מבצע "שובו אחים" - היום ה-12: הרמטכ"ל בני גנץ סייר היום (ג') בגזרת חברון והתייחס לניסיונות לאתר ולהשיב את שלושת הנערים החטופים. "ככל שחולף הזמן, גובר החשש", אמר, "אבל ההנחה היא שהם בחיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש חשיבות רבה מאוד לאורך הרוח במבצע הזה, שקיים אצל כל אחד מהחיילים", אמר גנץ. "לאורך כל הדרך אני חושב שאורך הרוח הזה חשוב גם מהציבור בישראל שיעמוד איתן. נעשה את הפעולה ונגיע בסופו של דבר להישגים. נחישות הפעולה והמוכנות הנלווית אליה מתכתבת עם העניין הזה שמבחינתנו הנחת העבודה היא שהם חיים".

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לכתבים כי היקף הפעולה נגד חמאס הצטמצם "לא כתוצאה מהנחייה של הדרג המדיני להוריד את הפעילות, אלא משום שהפעולה כנגד חמאס מיצתה את החלק הגדול שלה".

"הפעולה תימשך כל עוד צריך"

יעלון הסביר כי "אנחנו ממשיכים באותו מאמץ מודיעיני ומבצעי להביא לשחרור החטופים ולהנחת היד על החוטפים - זה לא השתנה כהוא זה". עוד הדגיש שר הביטחון כי "הפעולה נגד חמאס החלה במעצרים של עשרות רבות של אנשי חמאס, וסגירת מתקנים ונכסים רבים של חמאס, וככל שעבר הזמן זה ירד לעשרות בודדות ובלילות האחרונים מעצרים בודדים".

המבצע נמשך (צילום: דובר צה"ל)
נמשכת הפעילות המבצעית בחברון | צילום: דובר צה"ל

"הפעולה תימשך כל עוד צריך, וזה לא קשור בהנחיות של הדרג המדיני", הוסיף יעלון והבהיר כי צה"ל משקיע את מיטב המשאבים והיחידות הכי טובות באיתור החטופים והחוטפים.

על התקדמות החיפושים אמר: "אנחנו מתקדמים כל הזמן - אנחנו לא פועלים באפלה בעניין החטיפה. זו שאלה של זמן שנגיע לחוטפים ולחטופים, אבל נדרש אורך רוח וסבלנות, אנחנו בכיוון הנכון, נגיע בסופו של דבר לפתרון התעלומה ואני מקווה שנצליח להחזיר את החטופים בשלום".

חיילים בחיפושים אחר החטופים, חטיפה בחברון (צילום: חדשות 2)
חיפושים בגזרת חברון | צילום: חדשות 2

הנטייה בצה"ל: לצמצם המבצע נגד חמאס

דבריו של השר יעלון באים על רקע ישיבת הקבינט שנערכה שלשום, בה עלתה לדיון הצעה של מפקדי צה"ל לצמצם את המבצע נגד חמאס ביהודה ושומרון המתמשך מזה 12 ימים - ולהתמקד מעתה רק בחיפושים אחר הנערים החטופים.

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
נמשכים החיפושים אחר החטופים | צילום: חדשות 2

ההצעה נידונה ככל הנראה עקב החשש ההולך וגובר מביקורת בינלאומית מהתמשכות אפשרית של המבצע אל תוך צום הרמדאן, שיחל השבוע. הנטייה של מפקדי צה"ל היא, כאמור, לצמצם את היקף המבצע - אולם הקבינט טרם החליט על כך.

במהלך הלילה נעצרו ארבעה פעילי חמאס בלבד בגדה כשמתחילת המבצע, לפני 12 ימים, נעצרו 369 פעילי טרור - בהם 269 פעילי חמאס, ביניהם יותר מ-50 ממשוחררי עסקת שליט.