הנער הנרצח, אבו חדיר (צילום: חדשות 2)
החשד: הרקע לרצח לאומני | צילום: חדשות 2

החשד - פעולת נקם על רקע לאומני: הותר לפרסום כי המשטרה עצרה שישה יהודים בחשד לרצח הנער מוחמד אבו-ח'דיר (16) בשבוע שעבר. הם הובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה. על פי החשד, בליל רביעי האחרון הם חטפו את הנער סמוך לביתו בשכונת שועפאט, שרפו אותו למוות והשליכו את גופתו ביער ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המשטרה חושדת שהשישה, המשתייכים לתא ימני קיצוני, ביצעו את הרצח על רקע לאומני כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים היהודים שהובאו למנוחות שעות לפני שביצעו את מעשיהם. על פי הפרטים החלקיים שמותרים לפרסום, לפנות בוקר נעצרו השישה, כמה מהם קטינים - המתגוררים באזור בית שמש, ההתנחלות אדם וירושלים. בחקירתם קשרו עצמם החשודים לאירוע אך לא הודו במעשה עצמו. 

אביו של אחד החשודים הכחיש בשיחה עם חדשות 2 Online את החשדות נגד בנו, ואמר: "הוא לא קשור לזה".

עו"ד עדי קידר, המייצג שניים מהחשודים הקטינים, ציין: "בשלב הזה רב הנסתר על הנגלה. המשטרה ושירות הביטחון הכללי נקטו הליך קיצוני של מפגש עם עורך דין ואנו מערערים על כך. אני מקווה שהצעד הדרסטי הזה לא יגרום לכך שמישהו יודה במעשה שהוא לא עשה. לגופן של החשדות אנחנו מנועים מלהגיב ולא מודעים למלוא הפרטים. אנו יודעים שיש כיוונים נוספים שהם לאו דווקא לאומניים".

במשטרה ובשב"כ משוכנעים כי הרצח פוענח ושבידי החוקרים נמצאים החשודים שאכן עומדים מאחורי המעשה המזעזע. מפרטי החקירה עולה כי אבו-ח'דיר נחטף סמוך לביתו שבשכונת שועפאט ובדרך חוקרי שב"כ והמשטרה הצליחו להגיע גם אל המכונית ששימשה על פי החשד את החוטפים.

עוד עולה מהחקירה כי הרכב אחר של כמה חשודים מתוך השישה שנעצרו, הגיע לאותו מקום באזור בית חנינא יומיים קודם לכן, שם ניסו לחטוף נער אחר, בן תשע, מידי אמו. משנכשלו - נמלטו מהמקום.

דוח הנתיחה: "הנער נשרף בעודו בחיים"

אתמול פורסם דוח הנתיחה הראשוני של גופת הנער, שבו נקבע לטענת הפלסטינים כי אבו ח'דיר נשרף בעודו בחיים. על פי הדוח, שפרטים מתוכו פורסמו בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", נמצא פיח בריאותיו של אבו-ח'דיר. לפי התובע הכללי הפלסטיני, הממצאים מעידים כי הוא "נשרף חי ונשם בזמן שעלה באש".

עוד עולה מדוח הנתיחה כי אבו-ח'דיר סבל גם מפגיעת ראש, אולם מת כתוצאה מהכוויות הקשות שנגרמו לו עקב השריפה. הליך הנתיחה שלאחר המוות בגופתו של אבו חדיר נערך במכון לרפואה משפטית באבו כביר, בנוכחותו של חוקר מקרי מוות פלסטיני, ד"ר סביר אל עלול - מנהל המכון לרפואה משפטית באוניברסיטת אל קודס.

הפגנה בשועפאט: זורקים אבנים ומדליקים צמיגים (צילום: reuters)
מהומות בשועפאט עקב הרצח. ארכיון | צילום: reuters

אבנים, בקבוקי תבערה ומהומות: הרצח שהביא לעימותים

הנשיא שמעון פרס התייחס לאירוע במהלך ביקורו בעיר שדרות. "מוחמד אבו-ח'דיר נרצח בצורה נוראית. המשטרה חוקרת באופן נחרץ ואני בטוח שיגיעו לתוצאות", אמר פרס. "עקבות הרוצחים לא יטושטשו ואנחנו לא נטאטא מתחת לשטיח - האשמים ייתפסו ויוענשו במלוא חומרת הדין. אין בישראל הבדל בין דם לדם - אני עומד בקשר עם השר לביטחון פנים ומפכ"ל המשטרה, ואני יודע כי זוהי גם דעתה של הממשלה".

שלשום ליוו אלפים את מוחמד אבו חדיר למנוחות בשועפאט. במהלך מסע ההלוויה יידו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, אבנים לעבר כוחות הביטחון. קודם לכן התעמתו צעירים פלסטינים עם חיילים בתום תפילות יום השישי בהר הבית. לפחות 18 פלסטינים נפצעו בעימותים. במקביל, מחוץ לביתו של אבו-ח'דיר התאספו מאות בני אדם שנשאו דגלי פלסטין וקראו קריאות נגד ישראל בעקבות הרצח.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני

סיקור מיוחד: רצח הנער הפלסטיני

חשד לחטיפה: נער ערבי נעדר, גופה נמצאה ביער ירושלים

גופת נער ערבי נמצאה ביער, עימותים בירושלים

מטעני צינור, אבנים ובקבוקי תבערה: מהומות בירושלים

דוח הנתיחה הפלסטיני: "הנער נשרף למוות בעודו בחיים"

הפרות סדר בי-ם, במשולש ובצפון

אביו של הנער שנרצח: "לא מאמין במשטרה"

אש ואבנים: המהומות עקב רצח הנער - גם במשולש ובצפון

יהודים נעצרו בחשד לרצח הנער הפלסטיני

הנער הפלסטיני שהוכה: "הותקפתי בלי סיבה"