השבוע נפל דבר בישראל בכל הקשור לשרות נשים לוחמות בצבא. אל"מ במיל ח', עד לפני כמה חודשים מפקד סיירת מטכ"ל, הביע יחד עם מי שהיה סגנו תמיכה בעתירה לאפשר לנשים לעבור מיונים לסיירות וחטיבות החי"ר המובילות.

ארבע מגישות העתירה לבית המשפט העליון, דורשות בה שיתנו להן לעבור את המיונים לסיירת מטכ"ל, שייטת 13 ויחידות נוספות במטרה לשרת בהן. גורמים בסביבת צה"ל העריכו שלעתירה אין הרבה סיכוי לעבור, אך התמיכה של מפקד הסיירת לשעבר מעניקה לה רוח גבית רבה.

לאחר ההתפתחויות ביקשנו לבדוק מה המצב בנושא בצבא של המעצמה הגדולה בעולם. אבל עוד לפני שנצלול לפרטים ונתפוס אמריקה, קצת רקע מקומי.

הפעם הראשונה שבה צה"ל עשה עבודת מטה מסודרת ושינה את אופי שירות הנשים הייתה בשנות השמונים, אז נפתחו בפניהן תפקידי הדרכה ביחידות הלוחמות ופיקוד בטירונות. זה קרה אחרי שמפקד בא"ח הנדסה קרבית שילב נשים כבר בשנות השבעים, במהלך שנחשב חריג מאוד.

אבל השינוי האמיתי קרה כמובן בשנת 1995, בג"ץ אליס מילר, כאשר הפעם הדבר נכפה על הצבא ולא נולד אחרי סדרה של דיונים ועבודת מטה. מאז אותה שנה ישנה עלייה זוחלת בפתיחת תפקידי לחימה בפני נשים.

נכון להיום נשים משרתות כטייסות בחיל האוויר, בחיל הים כחובלות ולוחמות בספינות, כאשר המקצוע היחיד שעדיין סגור בפניהן בים הוא בשייטת הצוללות, בגלל נושא השילוב של גברים ונשים בסביבה צפופה ומנותקת לזמן ממושך. בהתחשב במצב בעולם סביר שגם זה ישתנה בקרוב, בין שבצה"ל ובין שבבית המשפט.

לצה"ל יש גם לוחמות שמבצעות פעילות מבצעית, בעיקר באיו"ש ובגבול מצרים בגדודי החי"ר המעורבים קרקל, ברדלס, לביא ואריות הירדן ובמסגרת הגדודים המעורבים של פיקוד העורף וחיל האיסוף הקרבי. נשים משרתות גם בחיל התותחנים, בו הן נמצאות בכל היחידות הלוחמות מלבד מספר קטן מאוד של יחידות מיוחדות ומסווגות.

המתגייסים החדשים של נובמבר. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
נשים כבר יש, אבל לא בכל היחידות הקרביות. לוחמות צה"ל | צילום: דובר צה"ל, חדשות

באופן כללי נושא השילוב מעורר בכל פעם סערה חדשה, גם בגלל שהצבא נמצא פחות בצד היוזם ויותר נגרר בין עתירות.

דוגמה מובהקת לברדק הצה"לי קבלנו עם ניסוי לוחמות השריון, שם נטען מצד המפקדים והמדריכים כי הבנות עמדו במשימה ואף כי הנתונים לכאורה זויפו, בעוד שהצבא טען שזה לא נכון וצריך ניסוי נוסף לפיילוט אותו כבר סיכם כמוצלח.

נכון להיום חטיבות החי"ר והשריון סגורות בפני נשים לוחמות ואיתן גם הסיירות והיחידות המיוחדות כמו סיירת מטכ"ל, שייטת 13 או דובדבן. זאת למרות שלא פעם הגברים שם ימצאו את עצמם באותה פעילות עם נשים לוחמות של שב"כ והמוסד, אחת הטענות שיוחסו גם לאל"מ ח' שפיקד על סיירת מטכ"ל.

 


 

בארה"ב המצב שונה לגמרי. נכון להיום נשים יכולות לשרת בכל תפקידי הלחימה בזרועות השונות של הצבא האמריקאי, אחרי שבשנת 2012 הפנטגון ביטל את האיסור על השתתפותן בתפקידי לחימה בחזית. ההחלטה נכנסה לתוקף רק בשנת 2015, אז שר ההגנה אשטון קרטר חתם על הצו שהכניס את החלטת הפנטגון לתוקף.

בכך נפתחו בפני הנשים כ-220 אלף משרות שהיו בעבר סגורות בפניהן, כולל שירות בחי"ר, שריון, צוללות ויחידות מיוחדות. לפחות על פי הפרסום של הפנטגון, התפקידים כולם נפתחו בפני נשים ובתנאי שיעברו את אותו הליך מיון כמו הגברים.

לוחמות (צילום: Veronique de Viguerie, GettyImages)
עוברות אותו מיון כמו הגברים ומשתלבות. קומנדו נשי זר | צילום: Veronique de Viguerie, GettyImages

התהליך בארה"ב החל שנים לפני שחשבו על זה בצה"ל. כבר בשנות השישים ביטלו את האיסור על שירות נשים באזורי לחימה, ורבות יצאו לווייטנאם, עדיין בתפקידי מנהלה, רפואה, לוגיסטיקה, מודיעין ועוד. באותן שנים גם פירקו את חיל הנשים, שני עשורים לפני שזה קרה בישראל וגם ביטלו את האיסור לקדם נשים לדרגת קולונל (אל"מ) ומעלה.

בכל הקשור לפיקוד בכיר, נשים התקבלו לראשונה ל"ווסט פוינט" (בית הספר לקצינים יוקרתי של הצבא) מ-1980. באמצע שנות ה-2000 נשים כבר מונו לפקד על חטיבות בצבא.

נשים שירתו כטייסות בחיל האוויר האמריקאי כבר לפני ארבעה עשורים, כאשר החל מ-1983 הותר להן להטיס מסוקים ומ-1993 גם להשתתף בגיחות מבצעיות ולמעשה, להיות טייסות לכל דבר ועניין כמו העמיתים הגברים שלהן.

עיטורי גבורה וקבלה לקומנדו הימי

נשים משרתות כלוחמות בספינות הצי מאז 1993, וכבר היו רבות שפיקדו על ספינות. בשנת 1994 גם בוטל האיסור על נשים להשתתף במבצעים באזורי לחימה.

בשנת 2002, ארבע שנים אחרי שבחיל האוויר הישראלי אישה ראשונה סיימה כטייסת קרב, חיל האוויר האמריקאי מינה את ג'ני פלין לפקד על טייסת F-15.

בשנת 2005 אישה ראשונה אף קיבלה את עיטור "כוכב הכסף" על גבורתה בקרב סמוך לבגדאד. עוד דבר שקרה באותה השנה הוא שנשים הצליחו להתקבל למסלול ההכשרה של יחידת העילית "אריות הים".

למרות שהיו טענות כי יש התאמות שלא ניתן לבצע בעשרות הצוללות של הצי האמריקאי, נשים משרתות גם שם מאז 2009 אז סיימו את ההכשרה שלהן 340 חיילות וקצינות.

בעוד שאצלנו לא יודעים האם נשים יכולות לשרת כלוחמות בשריון, איירין סמית' עברה בהצלחה את הכשרתה כבר בשנת 2016 והפכה לטנקיסטית הראשונה בצבא ארה"ב. היא הוצבה בצוות של טנק M-1A1 אברמס. 

ב-2016 יש כבר אישה ראשונה שמוכשרת כקצינה בריינג'רסיחידה שתפקידה לעבוד צמוד ולסייע ליחידות כמו דלתא או צוות 6 של אריות הים וגם לנהל פשיטות עצמאיות.

בשנת 2017 הנשים הראשונות הצליחו לסיים בהצלחה את ההכשרה כלוחמות בסיירות, כולל המובחרות בדיביזיות המוטסות ה-82 והפרשים. באותה השנה קבוצת נשים גם סיימה בהצלחה את ההכשרה שלהן כלוחמות חי"ר בצבא. בשורה התחתונה - כולם וכולן עוברים את אותם המיונים ומי שמתקבלים יכולים לשרת - לא משנה מה המגדר שלהם.