נקבע מות אחות נוספת (צילום: פלאש 90)
המדביר בחקירה: "פעלתי באופן שגוי" | צילום: פלאש 90

המדביר מודה שעשה שימוש לא נכון בחומר הקטלני שגבה את חייהן של שתי אחיות: שעות לאחר האסון שאירע בדירה בשכונת גבעת מרדכי בבירה, שבה הורעלו בני משפחה מהחומר הקטלני פוספין, סיפר המדביר בחקירתו במשטרה שפעל במקום יום קודם וכי שגה שהותיר בו שאריות של החומר המסוכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המדביר, שנפגע אף הוא כתוצאה מחשיפה לחומר המסוכן ופעל כאדם פרטי ולא כחלק מחברה, מסר היום (ד') בחקירתו במשטרה כי הוא מבין שהשתמש בחומר באופן כזה שמסוכן להשתמש בו בבתי מגורים. בחקירתו אישר המדביר כי היה בדירת המשפחה אתמול, עשה שימוש בחומר האמור - והשאיר בה קצת חומר, אותו התכוון לאסוף ביום אחר.

הודאתו של המדביר מאששת כפי הנראה את הסיבות שלפיהן התרחש האסון הכבד בבית המשפחה בבירה: מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי שימוש בחומר מסוג פוספין בבתי מגורים מותר רק תחת הגבלות חמורות - וכי לאחר השימוש בו, אין לחזור למקום בו הוא רוסס למשך 5 ימים.

לנוכח אופי פעילותו של המדביר, זועמים חבריו למקצוע בארגון המדבירים, ומנסים להבין מדוע השתמש בגז המסוכן בתוך בניין מגורים, בניגוד לאופן שמאפשרים הנהלים הקפדניים. "זו רשלנות פושעת ונוראית, הוא נקט פעולה מסוכנת ברמות מטורפות ולמרות זאת אני שומע מדי פעם על מדבירים שעושים דברים כאלה", סיפר לחדשות 2 Online ארז טימור, חבר ועד ארגון מדבירי מזיקים בישראל, שמעורה בפרטי המקרה.

"הוא לא הבין את המגבלות של החומרים האלה מה מותר ומה אסור. כנראה שלא היה לו את הציוד המתאים". לדבריו של טימור, שעוסק באופן שוטף בגזים מסוג זה, יש נוהל ברור ומסודר בנוגע לשימוש בהם: "לפני השימוש בחומר אנחנו מבקשים מאנשים להביא אלינו את הריהוט בדירה, ואנחנו מכניסים אותו למחסן מיוחד".

"המדביר עשה את כל הטעויות האפשריות"

הדלי ובו החומר המסוכן שהשאיר המדביר בדיר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
החומר המסוכן שהושאר בדירה | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2
אלי לוגסי, שמלמד בקורסים של מדבירים וחבר גם הוא בוועד, הדגיש כי נדרש רישיון מיוחד לטיפול כזה. "בבניין מגורים אתה לא שולט בשימוש בגז הזה מחשש שבקירות יהיו סדקים", הבהיר. "מי שעשה עבודה כזאת הוא פשוט חסר אחריות, כי בשביל להגיע לרמה כזאת של הרעלה אתה צריך לעשות את כל הטעויות האפשריות".

לוגסי הביע ביקורת על מדבירים שמוזילים את החומרים ומזלזלים בעבודה: "כשהמחירים יורדים ויורדים אתה לא מקבל איכות, ואולי יש חברות בודדות ששומרות על מחיר ונותנות שירות מתאים עם הבטיחות המקסימלית. המקרה הזה מצביע על כך שמישהו בא ובכל מחיר היה מוכן לבצע את העבודה בשביל כסף".

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו