השבוע תחרות מיוחדת בין כל המשפחות בארץ על התואר "המשפחה הכי חכמה במדינה". תמונה משפחתית של הזוכים תופיע בטור של השבוע הבא והם גם יזכו בפרס.

חידת האפיקומן

נותרו 6 ימים בדיוק עד ליל הסדר. אמא מניחה בסלון חמש קופסאות זהות, ממוספרות מ-1 עד 5. בתוך אחת מהן, בכל לילה, אבא מחביא את האפיקומן. וביום למחרת, לילדים יש ניסיון אחד בלבד לפתוח את אחת הקופסאות ולמצוא אותו.

אם הילדים לא מצאו, בלילה לאחר מכן, אבא שראה איפה הילדים חיפשו, חייב להזיז את האפיקומן. אבל יכול להזיז אותו רק לקופסה שמצד ימין או לזו שמשמאל. לדוגמה, אם אבא החביא את האפיקומן בקופסה מס' 3, הוא יכול להזיזו רק לקופסה 2 או לקופסה 4.   

מה סדר בדיקת הקופסאות שהילדים צריכים להחליט עליו מראש, שיבטיח שבכל מקרה הם ימצאו את האפיקומן עד לליל הסדר? כלומר תוך מקסימום 6 ניסיונות? גם אם אבא יודע בדיוק מה השיטה של הילדים ומגיב בכל לילה בהתאם!

הצלחתם? מלאו את התשובה ואולי תזכו בפרס ובתואר "המשפחה הכי חכמה במדינה".

קצת נתקעתם? בסדר גמור! המשיכו לקרוא וקבלו רמזים.

מלאו תשובה אחת או כמה ואולי תזכו בספר "ממלכת יוריקה"  בהקדשה אישית מהסופר

המשפחה הכי חכמה בישראל  

"חידת האפיקומן" היא חידה מורכבת מאוד. כדי לפתור אותה מומלץ לדמות את השלבים השונים בבית עם קופסאות או דפים. הנה מספר רמזים שיעזרו לכם להתחיל:  

השיטה הראשונה שרוב האנשים חושבים עליה היא לפתוח כל יום את אותה הקופסה, שזה בדיוק כמו לבחור בכל פעם את אותם המספרים בלוטו. הבעיה היא שאם הילדים יבחרו כל יום את אותה הקופסה (נניח מס' 3), אבא שיודע זאת, יכול פשוט להזיז את האפיקומן מדי לילה שמאלה וימינה בין שתי קופסאות אחרות (בין קופסה 1 לקופסה 2) ולנצח.

לכן כדי לבנות שיטה שתנצח את אבא תמיד, ננסה לפשט את הבעיה ולחלק אותה לשני תרחישים: הראשון, שאבא החביא את האפיקומן בקופסה עם מספר זוגי. והשני במספר אי זוגי.

נתחיל עם התרחיש שאבא החביא את האפיקומן בקופסה עם מספר זוגי (כלומר 2 או 4) ונבנה שיטה להנחה הזו:

ביום הראשון, הילדים יתחילו לבדוק בקופסה מס' 2. אם האפיקומן שם, הם ניצחו! אם לא, מתחייב שהוא נמצא בקופסה מס' 4. בלילה, הם יודעים שאבא חייב להזיז אותו או לקופסה מס' 5 (מימין) או לקופסה מס' 3 (משמאל).

לכן ביום השני, הילדים יבדקו את קופסה מס' 3. אם האפיקומן שם – הם ניצחו! אם לא, האפיקומן עכשיו בוודאות בקופסה מס' 5. שימו לב שאבא בבעיה. הוא יכול להזיז את האפיקומן רק לקופסה מס' 4 (כי אין קופסה מימין למס' 5). ולכן ביום השלישי, הילדים יבדקו את קופסה מס' 4 ובטוח ימצאו בה את האפיקומן!  

בנינו אסטרטגיה שתבטיח את מציאת האפיקומן תוך מקסימום 3 ימים, במקרה שאבא החביא אותו בקופסה עם מספר זוגי (הילדים צריכים לבדוק לפי הסדר את מס' 2, מס' 3 ואז את מס' 4).

