כחודשיים אחרי פיגוע הירי בערב פסח, שבו נרצח בידי מחבלים קצין המשטרה סנ"צ ברוך מזרחי ז"ל, הותר לפרסום כי נלכדו שני חשודים ברצח - אב ובנו מהכפר אידנא. האב, פעיל חמאס ששוחרר בעסקת שליט, ובנו הודו במעשה ויעמדו למשפט בבית הדין הצבאי במחנה עופר. מפקד מרחב חברון נצ"מ ישראל טל הודיע לאלמנתו של מזרחי ז"ל על תפיסת מרצחיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האב, זיאד עואד, ובנו, חסן עואד, נעצרו לפני כחודש בחשד כי פתחו בירי לעבר מכוניתם של בני משפחה מזרחי באזור מחסום תרקומיא בעת שהיו בדרכם לארוחת הסדר.

לוחמי הימ"מ איתרו את האב בביתו, בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהתקבל משירות הביטחון הכללי. הלוחמים הגיעו למקום, כיתר את הבית וכרזו למחבל לצאת. מהמשטרה נמסר כי הוא הסגיר את עצמו ללא התנגדות.

הנאשמים ברצח. זיאד ובנו (צילום: דוברות המשטרה)
החשודים ברצח מזרחי ז"ל | צילום: דוברות המשטרה

מעבדות המז"פ זיהו בזירת הרצח למעלה מ-50 תרמילים, שעל פי ממצאי הבדיקה נורו מכלי נשק אחד. כמו כן, אותרו על גבי מחסנית שנמצאה טביעות אצבע ושרידי די.אן.איי. פרופיל הדי.אן.איי שזוהה התאים לחשוד.

ישראל מתכוונת להרוס את בית המחבל, בכפוף לאישור בית המשפט. גורמים בירושלים ציינו כי העובדה שהרוצח הוא אדם ששוחרר בעסקת שליט, מדגישה את החשיבות של המהלך להחזרת חלק גדול ממשוחררי העסקה לבתי הכלא.

הקלצ'ניקוב של הנאשמים הוסגר למשטרה (צילום: דוברות המשטרה)
הקלצ'ניקוב של הנאשמים הוסגר למשטרה | צילום: דוברות המשטרה

"מזרחי היה איש מקצוע מהמעלה הראשונה"

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו התייחס לפיענוח הפיגוע ואמר: "התחייבתי לעשות כל מאמץ יחד עם גופי הביטחון האחרים על מנת לשים יד על המרצחים הארורים והיום אני מודה ליחידות המשטרה מחוז ש"י, ימ"מ ומז"פ, צה"ל ושירות הביטחון הכללי על פיענוח הרצח המזעזע של קצין המשטרה. אני מעביר מסר ברור לכל הנוגעים בדבר כי פיגועי טרור רצחניים לא ישיגו את מטרתם, מדינת ישראל ומשטרת ישראל לא תתפשר על ביטחון אזרחיה".

מפקד כוח הימ"מ שלכד את המחבל, סנ"צ ע', סיפר: "ראיתי למול עיני לוחמים חדורי מוטיבציה להביא ללכידתו של הרוצח שאחראי לפשע הנתעב ולהביאו לדין. ביום הזיכרון האחרון עלינו לוחמי היחידה לקברו של אחד הנופלים מהיחידה ולא יכולנו להתעלם מקריאת הקדיש של בנו הצעיר של ברוך ז"ל שצמררה את כולנו".

סגן ניצב ברוך מזרחי ז"ל, בן 46, נשוי ואב לחמישה, נורה למוות בפיגוע הירי בדרום חברון, שאירע בערב חג הפסח, כשמזרחי ובני משפחתו היו בדרכם לארוחת ליל הסדר.

"מדובר באדם שמעבר להיותו איש מקצוע מהמעלה הראשונה, היה חבר אמיתי", ספד לו מפקדו של מזרחי לאחר הירצחו. סגן ניצב מזרחי הובא למנוחות בחלקה המשטרתית בהר הרצל בירושלים.

לוחם צה"ל במהלך המצוד אחר המחבלים
לוחם צה"ל במהלך המצוד אחר המחבלים | צילום:

ברוך מזרחי שירת במחלקת הסיגינט במשטרה ומפקדו, תנ"צ י', סיפר כי את חייו הקדיש לשתי אהבותיו הגדולות - משפחתו והמדינה. "מדובר באבידה בראש ובראשונה למשפחתו ובאבידה אישית ומקצועית גדולה לאנשי היחידה והחטיבה, למשטרת ישראל ולמדינת ישראל", אמר. "הוא התנדב לכל משימה במסירות ובאמונה, היווה אוזן קשבת לפקודיו, לעמיתיו ולמפקדיו ונוכחותו היתה מורגשת עד מאוד".

חברת המשפחה תיארה את מזרחי כאיש חזק. "הוא היה מאוד דיסקרטי ושקט בנוגע לעבודה שלו, מלח הארץ", אמרה לחדשות 2 online. "ראיתי אותם חגיגיים, רגע לפני החג. כל המשפחה לבשה לבן".

סגן ניצב מזרחי נולד בשנת 1967 בתל אביב, גדל והתחנך בבת ים ועבר להתגורר במודיעין לפני כ-15 שנים. בתפקידו האחרון שירת, במשך כשלוש שנים, כראש מדור טכנולוגיות ביחידת הסיגינט, חטיבת המודיעין באגף החקירות והמודיעין. הוא שירת בצה"ל במשך 25 שנים, ולאורך שירותו ביצע מגוון תפקידים מבצעיים וטכנולוגיים, האחרון שבהם כסגן אלוף ביחידת המודיעין 8200.

ביוני 2011 גוייס מצה"ל למשטרת ישראל כסגן ניצב, לתפקיד ראש מדור טכנולוגיות ביחידת הסיגינט בחטיבת המודיעין, אגף החקירות והמודיעין. "ברוך היה שותף משמעותי בעיצוב מחלקת הסיגינט, ובבניית מערך כח האדם בתחום הטכנולוגיה המבצעית במשטרת ישראל", אמרו במשטרה.