משפחתו של אריק קרפ ז"ל מציינת היום שלושים יום להירצחו. בני המשפחה, שעדיין לא עיכלו את מותו הפתאומי של אב המשפחה, יעלו לקברו לטקס גילוי המצבה. במקביל, בצירוף מקרים סמלי, נפתח הבוקר משפטם של שבעת הנאשמים במעורבות ברצח.

משפחתו של קרפ בחרה שלא להגיע לדיונים. מבחינתם אין אבחנה בין מי שפעל באופן אקטיבי בזמו הלינץ' לבין יתר הנאשמים שנכחו במקום. "כל המעורבים שותפים ואשמים באותה מידה ברצח האכזרי של אריק קרפ", ציינו בני המשפחה שמיוצגת על ידי מרכז נגה לייצוג נפגעי עבירה. "המשפחה מצפה שייעשה צדק ושכולם יתנו את מלוא הדין במידה שווה".

המשפטים יתנהלו בשני בתי משפט לפי חומרת העבירות בכתב האישום. משפטם של שלושת הנאשמים במעורבות ברצח יתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בעוד יתר הנאשמים, ובהם החיילת אור לוי, המואשמים באי מניעת פשע, יידונו בבית משפט השלום בעיר.

סניגורה של החיילת: זו מעמסה גדולה מדי עבורה

אור לוי
אור לוי, החיילת הנאשמת באי מניעת פשע | צילום: חדשות 2

במקרה של החיילת אור לוי, מדובר בכתב אישום נדיר. הפעם האחרונה שבה הוגש כתב אישום באשמת אי מניעת פשע הייתה במקרה של מרגלית הר שפי, ידידתו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל.

סניגורה של לוי, עו"ד ניר אלפסה, אשר מונה מטעם הסניגוריה הציבורית, טוען שנעשה לה עוול. "מיהרו להגיש אותו, היו יכולים היו לבדוק קצת יותר לעומק את מעורבותה של אור", כך לדברי הפרקליט ." אני מאמין שבית המשפט יגיע לאותן מסקנות כמו שלנו ויבין שלא היה מקום להאשים אותה באי מניעת פשע. להטיל על הכתפיים שלה את המעמסה של מניעת פשע כזה - זו מעמסה גדולה מדי". 

בין אם יוחלט להאשים את החיילת לוי בסופו של דבר ובין אם לאו, ספק אם חייה ישובו להיות כפי שהיו לפני הרצח. בינתיים החליטו מפקדיה בצה"ל להעביר אותה מתפקידה כסייעת שיניים, וכעת היא משמשת כפקידה בתל השומר.

"בסך הכל טוב לי, מדברים על זה בבסיס אבל לא מציקים לי", אמרה אור לוי לחדשות 2 באינטרנט. עורך דינה הסכים והוסיף: "לפחות משאירים אותה בצבא".

מיד לאחר פתיחת משפטם של המעורבים באי מניעת הרצח בבית משפט השלום, נדחו הדיונים לבקשת סניגורה של לוי, שביקש זמן נוסף כדי לעבור על חומר הראיות. מדובר בהליך שגרתי בתיקים פליליים, שבהם חומר החקירה נמצא בידי המשטרה עד להגשת כתב האישום. 

כתב האישום: היכו את קרפ למוות ללא סיבה

לאונרד קרפ ז
משפחת קרפ בימים מאושרים יותר | צילום: חדשות 2

כזכור, כתבי אישום כבר הוגשו נגד שבעה מהצעירים שהיו מעורבים לכאורה ברצח קרפ. שלושת הנאשמים ברצח הם ג'מיל עדס (25), עבד אל-רחמן עדס (21) ואדם נוסף, קטין בן 17, מג'לג'וליה. החיילת אור לוי והנערה הנוספת שהייתה בליל הלינץ' צפויות להעיד במשפטם של השלושה.

"הם רצחו את קרפ בדם קר, בלא שקדמה לכך התגרות לפני המעשה", נכתב בכתב האישום. השלושה מואשמים גם בעבירות נוספות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ותקיפה בנסיבות מחמירות.

"הנאשמים המטירו בתקיפתם סדרת אגרופים חזקים בפניו, בחלקי ראשו, בפלג גופו העליון, ובעטו בו בעוצמה, בראשו ובצלעותיו", נכתב בכתב האישום. "גם לאחר שנפל המשיכו הנאשמים בתקיפה ולא שעו לבקשתו לחדול מהמעשים". גם לאחר שקרפ ז"ל הצליח לקום על רגליו, רדפו אחריו השלושה, הפילו אותו בשנית והמשיכו להכותו. קרפ סבל מפגיעה רב מערכתית, וגופתו נמשתה מהמים בבוקר שלמחרת.

אריק קרפ בן ה-59 נרצח לפני כחודש בחוף תל ברוך בתל אביב. גופתו של קרפ נמצאה במעגן של חברת החשמל בצפון תל אביב כשעליה סימני אלימות קשים. על פי החשד מדובר נרצח קרפ באכזריות לאחר שהותקף יחד עם אשתו שרה ובתו הילה בת שטיילו בחוף תל ברוך בעיר.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

הלינץ' בטיילת - סיקור מיוחד:

הלינץ' בטיילת: החשוד הודה - ושיחזר את הרצח

מאות ליוו את אריק קרפ למנוחת עולמים

סקר חדשות 2: הציבור חושש מאלימות

אחיו של הנרצח בראיון מיוחד

פקח בחוף: הצעירים כבר תקפו כאן

אביה של החשודה בלינץ': "הלוואי והאשמים יבואו על עונשם"