מה עכשיו? נסו לבנות שיטה לתרחיש שאבא החביא בקופסה אי זוגית. ואחרי שמצאתם, יגיע השלב הקשה מכל! איך כדאי לחבר בין שתי השיטות לשיטה אחת שתמיד תנצח?

רמז: אם הילדים התחילו לפי השיטה הזוגית (2,3,4) ועדיין לא מצאו, נסו לגלות היכן נמצא האפיקומן אחרי 3 הניסיונות הללו? האם הוא בקופסה זוגית או אי זוגית? ולפי התשובה, איזו שיטה צריך להפעיל מהניסיון הרביעי והלאה? 

שעה של חידות בזום לכל ילדי הכיתה

מעל ל-20 כיתות ברחבי הארץ כבר נהנו משיעור פרטי של חשיבה יצירתית עם חידות בזום. לרגל הביקוש, גם במהלך ימי הפסח, אופיר גוטמן, מנכ"ל ענקית מוצרי הצריכה "פרוקטר אנד גמבל" וגם סופר שכתב את ספר הניהול הראשון לילדים – רב המכר "ממלכת יוריקה", יעביר בהתנדבות שיעורים אינטראקטיביים עם חידות. השיעורים מיועדים לתלמידי כיתות א'-ד' ואורכם כ-60 דקות.

לתיאום שיעור לכיתה שלכם השאירו פרטים בלינק 

פתרון לחידה של השבוע שעבר

>> חידת הכובעים שרק 5% מהאנשים מצליחים לפתור

הזוכה בחידת הכובעים היא יעלה בת ה-7 מקריית ביאליק

הפיתרון: לאיש השלישי יש כובע שחור ולכן הוא עונה "אני כן יודע".

מאחר ואנו יודעים שיש רק 2 כובעים לבנים, אם האיש הראשון היה רואה לפניו 2 כובעים לבנים, הוא היה אומר "אני יודע" (משום שמתחייב שיש לו כובע שחור). אולם בגלל שהוא אמר "אני לא יודע", מכאן שהוא ראה לפניו או "לבן, שחור" או שני כובעים שחורים.

נעבור לאיש השני שיודע שאלו שתי האפשרויות שנותרו. אם הוא היה רואה את האיש שלפניו עם כובע לבן, בהכרח זה היה אומר שיש לו כובע שחור. אולם בגלל שהוא אמר "אני לא יודע" - מתחייב שהכובע שהוא ראה -שחור.

האיש השלישי (בתחילת השורה), שמע את שני האנשים לפניו ויודע בוודאות שיש לו כובע שחור.

החידות הקודמות

החידה של וונדר-וומן שתגלה האם הילד שלכם חושב אחרת מכולם >>

החידה שהפילה בפח אלף פרופסורים וחתני פרס נובל >>

 החידה של אמזון שתלמד את הילדים שמותר להיכשל >>

מבחן ה-IQ הקצר בעולם לילדים >>

חידת המתכנתים של גוגל שתגלה האם לילד יש עתיד בהייטק >>

חידת התפוחים שתגלה האם לילד יש סיכוי להתקבל לאפל >>

החידה שתבחן האם הילד שלכם יותר חכם מהסינים >>

חידת הסליים שמשגעת את ילדי ישראל >>

איך נכין את הילדים לשוק העבודה של 2050 >>

החידה שתזניק את הקריירה של הילד שלכם בתכנות >>

החידה של אמזון שתבחן האם לילדים שלכם יש עתיד בהיי טק >>

החידה של איינשטיין שתבחן האם הילד שלכם גאון »

לחידה הזו יש אינסוף תשובות אפשריות »

החידה שתדרוש מכם חשוב כמו הבובה שמחוץ לקופסה »

החידה שתלמד את הילדים שלכם לחשוב כמו סטיב גובס »

 

 

ממלכת יוריקה

החידות מבוססות על רב המכר "ממלכת יוריקה" שכתב אופיר גוטמן, המנכ”ל הישראלי הראשון של ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית G&P. גוטמן כתב את ממלכת יוריקה! לבתו ליה, מתוך רצון להעניק לה את כל הכלים היצירתיים שלמד בקריירה בינלאומית בת כמעט עשרים שנה, שבה גם זכה חמש פעמים בפסטיבל קאן היוקרתי לפרסומות וליצירתיות.