אמנים, אנשי רוח, שותפים לדרך וגם פוליטיקאים - ישראל נפרדת הלילה (ג') מאריק איינשטיין, אחד מגדולי הזמרים והיוצרים הישראלים בכל הזמנים. "אריק היה הגדול מכולם. השירים שחיבר ושר הם פס הקול של מדינת ישראל", אמר הלילה ראש הממשלה, דקות ספורות לאחר ההודעה על פטירתו של איינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כולנו גדלנו על השירים שלו. אמרת אריק איינשטיין, אמרת ארץ ישראל. אריק היה זמר נפלא ואדם נפלא, אהבתי אותו מאוד", הוסיף ראש הממשלה. "מדינת ישראל נפרדת בעצב רב מענק התרבות שיחסר לנו מאוד. אני ורעייתי כואבים מאוד את לכתו".

גם נשיא המדינה שמעון פרס ספד לאיינשטיין: "מהיום הראשון שעלית לבמה, העם חש שנולד כאן כישרון של שירה עם איכויות יוצאות דופן. שיריו הם פס הקול של אומה שלמה. קולו ליטף את העם וחיבק את הארץ ואנחנו אהבנו אותו בגלל צניעותו קורעת הלב. אהבתי את שיריו ומגיל צעיר ידעתי את מה שידעו רבים - שאין כמוהו וטוב שיש אותו. צליליו ימלאו את הארץ. גם בלכתו, שיריו ימשיכו לנגן חיים ותקווה".

הווידאופדיה: אריק איינשטיין (צילום: חדשות 2)
אריק איינשטיין הלך לעולמו | צילום: חדשות 2

"לא היה ולא יהיה אדם כמו אריק איינשטיין", אמר הלילה הזמר אביב גפן. "הוא היה האמן הכי גדול בישראל. אני חושב, כמו כולם, שזה רגע מאוד מאוד כואב לכל אדם שמרגיש ישראלי. אריק היה אדם כובש בקול ובצניעות שלו. אני רוצה, כמו כל אחד שחי פה, טיפה לכאוב את זה, כי זה בא בהפתעה".

"דיברתי עם אשתו והיא סיפרה לי מה קרה. קיוויתי שזה לא רציני, אבל כששמעתי מה הבעיה, ידעתי שאין הרבה תקווה במצב הזה", אמרה הלילה ג'וזי כץ, ששרה עם איינשטיין בין היתר בלהקת "החלונות הגבוהים". "אני לא חושבת שבכיתי ככה הרבה שנים. קשה לאבד את אריק, זה קשה לכולנו. הוא היה חבר טוב עם חוש הומור. התקופה שבה עבדנו יחד הייתה תקופה מאוד יפה בחיים שלי, תקופה אחרת, תקופה אמיתית".

השיר האבוד של אריק איינשטיין (צילום: חדשות 2)
נפרדים מאריק איינשטיין | צילום: חדשות 2

"הוא היה אצלי לפני כמה ימים", סיפר שותפו המוזיקלי הנוכחי, המוזיקאי גיא בוקאטי. "עבדנו, גמרנו שלושה שירים וזהו. זה רע, זה עצוב נורא, אני לא ממש מעכל את זה. בשבילי הוא תמיד יהיה פה. הוא כמו משפחה שלי". השחקן שלמה וישינסקי ספד לאיינשטיין מחוץ לבית החולים איכילוב. "זו אבידה ענקית. רק אתמול דיברתי איתו בטלפון. לפני דקה עוד הייתי על הבמה בקאמרי ובאתי לפה מיד. הוא של כולם, של כל עם ישראל".

דורי בן זאב בבית החולים (צילום: חדשות 2)
דורי בן זאב בבית החולים | צילום: חדשות 2

"הייתי בדרך למופע, אבל הלב לא נתן לי ללכת והגעתי לבית החולים, להיות עם המשפחה והחברים, לחוש את הדאגה ולקוות לנס גדול שלצערי לא הגיע", אמר היוצר דורי בן זאב. "אני עוד לא מעכל את העצב והכאב שאני חווה".

"אריק היה הסמן שלנו ואני היום זמר בזכותו", אמר שלמה ארצי, זמן קצר לאחר שקטע את הופעתו בעקבות הידיעה על מותו של איינשטיין. "הייתי שר אותו על המרפסת כשהייתי ילד בן 16 והלכתי לראות אותו מופיע כשהייתי בן 18". המתופף מאיר ישראל, שהיה חבר קרוב של איינשטיין וניגן בהופעה של ארצי, סיפר על הרגעים הקשים. "ידענו שהוא במצב לא טוב ושהוא נכנס לניתוח, אבל לא ידענו מה יהיה. כשקיבלנו את ההודעה שהוא נפטר, הפסקתי לנגן. לא יכולתי".

"אני לא יודע מה להגיד כי זו דרכו של עולם וגם האנשים הכי יקרים שלנו הולכים", אמר המוזיקאי יצחק קלפטר. "אני קיבלתי את זה בהלם. בשבילי הוא היה ממש חבר טוב. עבדנו יחד ולאחרונה כתבתי לו שיר חדש. הוא תמיד נהג לעודד אותי, הוא היה האיש הכי מצחיק שהכרתי. הוא בא לבקר אותי בבית החולים כשחליתי. אני גאה על זה שהצלחתי להגיע כל כך רחוק ולעבוד עם אריק איינשטיין".

עולם הפוליטיקה נפרד מאיינשטיין

"אריק איינשטיין שר את פסקול חיינו", אמר הלילה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "במשך עשרות שני ליוו שיריו את ישראל ואת חייו של כל מי שגדל כאן. בקולו הנמוך, במילים המדויקות כל כך, בכישרונו הנדיר לגעת בכל אחד ואחת - לא היה שני לאריק איינשטיין וגם לא יהיה. זהו יום עצוב מאוד לכולנו. עצב גדול עוטף את הארץ. איינשטיין יחסר, באופן שלא ניתן לתאר במילים, למדינת ישראל ולתרבות הישראלית. שיריו ליוו אותי בכל מקום - כנער צעיר, כחייל, כמפקד, כישראלי. הם יוסיפו ללוות אותי ואת כולנו תמיד".

"שר את פסקול חיינו". השר יעלון (צילום: חדשות 2)
"שר את פסקול חיינו". השר יעלון | צילום: חדשות 2

"אריק איינשטיין היה מגדולי היוצרים והאמנים שקמו למדינת ישראל", כתב יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג. "היה לו סגנון ייחודי, הכי ישראלי שיש, שהשפיע על דורות של ישראלים. שיריו ליוו אותנו ברגעי אבל ושמחה לאומיים והקיפו עושר עצום של נושאים. אריק יישאר בליבנו ובלבה של האומה וייזכר כאחד מגדולי האמנים שקמו לנו". שר האוצר יאיר לפיד נפרד מאיינשטיין בעמוד הפייסבוק שלו במילה אחת: "עצוב" והוסיף קישור לשיר "צא מזה".

"זה לא הקול, זה הכל". השרה לבנת (צילום: חדשות 2)
"זה לא הקול, זה הכל". השרה לבנת | צילום: חדשות 2

שרת התרבות והספורט לימור לבנת הספידה את אינשטיין גם היא: "כל כך עצוב. אריק איינשטיין היה המיטב שהארץ הזאת גידלה. זה לא רק הקול, אלא הכל. השירים, המילים, חצי החיוך, הצניעות, ההומור, הפשטות, התקופה, ישראל, תל אביב. הוא היה שם כשחיבקנו את ילדינו הדומעים בבקו״ם לצלילי ׳עוף גוזל׳, התרגשנו מתחת לחופה עם ׳קח לך אישה׳, קמנו בבקרים לא משהו ופיזמנו ׳שלש ארבע, ולעבודה׳. עכשיו נשאר לנו לשנות את העולם. יהי זכרו ברוך".

"קשה לתפוס שאיבדנו הערב את גדול הזמרים הישראלים המשתייך לדור הנפילים של הזמר הישראלי הישן והטוב ההולך ונעלם", אמר שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. "עם ישראל כולו אוהב לשמוע אותו, אהב את אישיותו הצנועה ונועם הליכותיו ואת מה שהוא ייצג בשיריו".

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק אינשטיין

האזינו: אינשטיין ב'חדשות הלילה'

הזמר אריק אינשטיין הלך לעולמו