האחיות אביגיל ויעל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
אביגיל ויעל גרוס. מתו מהרעל | צילום: באדיבות המשפחה

אביגיל ויעל גרוס, בנות שנה וחצי וארבע, הן האחיות שמתו אתמול (ד') בדירתן בשכונת גבעת מרדכי, כתוצאה משאיפת חומר הדברה רעיל. הלווייתן תתקיים היום. אחיהן, מיכאל ויצחק, בני 5 ו-7, עדיין נתונים בסכנת חיים ומאושפזים במצב קשה מאוד בבית החולים שניידר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההורים מגלים בשעה קשה זו המון חוזק ואחריות", אמר שלמה ריין, בן דודה של האם, בשיחה עם חדשות 2 Online. "הם מאמינים שעשו כל שלאל ידם כדי לשמור על ילדיהם. אנחנו מקווים שהטרגדיה הזאת תיגמר ושהשם יעזור ונוכל להתמודד עם המצב". ריין סיפר כי ההורים נותרו עדיין בבית החולים שערי צדק להשגחה, וכי הם נמצאים בקשר טלפוני עם בן דוד נוסף, שנמצא עם הילדים בשניידר. "הם מתעדכנים בכל שינוי במצבם של בניהם".

יוסי גרז, מנהל תלמוד התורה שבו לומדים שני האחים לבית גרוס, שוהה בסמוך לחדרם של ההורים בבית החולים שערי צדק. בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר גרז על שיחה מרגשת בין האם לבין הרופאה המטפלת בבניה. "הלב נקרע", אמר גרז. "ההורים נמצאים בקשר מתמיד עם בית החולים שניידר, בתקווה לשיפור במצב ילדיהם".

לידי חדשות 2 Online הגיעה הקלטת רשת הקשר של איחוד הצלה, ובה נשמעו הרגעים הראשונים של האירוע הקשה. "גבעת מרדכי, ככל הנראה החייאת תינוקת", מדווח המוקדן לכוחות בשטח. "בשלב זה, מה שאנחנו מכירים זה תינוק שנחנק והאם מבצעת עליו החייאה".

ילדי משפחת גרוס מחוברים לאקמו
אחד האחים מועבר ל"שניידר" | צילום:

"היום הכרנו לראשונה את הרעל הזה, לא פגשנו אותו בעבר", סיפרה ד"ר אפרת ברון- הרלב, סגנית מרכז "שניידר" לרפואת ילדים בפתח תקווה, אליו הועברו שני האחים. "למדנו שזה רעל שאין נגדו חומר שיכול לנטרל אותו". שני האחים הועברו לבית החולים כשהם מחוברים למכונת לב-ריאה.

מבית החולים נמסר כי מצבם של האחים מוגדר קשה מאוד וכי הם הועברו ליחידה לטיפול נמרץ חזה ולב. ד"ר ברון-הרלב הסבירה כי הסיבה להחלטה להעביר את הילדים למרכז הרפואי היא כי בידם נמצא מכשיר ה"אקמו", שמגשר על פעילות הלב ועוזר לו להתאושש עד שפעילות הרעלן בגוף תופסק. "שני האחים סובלים מכשל משמעותי בשריר הלב. רק הזמן יגיד אם נצליח להצילם".

האם החדר בבית המשפחה לא נאטם כראוי?

בינתיים נמשכת החקירה בניסיון להבין מה הוביל למותן אביגיל ויעל גרוס, כתוצאה מהרעל מסוג פוספין שרוסס בבית המשפחה. ממצאי החקירה מחזקים, לפי שעה, את החשד כי המדביר התרשל בתפקידו. מדובר במדביר מוסמך בעל ניסיון של כמעט 30 שנה במקצועו. אחרי האסון, הוא הגיע אל בית החולים שערי צדק ומסר לרופאים מיד על החומר שהשאיר ואז עוכב לחקירה.

האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
האמבולנס יוצא מ"שערי צדק" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

הרישיון שברשות המדביר מתיר לו לעשות שימוש בחומר הפוספין רק במקרים חריגים, אך מחקירת המשטרה עולה כי, ככל הנראה, אין זה המקרה והפעם היה אסור לו לעשות שימוש בגז המסוכן בבית.

בין היתר בודקים במשטרה האם האיטום של החדר, בו רוסס החומר בתוך הבית, נעשה כהלכה, או שאחד מבני המשפחה הסיר את האיטום. אחרי ששאפו את החומר בביתם, הועברו בני המשפחה לבית החולים שערי צדק. מותה של התינוקת בת השנה וחצי נקבע במקום ואחותה נפטרה בבית החולים כעבור זמן קצר.

חשד להרעלה נוספת בירושלים (צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
הכבאים בבית המשפחה | צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים

"האחים שהגיעו אלינו עדיין בחיים עברו שעות סוערות של הידרדרות מהירה", סיפר אתמול מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים שערי צדק, ד"ר עופר מרין. "חיברנו שניים מהאחים בשעה האחרונה למכונת לב ריאה, אחרי שהלב של השניים האלה פסק מלפעול ומקווים שתהיה חזרה של פעילות הלב".

ד"ר מרין ציין כי בבית החולים קיבלו מידע ממרכז הרעלים בחיפה לפיו אין תרופה לחומר מסוג פוספין שיכולה לסתור את פעולתו. "זהו רעלן שפוגע בכל איברי הגוף", הסביר מנהל מחלקת הטראומה, "הוא פוגע גם בכליות ובכבד. הרעלן הזה עובר איבר איבר וזו התמונה שאנחנו רואים במהלך השעות האלה".

האחים שאפו את החומר הרעיל (צילום: פלאש 90)
האחים שאפו את החומר הרעיל | צילום: פלאש 90

לאחר ההידרדרות, הילדים הועברו לבית החולים שניידר במבצע מורכב כשהם מחוברים למכשיר האקמו שמנטר פעילות לב-ריאה. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג מעין זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה, שיבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים. 

הרעלת גז פוספין, ירושלים (צילום: חדשות 2)
"אין תרופה לחומר" | צילום: חדשות 2

קרוב משפחה: "קיבלו רק משכך כאבים"

יום לפני האסון התלוננו ילדי המשפחה, שבביתם בוצעה הדברה בחומר פוספין, כי הם סובלים מהקאות ושלשולים. קרוב משפחתם סיפר כי לאחר שלא הרגישו טוב, אביהם לקח אותם למרכז רפואי, שם התקשו לאבחן את הסיבה למצבם. "במרכז הרפואי לא זיהו את שורשי הבעיה", סיפר קרוב המשפחה. "אמרו להם לקחת משכך כאבים".

הדלי ובו החומר המסוכן שהשאיר המדביר בדיר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
"גיליתי שהמשפחה נפגעה" | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

בן המשפחה, ישראל גליק מירושלים, אמר כי הרופאים הסבירו לאב כי "אם ההקאות והשלשולים נמשכים אז ניתן לקחת תרופה נגד זה".

"אני נהג אמבולנס וגיליתי שהמשפחה נפגעה על פי הודעת הביפר שקיבלתי", אמר גליק. "עזבתי את הכל ורצתי למשפחה בשערי צדק. דיברתי עם הסבא שסיפר לי שאתמול עשו הדברה בחדר הממ"ד בבית, מאחר וכל שנה הופיע אש בחדר".

בהכנת הכתבה השתתפו יוסי זילברמן, משה נוסבאום ויואב אבן

אסון ההרעלה בירושלים - הסיקור המלא:

המדביר העיד על עצמו: "אני מומחה, גז הפוספין מסוכן וקטלני"

קרוב משפחה: "הילדים נבדקו אתמול"

המדביר בחקירה: "התכוונתי לאסוף את החומר ביום אחר"

"שאיפה אחת מהחומר – גזר דין מוות"

הרעלת המשפחה בי-ם: המדביר עוכב לחקירה

 "ההורים בהלם. בכו בכי קורע לב"

משפחה שלמה נפגעה מהרעלה: בת שנה וחצי ואחותה בת ה-4 - מתו