4 צעירות בנות 18 יגישו הבוקר (רביעי) עתירה לבית המשפט העליון עתירה הקוראת לשר הביטחון בני גנץ ולרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי לפתוח את יום הסיירות, ימי הגיבוש ליחידות לוחמת העילית, גם לנשים. הכתבה המלאה - הערב במהדורה המרכזית

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העותרות - מיקה קליגר, מור לידאני, גלי נשרי ועמר סריה - יגישו את העתירה באמצעות משרד עורכי הדין ויינברגר וברטנטל. בעתירה הן יבקשו משר הביטחון ומהרמטכ"ל לנמק מדוע לא מאפשרים לנשים להתמודד ולנסות להתקבל לסיירות במסגרת הליכי המיון הקיימים היום.

בעתירה הן מבקשות מהצבא להסביר "מדוע תפקידי הלוחמה ביחידות המובחרות סגורים באופן קטגורי בפני נשים, עניין פסול העומד בניגוד לעקרון שוויון ההזדמנויות ובניגוד לחוק". הצעירות מבקשות לפתוח עבורן יחידות לוחמה למיונים כגון: הן גולני, צנחנים, דובדבן, שייטת 13 ועוד.

לוחמות הטנקים. השקעה משתלמת? (צילום: אתר צה"ל, חדשות)
לוחמות שיריון | צילום: אתר צה"ל, חדשות

אחת העותרות מיקה קליגר, שעברה מיונים לחובלים, החליטה שזו רק אבן דרך והיא רוצה להגיע ליחידות מובחרות אחרות: "אני רוצה שיבינו שאנחנו לא פה סתם כדי לעשות דווקא או ללכת נגד, אנחנו פה כי אנחנו רוצות לתרום ואנחנו רוצות להתנדב. הצבא צריך לראות את ההזדמנות החשובה הזאת שנשים ישרתו בכל היחידות, זה יעשה שירות תודעתי ענק בכל תחומי החיים".

עותרת נוספת, מור לידאני, נמצאת כיום במכינה קדם-צבאית ועתידה להתגייס בינואר. "החלום שלי הוא לא להיות מדריכה בצבא אלא להיות בצד המודרך. לצאת באמת ולתרום הכי שאפשר - להילחם בשורה הראשונה", סיפרה לידאני והוסיפה: "אנחנו לא מבקשות שישנו את התנאים עבורנו, אלא רק שייתנו לנו לנסות ואם נתאים אז שייקחו אותנו".

עו"ד ינור ברטנטל שמייצג את המלש"ביות מסר: "צה"ל הקים בשנים האחרונות את מערך הגבולות עבור נשים לוחמות, שלמעשה הפך לכלוב של זהב עבור נשים לוחמות. כך הצבא מאפשר לעצמו להתהדר בשילוב נשים בתפקידי לחימה אך למעשה מגביל אותן באמצעות תקרת זכוכית בלתי עבירה ואינו מאפשר להן להתמודד על תפקידים אחרים".

בתחילת חודש פברואר השנה דן בג"ץ בעתירה של 2 צעירות נוספות, אור אברמסון ומעיין הלברשטאט, שביקשו שיאפשרו להן להיות לוחמות שריון לצד הבנים ביחידה. בעקבות החלטת בג"ץ, צה"ל הודיע כי יחזיר את הפיילוט בשריון לאחר שנגנז, ובית המשפט קבע שיש למצות הליכים מול הצבא בנושא.