האחים, בני 5 ו-7, שנפגעו לאחר ששאפו חומר הדברה רעיל בביתם בירושלים, עדיין נתונים בסכנת חיים. אחד מהם כבר הועבר לבית החולים שניידר כשהוא מחובר למכונת לב-ריאה והשני עושה לשם את דרכו באמבולנס כעת. "היום הכרנו לראשונה את הרעל הזה, לא פגשנו אותו בעבר", סיפרה ד"ר אפרת ברון- הרלב, סגנית מרכז "שניידר" לרפואת ילדים בפתח תקווה, "למדנו שזה רעל שאין נגדו חומר שיכול לנטרל אותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ד"ר ברון-הרלב הסבירה כי הסיבה להחלטה להעביר את הילדים למרכז הרפואי היא כי בידם נמצא מכשיר ה"אקמו", שמגשר על פעילות הלב ועוזר לו להתאושש עד שפעילות הרעלן בגוף תופסק. "שני האחים סובלים מכשל משמעותי בשריר הלב. רק הזמן יגיד אם נצליח להצילם".

האחיות אביגיל ויעל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אביגיל ויעל גרוס. מתו מהרעל | צילום: באדיבות המשפחה

בינתיים נמשכת החקירה בניסיון להבין מה הוביל למותן של התינוקת בת השנה וחצי ואחותה בת ה-4 כתוצאה מהרעל מסוג פוספין שרוסס בבית המשפחה.

ממצאי החקירה מחזקים, לפי שעה, את החשד כי המדביר התרשל בתפקידו. מדובר במדביר מוסמך בעל ניסיון של כמעט 30 שנה במקצועו. אחרי האסון, הוא הגיע אל בית החולים שערי צדק ומסר לרופאים מיד על החומר שהשאיר ואז עוכב לחקירה.

האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

האם החדר בבית המשפחה לא נאטם כראוי?

הרישיון שברשות המדביר מתיר לו לעשות שימוש בחומר הפוספין רק במקרים חריגים, אך מחקירת המשטרה עולה כי, ככל הנראה, אין זה המקרה והפעם היה אסור לו לעשות שימוש בגז המסוכן בבית.

בין היתר בודקים במשטרה האם האיטום של החדר, בו רוסס החומר בתוך הבית, נעשה כהלכה, או שאחד מבני המשפחה הסיר את האיטום. אחרי ששאפו את החומר בביתם, הועברו בני המשפחה לבית החולים שערי צדק. מותה של התינוקת בת השנה וחצי נקבע במקום ואחותה נפטרה בבית החולים כעבור זמן קצר.

חשד להרעלה נוספת בירושלים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים בבית המשפחה | צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים

"האחים שהגיעו אלינו עדיין בחיים עברו שעות סוערות של הידרדרות מהירה", סיפר מוקדם יותר מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים שערי צדק, ד"ר עופר מרין. "חיברנו שניים מהאחים בשעה האחרונה למכונת לב ריאה, אחרי שהלב של השניים האלה פסק מלפעול ומקווים שתהיה חזרה של פעילות הלב".

האחים שאפו את החומר הרעיל (צילום: פלאש 90)
האחים שאפו את החומר הרעיל | צילום: פלאש 90

ד"ר מרין ציין כי בבית החולים קיבלו מידע ממרכז הרעלים בחיפה לפיו אין תרופה לחומר מסוג פוספין שיכולה לסתור את פעולתו. "זהו רעלן שפוגע בכל איברי הגוף", הסביר מנהל מחלקת הטראומה, "הוא פוגע גם בכליות ובכבד. הרעלן הזה עובר איבר איבר וזו התמונה שאנחנו רואים במהלך השעות האלה".

הרעלת גז פוספין, ירושלים (צילום: חדשות 2)
"אין תרופה לחומר" | צילום: חדשות 2

לאחר ההידרדרות, הילדים הועברו לבית החולים שניידר במבצע מורכב כשהם מחוברים למכשיר האקמו שמנטר פעילות לב-ריאה. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג מעין זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה, שיבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים. 

הרעל רוסס בחדר בבית (צילום: פלאש 90)
האם החדר נאטם כהלכה? | צילום: פלאש 90

קרוב משפחה: "קיבלו רק אקמול"

עוד אתמול התלוננו ילדי המשפחה, שבביתם בוצעה הדברה בחומר פוספין, כי הם סובלים מהקאות ושלשולים. קרוב משפחתם סיפר כי לאחר שלא הרגישו טוב, אביהם לקח אותם למרכז רפואי, שם התקשו לאבחן את הסיבה למצבם. "במרכז הרפואי לא זיהו את שורשי הבעיה", סיפר קרוב המשפחה. "אמרו להם לקחת אקמול".

הדלי ובו החומר המסוכן שהשאיר המדביר בדיר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
"גיליתי שהמשפחה נפגעה" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

בן המשפחה, ישראל גליק מירושלים, אמר כי הרופאים הסבירו לאב כי "אם ההקאות והשלשולים נמשכים אז ניתן לקחת תרופה נגד זה".

"אני נהג אמבולנס וגיליתי שהמשפחה נפגעה על פי הודעת הביפר שקיבלתי", אמר גליק. "עזבתי את הכל ורצתי למשפחה בשערי צדק. דיברתי עם הסבא שסיפר לי שאתמול עשו הדברה בחדר הממ"ד בבית, מאחר וכל שנה הופיע אש בחדר".

בהכנת הכתבה השתתפו יוסי זילברמן, משה נוסבאום ויואב אבן

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

קרוב משפחה: "הילדים נבדקו אתמול"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו