עולים על טרמפים. ארכיון
עולים על טרמפים. ארכיון | צילום: חדשות 2

מאז שפורסם דבר חטיפתם של שלושת הנערים: נפתלי פרנקל, גיל-עד שאער ואייל יפרח, נשמעה ביקורת רבה על תופעת הטרמפים של בני הנוער בשטחים. בשיחה עם חדשות 2 Online, דוחים תושבים ביהודה ושומרון את הביקורת ואומרים כי אין להם כמעט אפשרויות אחרות להגיע ממקום למקום. אחד מהם אמר: "האוטובוס עובר שלוש פעמים ביום - אז מה מצפים שנעשה? נעוף באוויר ונגיע ליד? לא, לוקחים טרמפים, זו המציאות". שיטוט קצר ברשת מעלה קבוצות רבות ופורומים של טרמפים, זאת בשל מצוקת התחבורה הציבורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחברת האוטובוסים שעמן שוחחנו אמרו שהם פועלים על פי הנחיות משרד התחבורה. גורם באחת החברות אמר שידוע לכל שמספר המקומות שעל האוטובוסים הממוגנים מצומצם יותר וכי הכל תלוי תקציב, בשל דרישות משרד הביטחון. עם זאת, גם היום נצפו צעירים רבים בטרמפיאדות באזור כשהם מנסים לעלות על כלי רכב בדרך ליעדם, למרות הסכנות.

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר כי התחבורה הציבורית באזור לוקה מאוד. "כ-400 אלף בני אדם נאלצים להתמודד עם תחבורה לא מספקת. מזה 5 שנים אנחנו פועלים מול הגורמים הרלוונטיים בבקשה להגברת התחבורה הציבורית והמענה דל אם בכלל".

לדבריו, מצד אחד משרד הביטחון מנחה כמעט בכל שטחי המועצה להשתמש אך ורק באוטובוסים ממוגני ירי, אך הוא לא מתקצב את הדרישה. "מעל 90 מיליון שקלים שיועדו לאוטובוסים ממוגני ירי תקועים ומשרד האוצר לא מעביר את הכספים. בנוסף, האוכלוסייה בשומרון גדלה ב כ-40% ב-5 השנים האחרונות, אולם הנסיעות של התחבורה הציבורית לא עלו בהתאם".

"זו המציאות ביו"ש". ארכיון | צילום: דניאל נחמיה, חדשות 2

"אולי מישהו יתעורר סוף סוף"

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל אמר כי כולם נוסעים בטרמפים: "התחבורה הציבורית במקומות רחוקים נבחנת על הצד הכלכלי ולא זמינה או יעילה מספיק, וצריך למצוא פתרון לבעיה. אם רוצים להגיע ליישוב בתוך הגוש אז לוקחים טרמפים בכל שעה".

תושבת הגוש אמרה כי אין מנוס מלאפשר נסיעה בטרמפים: "זה מפחיד מאוד ומלחיץ אבל זו המציאות כאן לצערנו, הקווים דלים והילדים לא יכולים להיות כלואים בבית, אולי סוף סוף מישהו יתעורר אחרי החטיפה הזאת".

במשרד הביטחון טוענים כי הגורם האחראי על תדירות ומספר האוטובוסים ביהודה ושומרון הינו משרד התחבורה. "מיגון אוטובוסים ביהודה ושומרון מתבצע מתקציב ייעודי שמוקצה על ידי משרדי התחבורה והאוצר. משרד הביטחון פועל בנושא מול משרד ראש הממשלה ומשרדי האוצר והתחבורה למציאת תקציב שיאפשר את הרחבת צי האוטובוסים הממוגנים מפני ירי, ויפעל על פי ההחלטות שתקבל הממשלה", צוין בתגובתם.

משרד התחבורה: פועלים לשפר את הנושא

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "על פי דרישת מערכת הביטחון אמורים כל האוטובוסים של התחבורה הציבורית הפועלים בשטחי יו"ש להיות ממוגנים כנגד ירי או אבנים וזאת בהתאם למגבלות הביטחוניות החלות על האזור. מיגון חליפות הירי לאוטובוסים בתחבורה הציבורית ממומן על ידי משרד הביטחון. מאז שנת 2009 שודרג מערך התחבורה הציבורית ביו"ש ביותר מ- 30% ותוגברו התדירות האוטובוסים בכל הישובים. משרד התחבורה עודד את התושבים להשתמש בתחבורה ציבורית באמצעות מתן הנחות של 50% על כל נסיעה בקווי האוטובוסים בבנימין , גוש עציון והר חברון".

עוד נמסר כי "בשנה האחרונה בלבד תוגבר שירות האוטובוסים בישובי מטה בינימין וגוש עציון בכ- 200 נסיעות שבועיות. בנוסף לכך הופעלו קווי לילה מיוחדים בין אפרת לירושלים בדומה לקווים המופעלים בשאר הערים בארץ. שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, הנחה את מנהל הרשות לתחבורה ציבורית, מאיר חן במשרדו לבחון אפשרות לתגבור התחבורה הציבורית ביו"ש תוך שיתוף פעולה עם ראשי המתיישבים".

לדבריהם, בחודשים האחרונים פועל משרד התחבורה לשיפור נרחב של התחבורה הציבורית בגוש עציון, מטה בנימין ודרום הר חברון כחלק מתוכנית כוללת להעברת הקווים מ"אגד" ל"אגד תעבורה". "התכנית החדשה מגובשת בימים אלה בשיתוף עם הרשויות המקומיות והיא כוללת תיגבור משמעותי בתדירות הנסיעות של התחבורה הציבורית ביהודה ושומרון", צוין.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד התחבורה אמון על תדירות ומספר האוטובוסים באזור יהודה ושומרון. התקציב של משרד התחבורה לתוספת שירות אוטובוסים באזור יהודה ושומרון גדל בשנה האחרונה בכ - 5 מיליון שקלים. בהחלטת הממשלה מתחילת חודש יוני בנושא סגירת המשרד להגנת העורף נקבע כי חלק מתקציב המשרד ייועד לפרויקטים בתחום העורף, כגון מיגון הניוד ביהודה ושומרון. בימים אלו מתקיימים דיונים בראשות המל"ל ובהשתתפות משרד האוצר והביטחון על מנת לתת מענה לסוגיית מיגון הניוד ביהודה ושומרון".

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

מבצע מעצרים נרחב - חמאס במוקד

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv