בחודש אוקטובר 2011 התרגשו אזרחים רבים משובו של גלעד שליט מהשבי. אחד מהם היה אריק איינשטיין, שהחליט לחרוג ממנהגו ולהקליט שיר על נושא אקטואלי ולאומי בתוך כיממה, על מנת שהשיר יהיה מוכן ליום חזרתו של שליט לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החזרה של גלעד שליט השפיעה גם על איינשטין מאוד, ובתוך כ-24 שעות הוא הקליט את "עכשיו כשאתה כאן" - שיר לכבוד חזרתו של גלעד. "אני בהתחלה לא חשבתי בכלל לעשות שיר, לא הרגשתי... להצטרף להמולה הכללית. בינתיים התפשטה איזו שמועה וכבר אמרו שאני נכנסתי לאולפן להקליט עם ארקדי דוכין", אמר איינשטיין בראיון לחדשות 2.

גיא בוקאטי, שותפו המוזיקלי של איינשטיין, התקשר אליו יומיים לפני שחרור שליט, והקריא לו את המילים לשיר שכתב לגלעד. איינשטיין הנרגש אהב את השיר והסכים להקליט במהרה: "זה היה כתוב מהלב, עדין, לא מתייפייף - זה היה כן", הסביר איינשטיין על חיבתו לשיר.

לכבוד שובו של גלעד, נכנס איינשטיין לאולפן עם בוקאטי, ולראשונה בקריירה שלו הקליט שיר במהירות כזו. "אמרתי לו (לבוקאטי): אתה דפוק, כשאני מקליט שיר לוקח לי זמן, אני צריך להתעלס איתו תקופה עד שאני שר אותו. הוא ישב לי על הצוואר ואמר שנקליט את השיר שורה שורה, חלקים חלקים", סיפר איינשטין על ההקלטה. "בבוקר נכתבו המילים, בערב הלחן ולמחרת זה קרה - לא האמנתי שזה קורה".

כמו כל עם ישראל, איינשטיין ישב מול הטלוויזיה והתרגש משובו של שליט: "צמרמורות, ריגוש. הוא כל כך ביישן ונבוך, וזה נפל עליו. לא ייאמן, צריכים לעזוב אותו? לחבק, אבל לאט לאט", המליץ הזמר. 

"לחבק, אבל לאט". שליט בשובו לארץ (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
"לחבק, אבל לאט". שליט בשובו לארץ | צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מילות השיר:

"ולא נשכח כבר לעולם, את הרגע המתוק, כששמענו שנגמר, ואתה בא, להיות קרוב / חיוך של ילדים תמימים, כבש את הפנים, צמרמורת ראשונה, אחרי חמש שנים

עכשיו כשאתה כאן, קח את זה לאט, אל תרוץ מהר, תזכור, תשכח, תצחק, תמיד תהיה גיבור, מותר לך לבכות, זה לא פשוט בכלל, לסלוח לגורל / אבל עכשיו כשאתה כאן, אפשר כבר לאהוב, אפשר כבר לחבק חזק, אפשר לנשום עמוק

חמש שנים תקתק הלב, תיקתק שעון כאב, הפחד שכבר לא תחזור, הרג לנו את הלב / אנחנו אוהבים, לשמוע את שמך, עכשיו אתה חוזר, ויש כאן אהבה גדולה

קח מה שאפשר, שלא תעז להתבייש, חיכינו רק לתת לך, כל מה שתבקש / אבל עכשיו כשאתה כאן, אפשר כבר לאהוב, אפשר כבר לחבק חזק, אפשר לנשום עמוק." 

אריק אינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק אינשטיין

עולם הספורט נפרד מהאוהד מספר 1

נפרדים מאריק אינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: אינשטיין ב'חדשות הלילה'

הזמר אריק אינשטיין הלך לעולמו