נפרדים מהאוהד מס' 1 (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק הרשמי של הפועל תל אביב)
נפרדים מהאוהד מס' 1 | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק הרשמי של הפועל תל אביב

על אהבתו העמוקה של אריק איינשטיין לספורט בכלל ולקבוצת הפועל תל אביב בפרט נכתבו מילים רבות. איינשטיין לא היה רק אוהד, אלא גם שחקן פעיל, כשכיכב במדי קבוצת הכדורסל האדומה בגילאי נוער. ביום שלאחר לכתו, של מי שנחשב לגדול זמרי ישראל ואחד מענקי התרבות שידעה המדינה, נראה שגם עולם הספורט נפרד ממנו בכבוד הראוי לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שפרסמה אמש עמותת האוהדים של הפועל "אוסישקין" תל אביב, קבוצת הכדורסל שכה אהב נכתב: "גדול זמרי ישראל ואוהד הפועל תל אביב שהיה לסמל של ישראל היפה ותרם רבות לעיצובה של הרוח האדומה. הקבוצה תפעל בצוותא עם עמותת האדומים על דרך משותפת להנצחתו של האוהד מספר 1".

אורי שלף, מנכ"ל קבוצת הכדורסל סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online על ההלם שאופף את המועדון ביום שלאחר מותו. "התחושות קשות מאוד. אריק היה מחובר אלינו מאוד, ואנחנו אליו", סיפר שלף. "הוא הצטרף בתור חבר לעמותת האוהדים והיה החברה ה-1,000 שלנו".

לדברי שלף, שחקני הקבוצה צפויים לעלות למשחקה הקרוב עם סרטים שחורים ולעמוד דקת דומייה לזכרו של הסמל התרבותי של המועדון. "אני בטוח שנמצא דרך יותר משמעותית להוקיר אותו, זה עוד קצת מוקדם ואנחנו בשוק כמו כולם, אריק היה הפועל תל אביב", סיפר בצער.

עמוד הפייסבוק הרשמי של המועדון הוצף בשעות שלאחר מותו של הזמר האהוב בפניות של אוהדים כואבים שקוראים למועדון להנציח את איינשטיין ולקרוא לאולם הכדורסל שנבנה בימים אלה בצפון העיר על שמו.

"אמרו לו שהחולצה האדומה זאת לא מציאה אמרו לו שהוא נכנס פה לצרה ואין יציאה אמרו לו שיהיה כבר מעשי רמזו לו שיתבגר אז הוא לא למד שום לקח ואין לו שכל גם להצטער". (אריק איינשטיין, אמרו לו").

בשיר "אמרו לו", שנכתב על ידי חברו הקרוב של איינשטיין, עלי מוהר ז"ל, שחלק איתו את האהבה לקבוצה, הם ביכו על חוסר הצלחתה של הקבוצה וסיפרו על כל המקניטים שסיפרו להם ש"החולצה האדומה", אינה מציאה. את האהבה, כמו גם את אכזבת ההפסדים, הוא תיאר היטב גם בשירו "סע לאט", שהלחין מיקי גבריאלוב, שבו סיפר על האוהדים המסכנים.

 "צבי אומר שקר לו בראש, תסגור איזה חלון. ואני חושב הפועל שוב הפסידה, ואיזה מסכנים האוהדים - שאוכלים להם ת'לב". (אריק איינשטיין, סע לאט).

שנים לאחר מכן, איינשטיין "נאלץ" להתמודד עם עלייתה המחודשת של קבוצת הכדורגל ועם הצלחתה יוצאת הדופן בעונת הדאבל בשנת 2000, שבה זכתה הקבוצה באליפות ובגביע. איינשטיין הנציח את אותה עונה היסטורית בשיר "אדומה שלי", שבו נשמעה אהבתו אופטימית מתמיד.

גם בקבוצת הכדורגל של המועדון נצמדו אמש למסכי הטלוויזיה והתפללו במשך שעות ארוכות לנס, שלמרבה הצער לא הגיע. "אנחנו מרגישים שחלק גדול מהרוח של הפועל תל אביב הלכה היום", אמר רותם גרוסמן, דובר המועדון. "כל הקבוצה תגיע היום לכיכר רבין ונעבור על פני הארון, נשתתף בלוויה, ונניח זר לזכרו".

 "אהובה שלי, אדומה שלי, את הדאבל של חיי, נשמה שלי, הקבוצה שלי, הפועל תל אביב, את כל חיי". (אריק איינשטיין, אדומה שלי).

גם בהתאחדות לכדורגל הביעו צער על מותו של אינשטיין, האיש, הזמר והאוהד המסור. "ההתאחדות לכדורגל ואוהדי הכדורגל בישראל כואבים את מותו של אריק איינשטיין, ענק תרבות ואוהב גדול של המשחק. בשיריו שיוחדו למשחק ובדרישתו הבלתי מתפשרת לאהדה ספורטיבית, תרם איינשטיין רבות להפיכת הכדורגל לחלק מהותי בתרבות שלנו. יהי זכרו ברוך״, נכתב בהודעה.

בשיחה שהוקלטה בשנת 2011 בין איינשטיין לבין חברו הקרוב רוני דניאל, דנו השניים בניצחון קבוצת הכדורסל ברבע גמר גביע המדינה, שיחה שהעניקה הצצה לאהבתו הבלתי נגמרת של הזמר למשחק. "אתה שם לב כמה אני צרוד?", שאל איינשטיין. "לא צעקתי, אני צרוד מהצעקות של האוהדים, איזה אוהדים זה לא להאמין, עם אוהדים כאלה אני היום, כמו שאני, עולה שם 40 נקודות".

"אומרים תמיד שלא רק ההישג חשוב אלא הדרך, האוהדים האלה, הילדים האלה של הפועל תל אביב הפכו את הדרך לעיקר", אמר איינשטיין שהתמוגג מהצעירים שהקיפו את קבוצת נעוריו. "אתה תראה שיהיו נפילות והקהל יעמוד על הרגליים וימחא כפיים".

עם חבריו הרבים ואוהביו, נהג איינשטיין לשוחח רבות על ספורט, לעיתים בשעות לא שגרתיות. עופר שלח, היום חבר כנסת אך בעבר פרשן כדורסל בערוץ הספורט, סיפר על השיחות שגרמו לו להתרגשות וליראת כבוד. "איני יכול לקרוא לעצמי חבר שלו, אבל מדי פעם, בשעות מוזרות ובלי התראה מראש, היה מתקשר כדי לחלוק איתי רגע אהבה שכזה. 'זה אריק הנודניק', היה אומר, בקול הזה שאין אדם שחי פה שלא זיהה אותו מייד. 'אני מקווה שאני לא מפריע'. מדי פעם שאלתי את עצמי אם הוא מודע לתחושת החדווה שהטלפונים האלה עוררו אצל כל מי שזכה להם", כתב אתמול שלח.

התמונה באדיבות עמוד הפייסבוק הרשמי של מועדון הפועל תל אביב.

אריק איינשטיין הלך לעולמו - סיקור נרחב:

הגולשים נפרדים: "זמר שכולו תוצרת הארץ"

 ארצי קטע הופעה: בזכותו אני זמר

האזינו: השירים היפים של אריק איינשטיין

כשאיינשטיין הקליט שיר לגלעד שליט

נפרדים מאריק איינשטיין: "פס הקול של המדינה"

האזינו: איינשטיין ב'חדשות הלילה'

מהי מפרצת באבי העורקים?

הזמר אריק איינשטיין הלך לעולמו