הסכמה נדירה בין ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לבין צה"ל. על רקע פרסום התמונות בהן נראים חיילי צה"ל מוכים ומושפלים על סיפון ה"מרמרה", אומר הערב ארדואן כי הוא זועם על הפרסומים אשר משרתים, לדבריו, את ההסברה הישראלית.

ארדואן העלה את הטענות באסיפת עם ענקית בטורקיה כשאמר כי התמונות לא היו צריכות להתפרסם. הדברים נאמרו לאחר שבסוף השבוע החלו להישמע בטורקיה קולות ביקורתיים נגד ראש הממשלה ודרך ניהול המשבר שלו.

רג'פ טאיפ ארדואן - הווידאופדיה

היום חשף צה"ל כי מספר פעילים ש"הסתננו" למשט לעזה הם אנשים המזוהים עם ארגוני טרור, ביניהם גם פעילה אירנית שתיכננה להבריח "אמצעי אלקטרוני" לרצועה. חלק מהפעילים היו אף אנשי חמאס שהתכוונו לאמן טרוריסטים ברצועה.

אחת מהן, פאטימה מחמדי בן ה-31, אמריקנית ממוצא אירני, היא פעילה בארגון "ויוה פלסטין". היא זו שניסתה להכניס לרצועה את אותם רכיבים אלקטרונים אסורים. קן אוקייף, בן 41 המחזיק אזרחויות בריטית ואמריקנית, הוא פעיל קיצוני אנטי ישראלי ואף חבר בתנועת החמאס. לדברי צה"ל, מטרתו הייתה להגיע לרצועה לאימון והקמת יחידת הקומנדו של החמאס.

חסן איינסי, בן 28 מטורקיה, הוא חבר באגודת צדקה טורקית שמעביר באופן קבוע סיוע כספי לג'יהאד האיסלמי הפלסטיני. חוסיין אורוש, גם הוא טורקי מארגון ה-IHH, היה אמור להגיע לרצועה ולסייע בהעברת פעילי אל קעאידה דרך טורקיה. פעיל חמאס נוסף שהיה על הסיפון הוא אחמד אומימון בן ה-51.

מוקדם יותר היום התראיין שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו לרשת CNN ודיבר על עתיד היחסים הדיפלומטים עם ישראל. "ביום שלישי הייתי אמור להיפגש עם נתניהו בוושינגטון", אמר שר החוץ, אשר טען שהשניים היו אמורים לדון במשא ומתן העקיף בין ישראל לבין סוריה.

"קיבלתי אישור מהצד הסורי ולכן תכננתי להגיע לוושינגטון לדיונים", הוסיף שר החוץ. "אבל ביום שני הם תקפו את הספינות האזרחיות וכך הרסו הזדמנות נוספת למשא ומתן באזורנו", טען דבואטלו.

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

הבוקר פרסם אחד מהעיתונים היומיים הפופולריים במדינה, "הורייט", תמונות שטרם פורסמו מרגעי האימה שעברו על חיילי צה"ל בדקות הראשונות על סיפון ה"מרמרה".

בתמונות, אותן צילמו כמה פעילים על הסיפון, נראים כמה מחיילי השייטת פצועים, מותקפים ומדממים. גם מדיהם של החיילים קרועים, כתוצאה מהמאבק הקשה עם הפעילים על הסיפון. יש לציין כי בדובר צה"ל מחזיקים בתמונות דומות ואף זהות, אך הן לא פורסמו במתכוון.

הכותרת בעיתון: "דמעות הקומנדו"

בעיתון הטורקי לא חסכו בתיאורים שיביכו את חיילי השייטת ויציגו את לוחמי יחידת העילית הישראלית כנמושות. "דמעות הקומנדו" - זו הכותרת שנתנו עורכי העיתון לסדרת התמונות, במטרה להעצים את ההשפלה.

בתגובה לפרסום התמונות נמסר מצה"ל כי "הצילומים המובאים הם ההוכחה הברורה והניצחת לאמירות החוזרות ונישנות של צה"ל, כי על גבי הסיפון עלו שכירי חרב שכל כוונתם הייתה להרוג את החיילים. התמונות היו יכולות יהיראות אחרת אילו החיילים היו בוחרים לירות בכל אזרח שהתקרה אליהם. רק מתוך העצמה ומתוך ההבנה העמוקה של האירוע, הצליחו לוחמי השייטת להבחין בין פעיל שלום לבין טרוריסט".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

אירן: משמרות המהפכה ילוו את המשט הבא

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון