החוטפים שנהרגו
אלו החוטפים | צילום:

אלו החוטפים: שבועיים אחרי חטיפתם של הנערים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הותר הערב (ה') לפרסום כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קוואסמה ואל עיישה הם אלו שישבו ככל הנראה במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו במצוד נרחב ללכידתם.

המטרה היא גם לעצור אותם וגם לאתר את מקום הימצאם של הנערים החטופים. בינתיים, נעצרו על ידי שב"כ, צה"ל והימ"מ מספר חשודים הנחקרים בחשד למעורבותם בחטיפה.

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
הנערים החטופים | צילום: חדשות 2

אחיו של אל עיישה נהרג כשהשליך מטען

שני המחבלים העומדים מאחורי החטיפה משתייכים לגרעין הקשה של חמאס בחברון. מרואן קוואסמה נעצר כבר שהיה בן 18, בגין פעילותו בחמאס, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד ששוחרר באוגוסט 2004.

בחקירתו האחרונה ב-2010 הודה קוואסמה כי הוא מגוייס לזרוע הצבאית של חמאס באזור חברון מאז שנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון ופעל כדי להשיג חומרי גלם לייצור חומרי נפץ. כמו כן, סיפר כי סייע לארגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות. הוא נכלא שוב בישראל עד למרס 2012.

לוחמים לקראת מעצר (צילום: דובר צה"ל)
ממשיכים במצוד לאיתור החוטפים והחטופים | צילום: דובר צה"ל

עמר אבו אל עיישה נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. באפריל 2007 הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה. אחיו נהרג בנובמבר 2005 כשניסה להשליך מטען חבלה לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל מספר פעמים בשל פעילות טרור.

חיפושים בבריכות מים (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש)
חיפושים בבריכות מים | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש

משעל טען: "אין לנו מידע"

שבועיים בדיוק חלפו מאז הלילה שבו נחטפו שלושת הנערים ועד כה לא יצאה הודעה רשמית על נטילת אחריות לחטיפה. בחמאס טענו כי אין בידיהם מידע והכחישו את ההאשמות נגד הארגון. "אני יודע שקרה משהו בשטח הכבוש של הגדה המערבית", אמר יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל השבוע והתנער מאחריות. יחד עם זאת, הבהיר: "אם יתברר שזה (החטיפה) נכון - אני מברך על כך".

בישראל התעלמו מההצהרות של חמאס והמשיכו להפנות אצבע מאשימה אל הארגון כמי שעומד מאחורי האירוע. "אין שאלה שחמאס עומד מאחורי החטיפה", הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הנחת העבודה שלנו היא שהנערים בחיים ונמצאים ביהודה ושומרון, ככל הנראה באזור יהודה".

חטיפה בחברון, הרכב השרוף (צילום: דובר צה"ל)
הרכב השרוף שנמצא | צילום: דובר צה"ל

הקבינט: להמשיך בפעולות לאיתור הנערים

בינתיים, מבצע "שובו אחים" של כוחות הביטחון ביהודה ושומרון נמשך גם הלילה ו-10 בני אדם נעצרו. במהלך הפעילות, נורה ונפצע קשה איש חמאס, בעל היסטוריה של מעורבות בפיגועים, שניסה להימלט ממעצר בכפר א-סמוע שבדרום הר חברון.

יעלון נפגש עם המשפחות. ארכיון (צילום: דוברות משרד הביטחון)
המשפחות עם שר הביטחון. מחכים לאות | צילום: דוברות משרד הביטחון

אמש התכנס הקבינט והוחלט לבחון שורת צעדי פעולה נגד העברת כספים מהרשות הפלסטינית למחבלים הכלואים בישראל - כספים שהם מקבלים כתגמול על ביצוע פיגועי טרור נגד מטרות ישראליות. עוד החליטו שרי הקבינט להמשיך בפעולות נרחבות ביהודה ושומרון לאיתור שלושת הנערים.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר ביום שלישי לכתבים כי היקף הפעולה נגד חמאס הצטמצם "לא כתוצאה מהנחייה של הדרג המדיני להוריד את הפעילות, אלא משום שהפעולה כנגד חמאס מיצתה את החלק הגדול שלה". עיקר המאמצים ממוקדים כעת בחיפושים אחר הנערים.

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

בדיקה: מוקד 100 כשל בטיפול בשיחת הטלפון מהחטופים

משפחת החשוד בחטיפה: "לא מאמינים שהוא עשה את זה"

הותר לפרסום: אלו אנשי חמאס שחטפו את הנערים

10 פעילי חמאס נעצרו בידי צה"ל

הרמטכ"ל: ככל שעובר הזמן גובר החשש לחיי החטופים

יעלון: הפעילות נגד חמאס מוצתה ברובה

אמו של נפתלי פרנקל באו"ם: "זכותו של כל ילד לחזור הביתה"