אמש (ה') פורסם כי עמר אבו-עיישה ומרוואן קוואסמה הם שני המחבלים שחטפו על פי החשד את שלושת הנערים. מאז החטיפה השניים נעלמו וכוחות הביטחון תרים אחריהם. מהיכן הגיעו החוטפים ומה הסיכוי לתפוס אותם?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חמולת קוואסמה ידועה כמשפחה שסיפקה טרוריסטים רבים, אך משפחת אבו-עיישה הרבה פחות מוכרת. סגן אלוף במילואים אלון אביתר, שהיה היועץ לענייני פלסטינים של מתאם הפעולות בשטחים, ניסה לשרטט פרופיל לשני החוטפים: "משפחת אבו-עיישה היא משפחה קטנה יותר ומצומצמת", הסביר אביתר. "מדובר באלפים בודדים המתגוררים בחברון. אולם התהודה של חמולת קוואסמה הגיעה רחוק הרבה יותר".

"חמולת קוואסמה, שמונה כעשרת אלפים אנשים רק באזור חברון, שלחה אל מותם עד כה 17 'שהידים' באינתיפאדה השנייה. הם מתפארים בעובדה הזו כהישג. זו חמולה שמצד אחד הזרועה המרכזית שלה היא הטרור אך מצד שני היא בני המשפחה גם חברים בממשלת הרשות הפלסטינית", הוסיף.

בין המניעים: חטיפת 3 הנערים (צילום: פייסבוק ותצפית)
שלושת הנערים שנחפו | צילום: פייסבוק ותצפית

לדבריו של אביתר, גם ממשפחת אבו-עיישה הקטנה יותר יצאו מחבלים: "אפילו אביו של החשוד בחטיפה מוגדר על ידי חמאס כלוחם עבור המאבק המזוין, לכן אפשר לראות שהוא לחלוטין לא מופתע ממעשי בנו".

גם אחיו של עמר אבו-עיישה היה פעיל בפעולות טרור עד שחוסל ב-2005 לאחר שזרק מטען לעבר כוח של צה"ל. "מדובר בשתי משפחות שמהוות את השדרה המרכזית של הזרוע הצבאית החמאסית בתוך חברון ויש להם היסטוריה ארוכה, ועל פי החמאס גם מפוארת", ציין סא"ל (מיל.) אביתר.

"השניים מדלגים ממקום למקום"

בנוגע לסיכוי לתפוס אותם, העיד אביתר כי השניים ככל הנראה מדלגים ממקום למקום באופן מאוד תדיר. "על פי רוב, לאור ניסיון העבר, כאשר מחבלים יודעים שצה"ל מחפש אותם, הם עוברים ממיטה למיטה. זהו אורח החיים הקבוע. כאשר כל זכוכיות המגדלת הישראלית מוצבת עליהם, אין ספק שהשניים מחפשים לשנות מקום בכל דקה".

לדבריו של אביתר, לא סביר שהשניים פעלו לבדם, אך עם זאת, רמת המידור במקרה כזה צריכה להיות מאוד גבוהה ומסועפת. "אני אתפלא אם השניים עבדו לבד לאורך כל הדרך", טען. "כדי 'להפיק' מבצע מסוג זה, צריך סיוע של גורמים נוספים. עם זאת כאשר מוציאים לפועל אירוע מסוג זה שניתן להגדירו כמגה פיגוע ברמה האסטרטגית, אנחנו יודעים שהקצה התחיל בפירמידה גבוהה יותר מאשר אותם מעורבים".

"בשלב הזה הפרטים עדיין לא התבהרו. אין לנו לא את קצה ולא את בסיס הפירמידה. האם מדובר במעגל שכולל בעיקר את שני החשודים או שמדובר על מעגל רחב יותר - את זאת נדע רק בהמשך", סיכם.