטות וצינורות.

כשמבחינים אנשי המשט בספינות חיל האוויר מתקרבות, הם אוחזים ומניפים אלות ברזל. למרות החשש שהיה לחיי החיילים הונחו הכוחות לא לפתוח באש לעבר הפעילים.

תיעוד: רימון הלם על סירת הלוחמים

בתמונות נוספות שפורסמו שלשום ניתן לראות את סירת הגומי של הלוחמים כשהיא נצמדת לדופן הספינה "מרמרה". כבר בשלב הזה מתחילה הפעולה האלימה מצד משתתפי המשט: בין היתר מושלך לעבר הסירה רימון הלם, וכן ארגז כלים שנועד לפגוע בלוחמים. 

בהמשך ניתן לראות כיצד "פעילי השלום" מנופפים במוטות הברזל ובשרשראות לעבר הלוחמים, משליכים אבנים וחפצים שונים ואף מזרימים מים בצינורות לעבר סירת הלוחמים, הכל במטרה לעכב את ההשתלטות. המשמעות: המוטות ששימשו להכאת הלוחמים הוכנו מראש, ולא הופעלו רק בתגובה לפעולה ה'אלימה' של צה"ל, כפי שטוענים משתתפי המשט.

"הם יורים עלינו, יש להם נשק חי!"

מוקדם יותר השבוע פורסמו תמונות של המבצע ובהן הרגעים בהם פתחו הפעילים באש לעבר לוחמי הקומנדו הימי המופתעים.

"הם יורים עלינו. יש להם נשק חי למטה!", צעק אחד החיילים. מיד לאחר מכן התפכחו הלוחמים, החליפו את רובי הצבע בכלי נשק חיים והשיבו אש. כתוצאה מהמפגש הקטלני נהרגו תשעה פעילים.

במקביל ממשיכים בצבא לחקור את נסיבות העימות בלב ים ומגלים עוד פרטים על המעורבים בתקרית הקטלנית.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל