כל כך הרבה שירים יפים. אריק אינשטיין
כל כך הרבה שירים יפים. אריק אינשטיין | צילום:

השיר "עטור מצחך" הוא אולי שירו הגדול ביותר שביצע אריק איינשטיין. את מילות השיר כתב המשורר אברהם חלפי ז"ל בשנות החמישים, וכעבור כ-20 שנה הלחין את השיר יוני רכטר. האלבום פורסם לראשונה בשנת 1977, באלבומו של איינשטיין "ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ג'", ובשנת 1988 הוא נכלל באלבום המשותף של איינשטיין ורכטר שנקרא "משירי אברהם חלפי". השיר זכה במקום הראשון במשאל השירים האהובים ביותר של אריק איינשטיין שנערך בשנת 2009 לכבוד יום הולדתו ה-70.

"הבלדה על יואל משה סלומון" נכתבה על ידי יורם טהרלב, הולחנה על ידי שלום חנוך, והיא מבוססת על דמותו של אחד ממייסדי פתח תקווה, הרב יואל משה סלומון. השיר אמנם עורר מחלוקת מבחינת האמינות ההיסטורית שלו, אולם לכולם ברור ששמו של הרב לא היה כל כך מוכר לולא השיר.

השיר "כשאת בוכה את לא יפה" נכלל באלבום "פוזי" משנת 1969, הוא נכתב על ידי יהונתן גפן והולחן בידי שמוליק קראוס ז"ל. הלחן נכתב לאחר פירוק להקת "החלונות הגבוהים", ואיינשטיין העביר את המנגינה המיותמת ליהונתן גפן בכדי שיוכל להעניק לה מילים.

השיר "סע לאט" הוא שיר הנושא של אלבומם המשותף של איינשטיין ומיקי גבריאלוב משנת 1974. השיר פתח את שידורי גלגלצ בשנת 93', בשל שמו שהתאים למסר התחנתי שרצתה לעודד נהיגה בטוחה.

"שיר של אחרי מלחמה" נכתב על ידי אריק איינשטיין לאלבומו "יסמין" שפורסם בשנת 1972, והולחן על ידי שותפו המוזיקלי של איינשטיין, שם טוב לוי. באלבום "יסמין" הופיעו עוד קלאסיקות רבות כמו "כמה טוב שבאת הביתה" ו"אמא אדמה".

השיר "זו אותה האהבה" הופיע באלבומם המשותף של איינשטיין ויוני רכטר, "האהבה פנים רבות לה". את מילות השיר כתב איינשטיין, ועל הלחן הופקד רכטר. באלבום זה הופיעו בין היתר גם השירים "שיר אהבה סטנדרטי", "מה עושות האיילות" ו"עוד יהיה".

השיר "צא מזה" נכתב על ידי יעקב רוטבליט והולחן על ידי מיקי גבריאלוב. הוא הופיע באלבום המיתולוגי של איינשטיין וגבריאלוב, "בדשא אצל אביגדור", שיצא בשנת 1971 וניפק להיטים כמו "אני ואתה", "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה", "קפה טורקי" ו"היא תבוא". השיר "צא מזה" הופץ הערב פעמים רבות על ידי גולשי הפייסבוק הישראלים שרצו לשלוח איחולי החלמה לזמר האהוב.

"אוהב להיות בבית" הוא שיר הנושא של אלבום האולפן ה-25 של איינשטיין שנוצר בשנת 1986 במשותף עם מיקי גבריאלוב. שיר זה הפך לאחד המזוהים ביותר עם איינשטיין בשל העובדה שהוא עצמו לא הרבה לצאת מביתו. הוא אף זה שכתב את המילים, וגבריאלוב הלחין את השיר. באלבום זה נכללו גם השירים "שכשנבוא", "השיר על התוכי יוסי" ו"אחכה".

השיר "אדון שוקו" הוא אחד משירי הילדים הרבים שביצע אריק איינשטיין. שיר זה נכלל באלבום המשותף שלו ושל יוני רכטר, "הייתי פעם ילד", שהיה מיועד לקהל הצעיר. "הצריך הזה", "גברת עם סלים", "שבת בבוקר" ו"קילפתי תפוז" הם רק חלק מהשירים שהיו באלבום זה.

הדואט "גיטרה וכינור" נכתב והולחן על ידי שלום חנוך שהוציא בשנת 1999 את האלבום המשותף עם איינשטיין, "מוסקט". השניים נחשבים לשותפים ותיקים ומובהקים, מאז ימי חבורת "לול". באלבומם המשותף מסוף שנות ה-90 נכלל בין היתר גם השיר "כל אחד רוצה".

 

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

נפרדים מאריק אינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: אינשטיין ב'חדשות הלילה'

הזמר אריק אינשטיין הלך לעולמו