חטיפה בחברון, הרכב השרוף (צילום: דובר צה"ל)
הרכב השרוף שנמצא | צילום: דובר צה"ל

תגובה חריפה לפרסום שמות החוטפים: שעות ספורות לאחר שהותר לפרסום כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון, בחמאס מכחישים את הטענות ומפנים את האשמה כלפי ישראל. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר בתגובה כי מדובר בניסיון טיוח של ישראל על כשלונה במציאת הנערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקביל, המשיך גם הלילה גל המעצרים בגדה במסגרת מבצע "שובו אחים". במהלך פעילות צה"ל באזור חברון, נעצרו הלילה תשעה פלסטינים באזור חברון בחשד לפעילות טרור, ונסרקו 40 יעדים. באידנא הסמוכה לחברון מצאו הכוחות מטען ושני אקדחים.

"ההצהרה מטעם הכיבוש, בה נמסרו השמות של אנשי חברון, היא המשך של הבלבול והכישלון המביך בהשגת המטרות של שלטון הכיבוש", הוסיף דובר חמאס. לעומתו, בכיר פלסטיני אישר בפני כתב סוכנות הידיעות AP כי שני החשודים - עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29 - נעדרים וכלל הנראה מתחבאים.

המקור, שסירב להזדהות בשל האיסור על עובדי הרשות להתייחס לנושא, סיפר כי כוחות הביטחון הפלסטינים סורקים את השטח בחיפוש אחר החשודים בחטיפה. לדברי הבכיר, היעלמותם של קוואסמה ואבו-עיישה בשבועיים האחרונים היא "ראיה חותכת שהשניים קשורים לחטיפה".

שער, פרנקל ויפרח ז"ל (צילום: חדשות 2)
הנערים החטופים | צילום: חדשות 2

אשת אחד החוטפים: "מה פתאום שהוא יעשה דבר כזה?"

לאחר פרסום השמות, משפחתו של עמר אבו אל עיישה סירבה להאמין כי הוא אחראי למעשה. במהלך מבצע "שובו אחים" הגיעו כוחות הביטחון לביתו של אל עיישה וחקרו את אשתו. לאל עיישה, בן ה-30, שני ילדים וכעת הוא ורעייתו מצפים לילד נוסף. בבית המשפחה טוענים כי הוא נחטף על ידי ישראל וכי אין לו כל קשר לחטיפה עצמה.

"ראיתי אותו בפעם האחרונה ביום חמישי בערב", סיפרה כראם אבו אל עיישה, רעייתו של עמר, לחדשות 2. "הוא אמר שהוא הולך לחתונה, אחר כך לא דיברתי איתו. מה פתאום שהוא יעשה דבר כזה? מה פתאום שהוא יעזוב אותי ואת הילדים? לא יכול להיות", אמרה בעודה ממררת בבכי.

על טענות אלו חזר גם עומר, אביו של עמר. "אמרתי לכוחות הביטחון שבפעם האחרונה שראיתי אותו הלכנו לאירוע אצל הדוד שלי ביום חמישי האחרון בסביבות השעה שמונה בערב", הסביר האב. "אחר כך הוא אמר לאשתו שיש לו משהו באל-עזריה ושאולי הוא יהיה יום-יומיים באל-עזריה. הוא עובד שם. לקחתי את הטלפון והתקשרתי לעמר, אבל הטלפון שלו היה כבוי. אז התחלתי לחשוב שאולי עצרו אותו, אולי לקחו אותו".

החוטפים שנהרגו
אלו החוטפים | צילום:

אחיו של אל עיישה נהרג כשהשליך מטען

על פי השב"כ, שהתיר לפרסום את שמות החוטפים, קוואסמה ואל עיישה הם אלו שישבו ככל הנראה במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו במצוד נרחב ללכידתם. המטרה  בינתיים, נעצרו על ידי שב"כ, צה"ל והימ"מ מספר חשודים הנחקרים בחשד למעורבותם בחטיפה.

שני המחבלים העומדים מאחורי החטיפה משתייכים לגרעין הקשה של חמאס בחברון. מרואן קוואסמה נעצר כבר שהיה בן 18, בגין פעילותו בחמאס, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד ששוחרר באוגוסט 2004.

בחקירתו האחרונה ב-2010 הודה קוואסמה כי הוא מגוייס לזרוע הצבאית של חמאס באזור חברון מאז שנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון ופעל כדי להשיג חומרי גלם לייצור חומרי נפץ. כמו כן, סיפר כי סייע לארגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות. הוא נכלא שוב בישראל עד למרס 2012.

עמר אבו אל עיישה נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. באפריל 2007 הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה. אחיו נהרג בנובמבר 2005 כשניסה להשליך מטען חבלה לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל מספר פעמים בשל פעילות טרור.

חיפושים בבריכות מים (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש)
חיפושים בבריכות מים | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש

הקבינט: להמשיך בפעולות לאיתור הנערים

שלשום התכנס הקבינט והוחלט לבחון שורת צעדי פעולה נגד העברת כספים מהרשות הפלסטינית למחבלים הכלואים בישראל - כספים שהם מקבלים כתגמול על ביצוע פיגועי טרור נגד מטרות ישראליות. עוד החליטו שרי הקבינט להמשיך בפעולות נרחבות ביהודה ושומרון לאיתור שלושת הנערים.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר ביום שלישי לכתבים כי היקף הפעולה נגד חמאס הצטמצם "לא כתוצאה מהנחייה של הדרג המדיני להוריד את הפעילות, אלא משום שהפעולה כנגד חמאס מיצתה את החלק הגדול שלה". עיקר המאמצים ממוקדים כעת בחיפושים אחר הנערים.

יעלון נפגש עם המשפחות. ארכיון (צילום: דוברות משרד הביטחון)
המשפחות עם שר הביטחון. מחכים לאות | צילום: דוברות משרד הביטחון

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

המשפחות אחרי פרסום זהות החטופים: "סומכים על כוחות הביטחון"

מי הם שני חוטפי הנערים?

בדיקה: מוקד 100 כשל בטיפול בשיחת הטלפון מהחטופים

משפחת החשוד בחטיפה: "לא מאמינים שהוא עשה את זה"

הותר לפרסום: אלו אנשי חמאס שחטפו את הנערים

10 פעילי חמאס נעצרו בידי צה"ל

הרמטכ"ל: ככל שעובר הזמן גובר החשש לחיי החטופים

יעלון: הפעילות נגד חמאס מוצתה ברובה

אמו של נפתלי פרנקל באו"ם: "זכותו של כל ילד לחזור הביתה"