מאות בני משפחה, חברים ומכרים ליוו הערב למנוחות בבית העלמין סגולה את לאונרד (אריק) קרפ ז"ל, שנרצח בליל שבת בטיילת בתל ברוך במהלך בילוי עם אשתו ובתו. המשטרה הגיעה ללוויה בכוחות גדולים וליוותה את בני המשפחה ההמומים עד הקבר הטרי.

בנותיו של אריק, הילה - שהייתה עמו בליל הרצח, ואחותה, ספדו לאביהם בדמעות: "חינכת את שתינו להיות אנשים ישרים וטובים. ואת כל מה שהיה לך נתת לנו. כל כך קשה לעכל שלא תראה אותנו בהמשך הדרך".

"מי שעושה רע ישלם את מחיר"

בני משפחת קרפ
שרה והילה קרפ, היום ביציאה מבית המשפחה | צילום: חדשות 2

"מי ייתן שמי שעושה טוב יקבל טוב", קראה הילה, "ומי שעושה רע יבין שטעה וישלם את המחיר. כולם הסכימו שאתה איש של שלום. אנחנו יודעות שעבדת כל החיים בשביל שתינו, ולא חשבת לרגע על עצמך. אנחנו אוהבות אותך - וכך נזכור אותך".

גם אחיו של אריק, ד"ר יעקב קרפ, ריגש את הנוכחים כשאמר "היינו שני אחים, ועכשיו אני לבד. אהבנו אחד את השני אהבת נפש. התנהגת בדרך ארץ ובתמימות. פקד אותך גורל אכזר".

אלמנתו של אריק, שרה, הייתה נסערת והאשימה בדבריה ככל הנראה את אחת מהחשודות במעורבות ברצח: "מי שקיללה אותך תיקבר אמן, אני מקווה שלא יהיו לה חיים ארוכים, היא לא צריכה להיות פה. מי שלקחה אותך מהבנות - שאלוהים ישלם לה".

"לבני שטן לא עוזרת שום תרבות"

מוקדם יותר היום דיבר אחיו של הנרצח בתכניתנו "שש". "קשה לעכל מכה כואבת שכזאת שאדם חף מפשע, אדם טוב, בעל משפחה למופת, שתי בנות שלומדות רפואה, נרצח בלי שום סיבה", אמר ד"ר יעקב קרפ, "ככה סתם. בתוך המדינה. בלי התגרות. בלי שום מעשה. לחינם".

"אני מתאר לעצמי שאם אמרו איזו מילה כזאת או אחרת לבת שלו", התייחס האח למה שכנראה הוביל לרצח הנוראי, "הוא בסך הכול ביקש לומר שזה לא ראוי: 'אל תדברו ככה, זה לא יפה'. הוא מעולם לא הרים את הקול. הוא לא רב עם אף אחד. הוא דיבר בדרך ארץ, בתרבות, אבל לבני שטן, לצערי הרב, לא עוזרת שום תרבות".

העצורים: בת ה-17 שוחררה לביתה, החיילת נשארה במעצר

בת ה-17 מפתח תקווה, החשודה בקשירת קשר לביצוע פשע ובשיבוש הליכי חקירה, ושהייתה עם הצעירים שחשודים ברצח, שוחררה בצהריים למעצר בית. זאת לאחר שבית המשפט החליט כך במהלך הלילה, אך המשטרה התנגדה והגישה ערר - שנדחה.

הקטינה היא בת למשפחה שכבר מכירה את בתי המשפט. אחיה הגדול של החשודה הודח מהצבא בעקבות עבירות של שימוש וסחר בסמים והואשם בעבירות רכוש נוספות אשר גרמו להדחתו מצה"ל. בדיון אמר השופט כי אין נגדה הקטינה ראיות לשיבוש פעיל של החקירה.

גם החיילת בת ה-19 מכפר סבא אמורה הייתה להשתחרר למעצר בית וגם בעניינה הוגש ערר. בית משפט השלום בתל אביב החליט בתום הדיון להאריך את מעצרה בשלושה ימים נוספים. השופט אמר כי בנוגע לחיילת, יש חשד סביר לשיבוש אקטיבי של החקירה.

הוריה ועורך הדין של בת ה-19 אמרו בדיון כי "יש לה בעיות קוגניטיביות קשות". במהלך הדיון היא השתדלה להסתיר את פניה, וקשה היה לקרוא את הבעות פניה. שתי החשודות שתקו במהלך הדיון.

חשד: קטין בן 17 היה הגורם המרכזי בקטטה

מעצרם של שמונת הצעירים החשודים מג'לג'וליה הוארך כבר אמש. אחד מהם גם הוא קטין בן 17, אשר ככל הנראה היה הגורם המרכזי שהוביל לקטטה שבסופה נרצח קרפ בן ה-59.

מעצרו של הנער הוארך בחמישה ימים. מעצרם של ארבעה חשודים נוספים הוארך בעשרה ימים. מעצרם של שני חשודים הוארך בארבעה ימים ומעצרו של חשוד נוסף הוארך ביומיים.

המשטרה עדיין חוקרת את אירועי אותו לילה שבו הותקפו בני משפחת קרפ בחוף הים בתל אביב. גורם במשטרה, אשר מהווה נדבך מרכזי בחקירה, סיפר שאותו קטין נראה באותו ערב מטריד את בתו של קרפ. על פי החשד, התנהגותו הבוטה היא שהובילה בסופו של דבר לקטטה האכזרית.

בהכנת הכתבה השתתפו גלעד שלמור, נעם עמית ואלעד שמחיוף

רצח רודף רצח - סיקור מיוחד:

סקר חדשות 2: הציבור חושש לצאת לרחובות

פקח בחוף: הצעירים כבר תקפו כאן

אביה של החשודה בלינץ': "הלוואי והאשמים יבואו על עונשם"

לינץ' אכזרי בחוף הים של תל אביב

גופה מבותרת נמצאה בנחל אלכסנדר

גופת אישה נמצאה בפח אשפה בר"ג

האם מדובר ברוצח סדרתי שפועל במדינה?