איך זרועות הביטחון והמודיעין של ישראל לא צפו את ניסיון ההפיכה במצרים - במיוחד אחרי ההפיכה בתוניס והשתלטות החיזבאללה על לבנון? יו"ר ועדת חוץ וביטחון בכנסת, ח"כ שאול מופז, הסביר היום בראיון בגלי צה"ל כי "זה מסוג הדברים שקשה מאוד להעריך אותם, במיוחד כשהם מתחוללים בתוך החברה הצעירה והדינמית בעולם ובוודאי במדינות כמו מצרים".

מופז הודה כי בסקירתו האחרונה בוועדה, ראש אמ"ן אביב כוכבי לא הזכיר צפי כלשהו להתרחשויות במצרים. "נכון שאיש מגורמי ההערכה במדינת ישראל לא יכל להצביע על כך שאתמול יתחולל מה שקרה במצרים, בתהליך של הפיכה שעדיין לא הסתיימה, ושזה יובל על ידי אזרחים וצעירים ואולי גם גורמים רדיקליים בתוך מצרים", אמר.

"ההערכה של ראש אמ"ן בוועדת חוץ וביטחון כמו גם הסקירה המודיעינית שלו, הייתה טובה מאוד ואפילו מצוינת", הוסיף מופז. "הציפייה שנדע כל דבר ובזמן ובאותו היום ויום קודם, יש דברים שאנחנו יודעים אותם, יש דברים שאנחנו חייבים לדעת עליהם, האם היה טוב שנדע שהולך להתחולל דבר מה במצרים לפני חודש או לפני חודשיים? זה נכון, אבל אני חושב שזה מסוג הדברים שקשה מאוד להעריך אותם".

מופז הזהיר: "האירוע הזה במצרים ובכלל האירוע שקדם לו בלבנון, מציב אתגר אסטרטגי גדול מאוד למדינת ישראל. אני חושב שקודם כל המציאות הזו עלולה להמשיך במקומות אחרים. הסוגיה מול המצרים היא בראש ובראשונה הסכם השלום. זה מחייב אותנו לנקוט בכל הצעדים על מנת לשמור עליו".

נתניהו בהתייחסות ראשונה למהומות: "נשמור על השלום" 

לאחר שישה ימים של דממת אלחוט בישראל הרשמית, התייחס הבוקר לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו למהומות האלימות במצרים: "אנו עוקבים בדריכות אחר האירועים", אמר נתניהו.

הוא הוסיף, "שוחחתי בנושא עם שר הביטחון ברק, שר החוץ ליברמן, מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון וגורמי המודיעין. המאמצים יועדו לשמר את היציבות והביטחון באזורינו. השלום בין ישראל ומצרים נמשך שלושה עשורים, ומטרתנו היא להבטיח שיחסים אלו ימשיכו להתקיים". נתניהו כלל לא התייחס בדבריו לנשיא מצרים, חוסני מובארק.

"מחובתנו לגלות אחריות ואיפוק ומשום כך הנחיתי את השרים שלא להתבטא בנושא", הסביר ראש הממשלה את שתיקת הממשלה בששת הימים האחרונים. "אנו מקיימים התייעצויות בפורומים המתאימים בכל הנוגע למעקב. נתעדכן וננסה להבין מה עוד ניתן לעשות", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים מהמתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

יותר מ-100 הרוגים במהומות במצרים

הצבא מאיים: "נגיב במלוא החריפות"

צפו: אנרכיה, שוד וביזה ברחובות מצרים

משפחות הדיפלומטים הישראלים חולצו בטיסה מקהיר

עומר סלימאן מונה לסגן הנשיא

מוחמד אל בראדעי נחקר ושוחרר: "השינוי יבוא מהעם"

אירן למצרים: "לא לנהוג באלימות כלפי מפגינים"

מיוחד: ניתוח שפת גופו של מובארק

מיוחד מקהיר: מתכוננים לקראת המשך המחאה

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

המדריך המלא להפיכה במצרים

אובמה למובארק: "עמוד מאחורי ההבטחות"

מובארק: "אני נשאר, הממשלה מפוטרת"

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

צפו: מפת המהומות ברחבי מצרים

מצרים: דיווח מיוחד מלב המהומות

פרשנות: ארה"ב מפקירה את מובארק

קלינטון: "יש לאפשר את ההפגנות"