חשד להרעלה נוספת בירושלים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים בבית המשפחה | צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים

מאבק על החיים: הידרדרות מהירה חלה במצבם של האחים בני ה-5 וה-7 שהגיעו לבית החולים שערי הצדק לאחר ששאפו חומר הדברה רעיל ומצבם מוגדר קשה מאוד. הם חוברו למכונת לב ריאה ומועברים לבית החולים "שניידר", שם יש ציוד שעשוי להציל את חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בשל ההחמרה הקריטית במצבם של האחים והסכנה המיידית לחייהם, נקראו צוותים רפואיים ממרכז שניידר להגיע במיוחד לירושלים עם שתי מערכות תמיכה חוץ-גופית מיוחדות", נמסר ממרכז שניידר. "עם הגיעו של בן ה-5 לבית החולים, הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ חזה ולב. מצבו מוגדר קשה מאוד. העברת האח השני למרכז שניידר מתוכננת לשעה הקרובה".

מוקדם יותר עדכן מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים שערי צדק", ד"ר עופר מרין, במצבם של השניים: "האחים שהגיעו אלינו עדיין בחיים עברו שעות סוערות של הידרדרות מהירה. חיברנו שניים מהאחים בשעה האחרונה למכונת לב ריאה, אחרי שהלב של השניים האלה פסק מלפעול ומקווים שתהיה חזרה של פעילות הלב".

ד"ר מרין ציין כי בבית החולים קיבלו מידע ממרכז הרעלים בחיפה לפיו אין תרופה לחומר מסוג פוספין שיכולה לסתור את פעולתו. "זהו רעלן שפוגע בכל איברי הגוף", הסביר מנהל מחלקת הטראומה, "הוא פוגע גם בכליות ובכבד. הרעלן הזה עובר איבר איבר וזו התמונה שאנחנו רואים במהלך השעות האלה".

הילדים הועברו לבית החולים שניידר במבצע מורכב כשהם מחוברים למכשיר אקמו שמנטר פעילות לב-ריאה. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג מעין זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה, שיבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים. 

האחים שאפו את החומר הרעיל (צילום: פלאש 90)
האחים שאפו את החומר הרעיל | צילום: פלאש 90

"הטיפול האחרון שיכול להציל את חייהם"

"זה הטיפול האחרון שיכול להציל אותם", הסבירה ד"ר אפרת הר לב מבית החולים שניידר, החברה בוועדה הרפואית של איחוד הצלה.

"המדביר ככל הנראה היה ברישיון וגם השימוש בחומר הוא ברישיון בתנאים מסוימים", אמר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר. "אנחנו בודקים מה קרה כאן שהתנאים לא התמלאו ככל הנראה".

הרעלת גז פוספין, ירושלים (צילום: חדשות 2)
"אין תרופה לחומר" | צילום: חדשות 2

קרוב משפחה: "קיבלו רק משכך כאבים"

אחיותיהם, תינוקת בת שנה וחצי וילדה בת 4, נפטרו מוקדם יותר אחרי ששאפו אף הן את חומר ההדברה הרעיל שרוסס בבית המשפחה בשכונת גבעת מרדכי בירושלים.

הרעל רוסס בחדר בבית (צילום: פלאש 90)
הרעל רוסס בחדר בבית | צילום: פלאש 90

עוד אתמול התלוננו ילדי המשפחה, שבביתם בוצעה הדברה בחומר פוספין, כי הם סובלים מהקאות ושלשולים. קרוב משפחתם סיפר כי לאחר שלא הרגישו טוב, אביהם לקח אותם למרכז רפואי, שם התקשו לאבחן את הסיבה למצבם. "במרכז הרפואי לא זיהו את שורשי הבעיה", סיפר קרוב המשפחה. "אמרו להם לקחת משכך כאבים".

"יש לנו היתר בתחום" (צילום: צילום – ברק קוחוס (BIZTV))
חומר מסכן חיים | צילום: צילום – ברק קוחוס (BIZTV)

בן המשפחה, ישראל גליק מירושלים, אמר כי הרופאים הסבירו לאב כי "אם ההקאות והשלשולים נמשכים אז ניתן לקחת תרופה נגד זה".

הדלי ובו החומר המסוכן שהשאיר המדביר בדיר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
"גיליתי שהמשפחה נפגעה" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

"אני נהג אמבולנס וככה גיליתי שהמשפחה נפגעה על פי הודעת הביפר שקיבלתי", אמר גליק. "עזבתי את הכל ורצתי למשפחה בשערי צדק. דיברתי עם הסבא שסיפר לי שאתמול עשו הדברה בחדר הממ"ד בבית, מאחר וכל שנה הופיע אש בחדר".

 

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

קרוב משפחה: "הילדים נבדקו אתמול"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו