1. פורום המטה הכללי הנוכחי כולל 29 קצינים, מתוכם 21 בדרגת אלוף, שלושה תתי אלופים ורב אלוף אחד.

2. כל חוליה בזחל של טנק שוקלת לפחות 15 ק"ג.

מרכבה סימן 4 - מבט מבפנים (צילום: דובר צה"ל)
טנק מרכבה סימן 4. כבד, אה? | צילום: דובר צה"ל

3. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה חלה חובת גיוס לצבא גם על נשים. כיום הסד"כ של צה"ל כולל 34 אחוז נשים, כאשר 88 אחוז מן התפקידים פתוחים בפניהן. רבע מהקצונה בצה"ל היא קצונה נשית.

4. בעבר נאסר על נשים בצה"ל לשרת בספינות, אולם בקורס החובלים האחרון החובל המצטיין היה דווקא חובלת.

5. כ-97 אחוז מהמסחר הבינלאומי מישראל ואליה עובר דרך הים. לכן תפקידו העיקרי של חיל הים הוא בשמירה על חופש השיט והמסחר.

6. צה"ל נחשב למוביל בעולם בתחום הטיפול במשפחות השכולות ובחיילים פצועים, ומהווה מודל לצבאות רבים.

7. בין התפקידים הייחודיים בחיל החינוך והנוער ניתן למנות קומיקאי צבאי, קוסם צבאי וליצן צבאי.

8. שני רמטכ"לים הפכו לראשי ממשלה: יצחק רבין ואהוד ברק.

9. 99 אחוז מבעלי החיים בצה"ל מקבלים אוכל כשר לפסח במהלך החג.

כלב בשירות הביטחון (צילום: אביב מסז'ניק)
כלב ביחידת עוקץ. כשל"פ | צילום: אביב מסז'ניק

10. לפני כחודש הסתיים קורס "לוחם בסייבר" הראשון בצה"ל, שמיועד להקנות לצה"ל יתרון טכנולוגי משמעותי בזירת הלוחמה הטכנולוגית. הקורס הבא כבר מיועד לצאת לדרך בקרוב.

11. הדרוזי בעל הדרגה הבכירה ביותר בצה"ל כיום הוא תא"ל מופיד גאנם, קצין הלוגיסטיקה הראשי.

12. עם הקמת צה"ל ב-26.5.1948, מבנהו התבסס על המבנה הארגוני של "ההגנה". בצה"ל הוקמו 12 חטיבות, כמספר שבטי ישראל – גולני, כרמלי, אלכסנדרוני, קרייתי, גבעתי, עציוני, 7, 8, עודד, הראל, יפתח והנגב.

13. החיילים המעוטרים ביותר בתולדות צה"ל הם סרן נחמיה כהן ז"ל ושר הביטחון, רא"ל (מיל') אהוד ברק – שלהם עיטור מופת וארבעה צל"שי רמטכ"ל. יחד איתם, נמצא בראש רשימת המעוטרים אל"ם (מיל') אמיתי חסון, שקיבל שישה צל"שים, שהומרו לעיטור מופת אחד ולארבעה צל"שים.

14. בחדר האוכל בבסיס האימונים צאלים ("מחנה שומרון") הבולטים בנוף הם דווקא החיילים הסדירים, נטולי הזקן וקצוצי השיער. רוב הסועדים בחדר האוכל הם אנשי מילואים במדי ב', שכנראה ניזונים בעיקר מקפה שחור.

15. השנה, לראשונה מזה 15 שנה, ביצעו לוחמי חטיבת הצנחנים צניחה מבצעית.

צנחנים (צילום: דובר צה"ל)
הצניחה החטיבתית. לראשונה מזה 15 שנה | צילום: דובר צה"ל

16. דרגות קציני חיל הים היו שונות משאר דרגות הקצונה בצה"ל עד לשנת 1970.

17. גדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי) הוא הגדוד היחיד בצה"ל שכל כולו, ללא סטיות תקן, מורכב מגברים בלבד. נצח יהודה הוא גם גדוד החי"ר הגדול בצה"ל.

18. מסלול ההכשרה הארוך בצה"ל הוא קורס טיס, שאורכו שלוש שנים. אחת הבדיחות הנפוצות בבית הספר לטיסה היא המשפט: "באנו כדי לעוף".

19. מתנדבים בצה"ל לא עברו טירונות בצבא, עד לפני שש שנים – אז החל בסיס ההדרכה של חיל התקשוב לבנות עבורם טירונות מותאמת. מאז, מוכשרים מאות חיילים מתנדבים בבה"ד מדי שנה.

20. שיאני המילואים של צה"ל הם הטייסים. מספר ימי המילואים השנתי שלהם יכולים להגיע ל-100 בשנה. יחד איתם, בראש רשימת השיאנים נמצאים חיילים ביחידות מיוחדות, המזומנים למילואים לעתים תכופות.

21. צה"ל מגייס לשורותיו גם לאמות ואלפקות. חיות המשא מסייעות לכוחות החי"ר להעביר ציוד במתארים בעייתיים מבחינת תנאי שטח.

22. חטיבת החי"ר הצעירה בצה"ל היא חטיבת כפיר, שלה פז"ם של שש שנים. בתחילת דרכה יועדה החטיבה להיות כוח החי"ר הלוחם באיו"ש ובבקעה, אך היא פעלה במסגרת מבצע "עופרת יצוקה", ובאחרונה החלה לבצע תעסוקה מבצעית בגבול הצפון והדרום.

23. בפיקוד הדרום קיימת פלוגה יחידה של בנות לוחמות בלבד, ללא בנים. זוהי פלוגת לוחמות האיסוף של גדוד האיסוף הקרבי החדש "איתם". הבנות נושאות משקל שווה לזה שנושאים הבנים הלוחמים, וכך גם הכשרתן ואופי הפעילות המבצעית זהים.

24. צה"ל הוא הצבא הראשון בעולם שהקים חיל חינוך.

25. האישה הראשונה שהועלתה לדרגת אלוף בצה"ל היא אלוף אורנה ברביבאי, שמשמשת החל משנת 2011 ראש אגף כוח האדם. נשים נוספות בדרגות גבוהות הן יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת ויזל; מפקדת היחידה לתקשוב וטכנולוגיות המידע, תא"ל איילה חכים; והצנזורית הצבאית הראשית, תא"ל סימה ואקנין-גיל.

26. אמונה טפלה הרווחת בחיל הים היא כי אסור לשרוק בים. לפי האמונה, השריקות יכעיסו את נפטון, אל הים, שעלול לחשוב שהשריקה מיועדת לאשתו, ויטביע את הספינה בזעמו.

27. החיל היחיד בצה"ל ששמו אינו מעוברת הוא חיל הלוגיסטיקה.

28. בערבה הונחו שלטים מטעם פיקוד הדרום המזהירים ממוקשים. בשל ריבוי עובדי החקלאות התאילנדים באזור, השלטים תורגמו גם לתאילנדית.

29. החייל המבוגר ביותר בעולם, ששירת עד יום פטירתו בגיל 86, הוא תא"ל דוד לסקוב ז"ל, ששירת כקצין ההנדסה הראשי.

30. הגדוד הגדול ביותר בצה"ל הוא גדוד ניצן, גדוד האיסוף הקרבי של פיקוד מרכז.

31. גדוד ניצן נקרא על שם אשתו של מפקד הגדוד הראשון, בעקבות השפעתה על עיצוב הגדוד.

32. אלוף פיקוד הדרום טל רוסו הוא הרווק היחיד המכהן כיום בפורום מטכ"ל. הוא גם האלוף המכהן היחיד שלא עבר קורס קצינים.

האלוף טל רוסו (צילום: עיתון "במחנה")
רוסו. פנוי | צילום: עיתון "במחנה"

33. הוא מספר גדוד קרקל, הגדוד המעורב היחיד בצה"ל, בשורותיו משרתים לוחמים ולוחמות. אין פשרות – הבנות עושות טירונות 07 וסוחבות מאג, נגב ואלונקות כמו כל לוחם בצה"ל.

34. לראשונה החל השנה ייצוא מרצועת עזה לאירופה דרך ישראל, בחסות המנהל האזרחי. פרחי ציפורן, תותים ופלפלי רמזור חצו את היבשת לכיוון שווקי אירופה.

35. האגף שהחליף את שמו הכי הרבה פעמים בצבא הוא אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. בעבר הוא נקרא אגף האפסנאות, אגף האספקה ואלר"ם (אגף הלוגיסטיקה, הרפואה והמרכזים).

36. לאחר שנפרסו מכ"מים לאורך גבול עוטף עזה, ירד מספר מקרי החדירה לשטח ישראל ב-70 עד 80 אחוז.

37. את התואר "הרמטכ"ל הצעיר ביותר" חולקים יעקב דורי ויגאל ידין, שמונו לתפקיד בהיותם בני 32. הרמטכ"ל המבוגר ביותר הוא דן חלוץ, שמונה לתפקיד בגיל 57.

38. חיילי תזמורת צה"ל, שעונדים שרוך אדום על כתפם, הם החיילים היחידים שעונדים שרוך על כתף ימין ולא על כתף שמאל. בנוסף, הם גם החיילים היחידים הנעים בחגורה אדומה.

39. בשנה האחרונה חיזקו צה"ל וצבא סין את יחסיהם. באחרונה ביקר רמטכ"ל סין, צ'ן בינגדה בישראל בפעם הראשונה בהיסטוריה. בימים אלה גם רמטכ"ל צה"ל, רא"ל בני גנץ, מתארח בצבא סין.

חיילים סיניים (צילום: Feng Li, GettyImages IL)
חיילים סינים. יחסים הדוקים | צילום: Feng Li, GettyImages IL

40. צה"ל נחשב לאחד מהצבאות המתקדמים בעולם בתחום ההתגוננות מפני טילים נגד טנקים. מערכת "מעיל רוח" מתוצרת "רפאל" ליירוט טילי נ"ט מסוגים שונים כבר הוכחה מבצעית, ומוטמעת בעוצבת עקבות הברזל, חטיבת השריון 401.

41. לראשונה, גדוד הסיור המדברי (גדוד סיירי המדבר) נתון תחת פיקודו של מפקד בדואי.

42. על תעודת החוגר של כל חייל בצה"ל מצוינים ערכי צה"ל ורוח צה"ל.

43. סמל פיקוד הצפון אינו אייל, כפי שנהוג לחשוב, אלא יחמור.

44. נכון לשנת 2012, העיר המובילה באחוזי הגיוס היא מודיעין, עם 92.4 אחוזים. המועצה המקומית המובילה היא הר אדר, עם 100 אחוזי גיוס, והמועצה האזורית המובילה היא גן רווה, שגם לזכותה נזקפים 100 אחוזי גיוס.

45. חיל הים הוא אמנם החיל הקטן בצה"ל, אך הצוללות שברשותו הן הכלי היקר ביותר שנרכש – כחצי מיליארד דולר ליחידה.

46. יחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף מסייעת לא רק באסונות פנים ארציים. היא הוטסה לסייע לנפגעי כמה מהטרגדיות הקשות ביותר שפקדו את העולם בשנים האחרונות, ביניהן רעידת האדמה העוצמתית בטורקיה והאסון שפקד את האיטי. גם ברעידה המשמעותית האחרונה בטורקיה, בשלהי השנה שעברה, נסעו חיילי היחידה לסייע לנפגעי האסון, על רקע המתיחות המדינית בין ישראל וטורקיה.

שירן פרנקו (צילום: IDF, GettyImages IL)
החילוץ של שירן פרנקו בטורקיה. מסייעים לנפגעי אסונות גם בחו"ל | צילום: IDF, GettyImages IL

47. ברזומה של אלוף אמיר אשל, מפקד חיל האוויר, לא תמצאו הפלת מטוס אויב. ככה זה כשההפלות האחרונות של חיל האוויר היו בשנות ה-80 של המאה הקודמת.

48. כל כרטיס רכבת לחיילים שמודפס על ידי רכבת ישראל כולל את המלים: "נא המנע מלשוחח על נושאי צבא".

49. בעת חירום, הגוף האחראי על כליאת שבויי מלחמה בצה"ל הוא חיל המשטרה הצבאית. במבצע קדש, למשל, הוחזקו 5,500 שבויים מצריים בבתי הסוהר שנבנו במיוחד למטרה זו – ניצנים בדרום ועתלית בצפון.

50. מגדל מרגנית שבקריה נוטה על צדו: ב-1984, לאחר בניית 50 המטרים הראשונים של גורד השחקים, גילו מהנדסי הבניין כי המגדל נוטה על צדו בנטייה בלתי מורגשת לעין בלתי מזוינת של 28 ס"מ.

לאתר צה"ל

>> אמת או שקר: אילו עובדות צה"ליות נכונות?