יידויי אבנים בוואדי ערה, בקבוקי תבערה והתפרעויות בשטחים, מהומות במשולש: 4 ימים לאחר רצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפאט, והשטח ממשיך לבעור. מהומות תושבים ערבים רבים שהחלו עם היוודע דבר הרצח בבירה, התפשטו הלילה (שבת) למוקדים נוספים ברחבי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עימותים עם שוטרים נרשמו הלילה במרחב ואדי ערה, ובעיר אום אל-פאחם. שוטרי משטרת מחוז חוף עצרו היום 12 חשודים תושבי האזור בחשד כי יידו אבנים לעבר ציר 65 והפרו את הסדר. במקביל, תימשך הכוננות המוגברת של המשטרה באזור, מחשש לחידוש העימותים. הערב יובאו החשודים להארכת מעצרם בבית משפט השלום בחיפה.

עוד במהלך הלילה אותרו ממצאים המעידים על זריקת מספר בקבוקי תבערה סמוך ליישוב מי עמי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש. במקביל, הוצתו מספר צמיגים סמוך לצומת הכפר מזרעה, דרומית לנהריה. כביש 4 נחסם לזמן קצר לצורך טיפול בשריפה.

מוקד נוסף של עימותים פרץ אמש בכפר עזריה, המרוחק עשרות מטרים בלבד מהכניסה למעלה אדומים. עשרות צעירים תושבי הכפר החלו ליידות אבנים ובקבוקי תבערה ולגלגל צמיגים בוערים לעבר כוח של תחנת מעלה אדומים שפעל באזור. השוטרים, בסיוע כוח של מג"ב, הדפו אותם לכיוון הכניסה לכפר, ובמקביל הוקפצו כוחות יס"מ וימ"ר למקום.

אש סמוך למעלה אדומים, הלילה
אש סמוך למעלה אדומים, הלילה | צילום:


המתפרעים אף ירו פצצות זיקוקין והציתו פחי אשפה לעבר הכוחות. כוח יס"מ שתצפת על המתרחש ביצע איגוף של המתפרעים תוך ביצוע מעצר של שני מעורבים בהפרות הסדר, בני 21 ו-22 - אחד תושב הכפר ואחר תושב חיפה. 

התפרעויות גם במשולש; ליברמן: "הם פועלים כמו טרוריסטים" 

צעירים ערבים מיישובי המשולש - טייבה, טירה, ג'לג'וליה וקלנסאווה הבעירו צמיגים, חסמו צירים ויידו אבנים לעבר שוטרים במהלך הלילה. הצעירים התקהלו והבעירו צמיגים בכניסה לטירה וטייבה, כוח שיטור שפעל במקום הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות נגד המוחים.

לפנות בוקר עצרה משטרת מרחב השרון שלושה בני אדם בחשד ליידויי אבנים לעבר שוטרים בטירה וטייבה והודיעה כי צפויים להיעצר בני אדם נוספים בחשד שהשתתפו בהפרות הסדר.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגיב הבוקר להתפרעויות בעמוד הפייסבוק שלו: "טוב שהמשטרה עצרה באופן מיידי את הערבים שהתפרעו אמש ליד קלנסאווה ובמשולש. עכשיו אנו מצפים שמערכת המשפט תטפל גם היא בענין ביד קשה ונחושה ותשית עונשים שיעבירו מסר מרתיע וחד-משמעי לאלו שנהנים מאזרחות ישראלית ופועלים כמו אחרוני הטרוריסטים. הארועים האלו מבהירים שוב שמקומם של האנשים הללו אינו במדינת ישראל ושעד אז מקומם בכלא".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לדברי ליברמן זמן קצר לאחר פרסומם ואמרה: "חבל ששר החוץ ממשיך ללבות אש שנאה בין אזרחים יהודים וערבים בישראל, ולתת בכך רוח גבית לגזענות וללאומנות. זכותם של האזרחים הערבים בישראל להפגין במולדתם".

מחנה הפליטים שועפט (צילום: רויטרס, חדשות)
המהומות בירושלים, אתמול | צילום: רויטרס, חדשותעוד עקב המהומות, נחסמו לתנועה כבישים 444 ו-5614 בקטע שבין קלנסאווה לצומת המשתלה. מאגף התנועה של המשטרה נמסר כי הכביש נחסם לתנועת כל כלי רכב למעט אלה של התושבים. בנוסף הודיעה המשטרה כי השוק בטירה הפועל מדי שבת לא ייפתח היום עקב האירועים, אך ציינה לחיוב את פעולות ההנהגה המקומית בניסיונה למנוע את הפרות הסדר ולהרגיע את הרוחות.

הנער שנרצח הובא למנוחות, המהומות בירושלים התחדשו 

אלפים ליוו אתמול (ו') את הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר, שנחטף ונרצח ביום רביעי האחרון, למנוחות בשועפאט. במהלך מסע ההלוויה יידו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, אבנים לעבר כוחות הביטחון. קודם לכן התעמתו צעירים פלסטינים עם חיילים בתום תפילות יום השישי בהר הבית. לפחות 18 פלסטינים נפצעו בעימותים.

הפרות סדר בשועפאט, שלשום (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון | צילום: חטיבת דובר המשטרה

אמש החלו חיכוכים בין ערבים לבין המשטרה גם באזור בוואדי ג'וז, כשמאות צעירים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. המשטרה הדפה את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בעיר העתיקה ניסו עשרות לפרוץ מחסום משטרתי אך נבלמו, ובראס אל-עמוד יידו עשרות רעולי פנים אבנים לעבר שוטרים שאיבטחו את המקום. במקביל, מחוץ לביתו של אבו-חדיר התאספו מאות בני אדם שנשאו דגלי פלסטין וקראו קריאות נגד ישראל בעקבות הרצח.

"המשטרה תנקוט ביד קשה נגד המתפרעים"

אחר הצהריים, עם סיום תפילת יום השישי הראשון של חג הרמדאן בהר הבית, החלו כמה עשרות צעירים ערבים רעולי פנים ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה. כוח משטרה הדף את מיידי האבנים לתוך מסגד אל אקצה תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בהמשך התפזרו המפגינים בשקט. באירוע לא היו נפגעים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' סייר אמש בירושלים והבהיר כי המשטרה תעשה הכל כדי למנוע הפרות סדר. "משטרת ישראל תגברה הרבה כוחות בירושלים וכל הארץ בערנות", אמר השר. "אנחנו חייבים לעבור את זה בצורה שקטה ואחראית. אני קורא לכולם לאיפוק וסבלנות כדי לא להצית את השטח".

"יש לנו מספיק מתח באוויר ביומיים האחרונים", הוסיף אהרונוביץ'. "המשטרה תעשה הכל כדי למנוע הפרות סדר. אם יהיו התפרעויות המשטרה תנקוט ביד קשה".