שלושה ימים לאחר הרצח המזעזע בטיילת בחוף תל ברוך בת"א, הובא היום אחד החשודים בפרשה לזירה, הודה במעורבות בקטטה האלימה ושיחזר כיצד הוא וחבריו בעטו שוב ושוב ללא רחם בלאונרד (אריק) קרפ ז"ל.

בתחילת השחזור הובילו חוקרי מרחב ירקון את הצעיר, תושב ג'לג'וליה ששמו עדיין אסור לפרסום, לכניסה לטיילת כשהוא אזוק ברגליו ובידיו. החוקרים ביקשו מהחשוד לגולל בפניהם את שרשרת האירועים ולהסביר כיצד גלש הוויכוח המילולי עם המנוח לפסים אלימים.

בעטו בקורבן מחוסר ההכרה

בסמוך לספסל בו ישבו בני משפחת קרפ נעצרו המשחזרים, ואז נשכב על הקרקע אחד החוקרים שדימה את אריק ז"ל. החשוד הדגים בפני הנוכחים כיצד הוא וחבריו בעטו בו והיכו אותו במהלומות בליל הרצח, גם לאחר שזה איבד את הכרתו.

מיד לאחר מכן חזרו החוקרים יחד עם הצעיר לנקודת הכניסה לטיילת, שם הוא הציג בפניהם את נתיב הבריחה שלו ושל שותפיו למעשה.

הצעירה לחשוד: "אמרנו לכם להפסיק... נתת לו מכות רצח"

הבוקר עוד שתקו החשודים המרכזיים, והחוקרים החליטו לערוך עימות בין אחד החשודים לבין הצעירות היהודיות שהיו עם החבורה בליל הרצח. "אמרנו לכם להפסיק, ואתם לא הפסקתם להרביץ לו. אתה נתת לו מכות רצח", הטיחה אחת הצעירות בחשוד במהלך העימות. על כך השיב לה החשוד: "את לא מתביישת להגיד לי את זה? יש לי אישה וילדים, אני לא פושע", ותשובת הצעירות: "ממש לא, אנחנו סיפרנו את כל האמת לשוטרים".

רק לאחר מכן, בחדר החקירות, נשבר החשוד והודה במעשה, ובהמשך יצאו עימו החוקרים לשחזור חלקו ברצח בטיילת. אמש נקבע בתוצאות הנתיחה של הגופה במכון לרפואה משפטית באבו כביר כי קרפ מת כתוצאה מהמהלומות והחבטות שספג. עוד נקבע בדוח כי הוא הוכנס לתוך המים לאחר שהיה כבר ללא רוח חיים.

למרות ההודאה של אחד החשודים, שאר המעורבים עדיין לא הודו. עכשיו, בעקבות השחזור, החקירה תימשך אל תוך הלילה במטרה לגרום לכל החשודים להפליל האחד את השני ולהודות ברצח. ולמרות זאת, במשטרה טוענים כי גם אם שאר החשודים לא יישברו, יש מספיק ראיות כדי להרשיעם ברצח.

המשפחה: נתת כל מה שהיה לך

במרחק כמה רחובות בלבד מהמקום בו נערך השחזור, החלה משפחת קרפ לשבת שבעה על אביהם המנוח. בין המבקרים הרבים שהגיעו היום לבית המשפחה, היו גם השר לבטחון פנים יצחק אהרנוביץ' וכן מפקד מרחב ירקון, ניצב משנה משה אדרי, שאמר: "לשמחתי החשודים נעצרו, ואני מקווה שהם יבואו על עונשם בהקדם האפשרי".

אמש ליוו מאות בני משפחה, חברים ומכרים למנוחות בבית העלמין סגולה את אריק ז"ל. המשטרה הגיעה ללוויה בכוחות גדולים וליוותה את בני המשפחה ההמומים עד הקבר הטרי.

בנותיו של אריק, הילה - שהייתה עמו בליל הרצח, ואחותה, ספדו לאביהם בדמעות: "חינכת את שתינו להיות אנשים ישרים וטובים. ואת כל מה שהיה לך נתת לנו. כל כך קשה לעכל שלא תראה אותנו בהמשך הדרך".

"מי שעושה רע ישלם את מחיר"

לאונרד קרפ ז
מהאלבום המשפחתי: אריק ז"ל עם בנותיו | צילום: חדשות 2

מי ייתן שמי שעושה טוב יקבל טוב", קראה הילה, "ומי שעושה רע יבין שטעה וישלם את המחיר. כולם הסכימו שאתה איש של שלום. אנחנו יודעות שעבדת כל החיים בשביל שתינו, ולא חשבת לרגע על עצמך. אנחנו אוהבות אותך - וכך נזכור אותך".

גם אחיו של אריק, ד"ר יעקב קרפ, ריגש את הנוכחים כשאמר "היינו שני אחים, ועכשיו אני לבד. אהבנו אחד את השני אהבת נפש. התנהגת בדרך ארץ ובתמימות. פקד אותך גורל אכזר".

אלמנתו של אריק, שרה, הייתה נסערת והשתטחה על קברו של בעלה: "מי שקיללה אותך תיקבר אמן, אני מקווה שלא יהיו לה חיים ארוכים, היא לא צריכה להיות פה. מי שלקחה אותך מהבנות - שאלוהים ישלם לה".

"לבני שטן לא עוזרת שום תרבות"

בני משפחת קרפ
שרה קרפ עם הבנות, אתמול | צילום: חדשות 2

מוקדם יותר דיבר אחיו של הנרצח בתכניתנו "שש". "קשה לעכל מכה כואבת שכזאת שאדם חף מפשע, אדם טוב, בעל משפחה למופת, שתי בנות שלומדות רפואה, נרצח בלי שום סיבה", אמר ד"ר יעקב קרפ, "ככה סתם. בתוך המדינה. בלי התגרות. בלי שום מעשה. לחינם".

"אני מתאר לעצמי שאם אמרו איזו מילה כזאת או אחרת לבת שלו", התייחס האח למה שכנראה הוביל לרצח הנוראי, "הוא בסך הכול ביקש לומר שזה לא ראוי: 'אל תדברו ככה, זה לא יפה'. הוא מעולם לא הרים את הקול. הוא לא רב עם אף אחד. הוא דיבר בדרך ארץ, בתרבות, אבל לבני שטן, לצערי הרב, לא עוזרת שום תרבות".

העצורים: בת ה-17 שוחררה לביתה, החיילת נשארה במעצר

לינץ' בטיילת
רצח ללא סיבה. זירת האירוע | צילום: חדשות 2

בת ה-17 מפתח תקווה, החשודה בקשירת קשר לביצוע פשע ובשיבוש הליכי חקירה, ושהייתה עם הצעירים שחשודים ברצח, שוחררה אתמול למעצר בית. זאת לאחר שבית המשפט החליט כך במהלך הלילה, אך המשטרה התנגדה והגישה ערר - שנדחה.

הקטינה היא בת למשפחה שכבר מכירה את בתי המשפט. אחיה הגדול של החשודה הודח מהצבא בעקבות עבירות של שימוש וסחר בסמים והואשם בעבירות רכוש נוספות אשר גרמו להדחתו מצה"ל. בדיון אמר השופט כי אין נגדה הקטינה ראיות לשיבוש פעיל של החקירה.

גם החיילת בת ה-19 מכפר סבא אמורה הייתה להשתחרר למעצר בית וגם בעניינה הוגש ערר. בית משפט השלום בתל אביב החליט בתום הדיון להאריך את מעצרה בשלושה ימים נוספים. השופט אמר כי בנוגע לחיילת, יש חשד סביר לשיבוש אקטיבי של החקירה.

הוריה ועורך הדין של בת ה-19 אמרו בדיון כי "יש לה בעיות קוגניטיביות קשות". במהלך הדיון היא השתדלה להסתיר את פניה, וקשה היה לקרוא את הבעות פניה. שתי החשודות שתקו במהלך הדיון.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

רצח רודף רצח - סיקור מיוחד

פקח בחוף: הצעירים כבר תקפו כאן

אביה של החשודה בלינץ': "הלוואי והאשמים יבואו על עונשם"

לינץ' אכזרי בחוף הים של תל אביב

האם מדובר ברוצח סדרתי שפועל במדינה?

הערכה: יש קשר בין שתיים מהגופות

נתניהו ואהרונוביץ': המומים מהפשע