בין עשרות האלפים שהגיעו היום לכיכר רבין על מנת לחלוק כבוד אחרון לגדול זמרי ישראל, אריק איינשטיין שהלך אמש לעולמו בגיל 74, היה גם חברו הקרוב - מוני מושונוב, שנשא דברים בטקס ולא הצליח לעצור את הדמעות. "היה בו ניצוץ של תקווה", סיפר מושונוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני שחקן אז אצטרך לשחק תפקיד אחר כדי שהדמעות לא יחנקו את גרוני", אמר מושנוב שעלה על הבמה. מושונוב סיפר על ניסיונות חוזרים ונשנים לשכנע את אריק לקבל את פרס ישראל, איינשטיין התחמק שוב ושוב ולבסוף, לאחר שמושונוב דרש ממנו הסברים הוא אמר לו כי הוא מתבייש מהמעמד.

"לא הייתה בך שום בושה כשהחלטת לעזוב ולנחם אנשים גדולים וקטנים, ששמעת שנקלעו למצוקה רפואית כלכלית משפטית", אמר מושונוב. "ידעת כל חייך לא לשפוט בני אדם למרות שכותרות העיתונים חרצו גורלות לא חרצת גורל. איך האמנת באנשים ואיך לימדת אותנו לסלוח".

"אריק היית בן יחיד ולאורך חייך אספת לך אחים ואחיות כל כך רבים. ידעת וירדת לעומק הפרטיים הקטנים ביותר כיאה לבני משפחה", סיפר החבר הקרוב. "ממעריץ גדול הפכתי לחברך".

"קיבלתי הודעה וטסתי לבית החולים"

"זו מערבולת של רגשות. קיבלתי הודעה שהוא לא מרגיש טוב אז טסתי לבית החולים. וזה הגיע לסוף הנורא הזה אבל לפחות אומרים שהוא לא סבל הרבה. אזכור תמיד את טוב ליבו, צניעותו, האהבה, האומץ שלו, התקווה שאפשר לשנות", נזכר מושונוב, עוד קודם לטקס בריאיון לחדשות 2.

"הוא חלק מהזיכרונות שלנו. גם חצוף גם נקי, גם יפה, גם ישיר, מוכשר ובעיקר לא שופט בני אדם", סיפר מושונוב. "בכל הרגעים הקשים שהיו היה בו ניצוץ של תקווה. הוא ראה את האדם כחשוב ביותר - הוא מצא יופי כמעט בכל בני האדם. אני לא חושב שהוא ידע כל כך מה החשיבות שלו ומה הוא אומר פה לכולם, ואיזה אמירה הייתה לו על הקיום שלנו".

סנדרה שדה, רעייתו של מושונוב, סיפרה על התחושות הקשות שמלוות אותה ביום שלאחר לכתו של איינשטיין ועל הרגעים הדרמטיים שבהם קיבלה היא ומושונוב את הבשורה המרה. "סימה צעקה בטלפון 'אריק שלנו, אריק שלנו' ומוני טס לבית חולים", שחזרה שדה. "מוני בכה כל הבוקר, זה יום עצוב על אבידה ענקית".

גם ראש הממשלה נתניהו ספד לאיינשטיין, אותו הגדיר כנציגה של ארץ ישראל היפה. "אני אוהב אותך מאוד, כולנו גדלנו על השירים שלך, צחקנו עד דמעות מן המערכונים שלך, התרגשנו מן הסרטים שלך", אמר נתניהו. "לאומה של יוצרים גדולים וזמרים גדולים זה לא פשוט לומר את זה אבל זה נכון - היית הגדול מכולם".

מאלוף אתלטיקה לזמר החשוב בישראל (צילום: פלאש 90, משה שי)
נפרדים מגדול הזמרים, ארכיון | צילום: פלאש 90, משה שי

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

 הגולשים נפרדים: "זמר שכולו תוצרת הארץ"

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק איינשטיין

כשאיינשטיין הקליט שיר לגלעד שליט

עולם הספורט נפרד מהאוהד מספר 1

נפרדים מאריק איינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: איינשטיין ב'חדשות הלילה'

מהי מפרצת באבי העורקים?

הזמר אריק איינשטיין הלך לעולמו