שישה בני משפחה פונו מדירה ברחוב השח"ל שבשכונת גבעת מרדכי בירושלים לאחר ששאפו הבוקר (ד') חומר הדברה רעיל מסוג פוספין שרוסס בדירה. התינוקת, בת שנה וחצי, פונתה לבית החולים "שערי צדק" ונפטרה. מספר שעות לאחר מכן, בתום מאבק על חייה, נקבע גם מותה של אביגיל, אחותה בת ה-4.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בני המשפחה האחרים, בהם הילדים מיכאל בן ה-6, יצחק בן ה-5 ושני ההורים נפגעו באורח קל-בינוני ומצבם מוגדר יציב.

"כשהגעתי ראיתי את האמא מתחילה לבצע פעולות החייאה בתינוקת בת השנה וחצי", סיפר דביר עדני, חובש ב"איחוד הצלה". "בהמשך הצטרפו חובשים נוספים וביצענו בתינוקת פעולות החייאה מתקדמות. בהמשך זיהינו את יתר הילדים אפאתיים והבנו שהם בעצם הורעלו. תוך כדי החייאה פינינו את בת השנתיים. הורדנו את הילדים לאמבולנס והם היו בהכרה מעורפלת. תוך כדי התחלנו להבין שמדובר באירוע חריג. הבנו שיש באחד החדרים חומרי הדברה". 

שמוליק דיוויד, חובש בכיר במד"א שהיה מהראשונים שהגיעו לאירוע: "כשנכנסתי לדירה, ראיתי ילדה כבת 4 שוכבת על הרצפה בחדר כשהיא מחוסרת הכרה, ללא נשימה ודופק. התחלנו מיד להעניק לה טיפול רפואי ולבצע בה פעולות החייאה מתקדמות, כשלדירה מגיעים כוחות נוספים של מד"א שהוזנקו למקום".

עוד סיפר כי "מהחדר הסמוך הזעיקה אותנו אחת מבנות המשפחה שישנם ילדים נוספים שחשים ברע, התפצלנו, וביחד עם חובשים ופרמדיקים נוספים של מד"א מצאנו בחדר הסמוך תינוקת כבת שנתיים מעורפלת הכרה שמצבה הלך והידרדר במהירות ובנוסף שני ילדים מעורפלי הכרה. הענקנו להם טיפול רפואי, ובליווי בת משפחה פינינו אותם במהירות תוך כדי טיפול לבית החולים 'שערי צדק' שנמצא בסמוך".

הדלי ובו החומר המסוכן שהשאיר המדביר בדיר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
החומר המסוכן שהושאר בדירה | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

איש כבאות והצלה שהגיע לדירה מסר כי במקום נמצאו שאריות החומר הרעיל שהושאר בחדר שאף היה אטום בניילונים ובסלוטייפ. המדביר שפעל בדירה נפגע אף הוא כתוצאה מהחשיפה לחומר הרעיל, מאושפז בבית החולים ומעוכב על ידי המשטרה. בית ספר סמוך לבניין פונה ותלמידיו נשלחו לבתיהם מחשש שייחשפו לחומר המסוכן.

החומר ממנו נפגעו בני המשפחה: חומר רעיל וקטלני

מחוץ לבית המשפחה בירושלים (צילום: פלאש 90)
כבאים מנטרים את החומר המסוכן | צילום: פלאש 90
בת ה-4 שהובהלה לבית החולים "שערי צדק" במצב קשה מאוד הוכנסה מיידית לחדר הטראומה ומטופלת בידי מומחים לרעלים. ככל הנראה היא ואחותה שאפו גז רעיל מסוג פוספין - חומר המשמש להדברה ומוגדר רעיל ביותר וששאיפה קטנה ממנו עלולה לגרום למוות. 

ההורים וילדיהם הגיעו אמש למרכז רפואי בין השעות 22:00 ל-02:00 לפנות בוקר לאחר שהילדים חשו ברע. במרפאה קיבלו הילדים אקמול לשיכוך כאבים. לאחר האבחנה ומתן התרופה, הילדים והוריהם נשלחו בחזרה לביתם.

"מדובר בחומר רעיל ומסוכן מאוד שמשמש להדברה. כבאים נמצאים עכשיו בזירה, מנטרים את החומר המסוכן ומרחיקים אנשים מהמקום", סיפר אודי גל מכבאות והצלה ירושלים לחדשות 2 Online.

מוקדם יותר עיכבה המשטרה לחקירה את המדביר החשוד שריסס את הדירה בחומר הרעיל. מבית החולים נמסר כי אין נסיוב שניתן לתת נגד החומר הזה אלא רק טיפול מונע, ולכן מצבה של בת ה-4 שנלחמים על חייה מוגדר קשה כל כך.

"ההורים בכו בכי קורע לב. זו טרגדיה שלא זכורה לנו"

הרעל רוסס בחדר בבית (צילום: פלאש 90)
כוחות ההצלה פינו אזרחים מהזירה מחשש שייפ | צילום: פלאש 90

ד"ר עובדיה שמש, סגן מנהל בית החולים "שערי צדק" מסר לחדשות 2 Online כי למקום הגיעו "שני ילדים בגילאי 6 ו-5 במצב קשה מאוד. הצלחנו לייצב את מצבם והעלינו אותם לטיפול נמרץ.

ד"ר שמש סיפר כי ההורים לא מאושפזים בבית החולים, אולם הם במצב נפשי קשה עקב מה שאירע. הם נמצאים ליד הילדים כל הזמן, עובדת סוציאלית מלווה אותם ואנחנו מנסים לתמוך בהם. "היה בכי קורע לב של ההורים שמתקשים לתקשר ולא מבינים מה קרה".

סגן מנהל בית החולים סיפר כי החומר מסוג פוספין, שרוסס בדירה, הוא חומר הדברה מקובל. לדבריו, ההדברה בוצעה שלשום בדירה בתוך חדר מסוים. "כבר אמש חשו בני המשפחה תופעות לוואי שאופייניות להרעלה כמו שלשולים והקאות, אבל רק הבוקר כשזה החמיר והמצב נהיה קשה, הוזעקו גורמי ההצלה. לפי המידע שהגיע אלינו, מדובר היה במדביר מוסמך".

דליפת גז בי-ם: דיירים פונו (צילום: זיו ביניונסקי)
כבאים הגיעו לזירת ההרעלה | צילום: זיו ביניונסקילדברי הרופא לחומר הזה אין תרופה שסותרת את הפעולה שלו ואין טיפול תרופתי שניתן להעניק נגדו. "אנחנו מטפלים בנוזלים וחמצן כדי לעזור לגוף להתייצב. מדובר באותו חומר שבו משתמשים להרעלה בסוריה. נתקלתי בעבר בתופעות של הרעלה, אבל אירוע כה טרגי של משפחה צעירה עם ילדים כה רכים שנפגעו - זה לא קרה לנו".

המשפחה מבקשת מהציבור הרחב להתפלל לשלומם של הילדים מיכאל ויצחק, שהועברו למרכז הרפואי "שניידר" להמשך טיפול רפואי. 


בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן ועזרי עמרם