ביום ה-12 למבצע "שובו אחים", עיקר המאמצים מתמקדים בחיפושים ולא במאבק בתשתיות חמאס: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר היום (ג') לכתבים כי היקף הפעולה נגד חמאס הצטמצם "לא כתוצאה מהנחייה של הדרג המדיני להוריד את הפעילות, אלא משום שהפעולה כנגד חמאס מיצתה את החלק הגדול שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יעלון הסביר כי "אנחנו ממשיכים באותו מאמץ מודיעיני ומבצעי להביא לשחרור החטופים ולהנחת היד על החוטפים - זה לא השתנה כהוא זה". עוד הדגיש שר הביטחון כי "הפעולה נגד חמאס החלה במעצרים של עשרות רבות של אנשי חמאס, וסגירת מתקנים ונכסים רבים של חמאס, וככל שעבר הזמן זה ירד לעשרות בודדות ובלילות האחרונים מעצרים בודדים".

"הפעולה תימשך כל עוד צריך, וזה לא קשור בהנחיות של הדרג המדיני", הוסיף יעלון והבהיר כי צה"ל משקיע את מיטב המשאבים והיחידות הכי טובות באיתור החטופים והחוטפים.

על התקדמות החיפושים אמר: "אנחנו מתקדמים כל הזמן - אנחנו לא פועלים באפלה בעניין החטיפה. זו שאלה של זמן שנגיע לחוטפים ולחטופים, אבל נדרש אורך רוח וסבלנות, אנחנו בכיוון הנכון, נגיע בסופו של דבר לפתרון התעלומה ואני מקווה שנצליח להחזיר את החטופים בשלום".

החיפושים באזור חברון (צילום: דובר צה"ל)
החיפושים באזור חברון | צילום: דובר צה"ל

"ליבי עם המשפחות כמובן שעוברות רגעים קשים, ומבחינתנו זו המשימה מספר אחת. אתמול סיירתי שם במשך שעות רבות, כולל מעקב אחרי הסריקות של הכוחות, כדי לראות שאנחנו עושים את הדברים הנכונים מודיעינית ומבצעית כדי להגיע כמה שיותר מהר אל החוטפים והחטופים", הוסיף יעלון.

הוא הדגיש כי חברון לא נתונה בעוצר, אלא בסגר ובכתר. שר הביטחון התייחס גם לפענוח רצח קצין המשטרה ברוך מזרחי על ידי מחבל ששוחרר בעסקת שליט, ושב והביע התנגדות לשחרור אסירים: "אני מקווה שלא נידרש שוב לדילמה הזו - אני התנגדתי לשחרור המחבלים בעסקת שליט. אני רואה את זה כעניין עקרוני - כל שחרור מדרבן את החטיפות הבאות"

הנטייה בצה"ל: לצמצם המבצע נגד חמאס

דבריו של השר יעלון באים על רקע ישיבת הקבינט שנערכה שלשום, בה עלתה לדיון הצעה של מפקדי צה"ל לצמצם את המבצע נגד חמאס ביהודה ושומרון המתמשך מזה 12 ימים - ולהתמקד מעתה רק בחיפושים אחר הנערים החטופים.

ההצעה נידונה ככל הנראה עקב החשש ההולך וגובר מביקורת בינלאומית מהתמשכות אפשרית של המבצע אל תוך צום הרמדאן, שיחל השבוע. הנטייה של מפקדי צה"ל היא, כאמור, לצמצם את היקף המבצע - אולם הקבינט טרם החליט על כך.

במהלך הלילה נעצרו ארבעה פעילי חמאס בלבד בגדה כשמתחילת המבצע, לפני 12 ימים, נעצרו 369 פעילי טרור - בהם 269 פעילי חמאס, ביניהם יותר מ-50 ממשוחררי עסקת שליט.