מהגר סומאלי לועס גת (צילום: רויטרס)
מהגר סומאלי לועס גת | צילום: רויטרס

בשורה רעה לחובבי הגת בבריטניה: ממשלת בריטניה הוציאה את צמח הגת אל מחוץ לחוק והכריזה עליו כסם מסוכן. על פי החלטת הממשלה, החל מהיום (ג') יסווג צמח הגת כסם בדרגה C , יחד עם סמים כמו קטאמין וסטרואידים אנבוליים. עם הוצאת הגת אל מחוץ לחוק מבקשת ממשלת בריטניה ליישר קו עם המדיניות ברוב ארצות אירופה. בנוסף, סיווג הגת כסם מסוכן נועד כדי להפסיק את הברחת הצמח לאירופה דרך האי הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החלטת הממשלה לסווג את הגת כסם מסוכן נעשתה בניגוד לדעת הגוף המייעץ לממשל בענייני נרקוטיקה שקבע כי הגת אינו מזיק הן מבחינה רפואית והן מבחינה חברתית.

הוצאת הגת אל מחוץ לחוק עוררה בבריטניה דיון סוער בין תומכי השימוש בצמח ובין המתנגדים לו. לטענת המצדדים בשימוש חופשי בצמח, האיסור על השימוש בגת יפגע אנושות בבעלי עסק רבים המסתמכים על המסחר בצמח כמקור הכנסה. "הוצאת הגת אל מחוץ לחוק יסגור לחלוטין את העסק שלי", אומר בעל עסק לממכר הצמח בראיון ל-BBC. "אני והפועלים שלי נאלץ להצטרף למיליוני חסרי העבודה שמחפשים תעסוקה".

מנגד, ליבאן נוח, תושב מערב לונדון ממוצא סומאלי, שתומך באיסור על שימוש והחזקת גת, טוען כי לגת יש השלכות הרות אסון על הקהילה שלו. "במקום לדאוג לילדיהם או לעבוד הרבה אנשים לא עושים כלום מלבד לשבת וללעוס גת. אנשים שצורכים גת בכמות מופרזת מפתחים נדודי שינה ולא אוכלים באופן סדיר. אין לי ספק שיש לכך השלכות על הגוף והנפש".

סוחר גת (צילום: רויטרס)
סוחר גת | צילום: רויטרס

לסיווג של הגת כסם מסוכן ישנן השלכות גם על כלכלת קניה, יצואנית הגת העיקרית לבריטניה. הגידול והסחר בצמח הגת מספקים הכנסה לכחצי מיליון חקלאים, שלטענת חברי פרלמנט קנייתים, כעת, מקור פרנסתם מצוי בסכנה.

לבריטניה מיובאים בכל שנה 2,560 טונות של גת בכל שנה. הרווח של משרד האוצר של הממלכה מהמיסוי של הצמח מוערך בכ-2.5 מיליון פאונה בשנה.

"אנשים לא יפסיקו לצרוך גת. הוצאת הגת אל מחוץ לחוק תיצור שוק שחור של סחר בצמח", מעריך איסמאיל, סוחר גת מבריטניה. "אני מאמין שצרור גת יעלה כעת 30 פאונד, כפי שהוא עולה בארצות הברית, שגם שם מסווג הצמח כסם מסוכן, במקום 6 פאונד, המחיר של צרור גת כיום".