סוף להסלמה בדרום? גם לאחר ההכרזה של הג'יהאד של ניצחון והפסקת אש, הרקטות לא מפסיקות לטפטף בדרום הארץ. מאז הלילה נורו 9 רקטות ופצמ"רים לעבר עוטף עזה, אחת מהן התפוצצה בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול וגרמה לנזק קל לרכוש ולמבנים.

בסיור שערכו שר הביטחון אהוד ברק ומפקד פיקוד הדרום אלוף טל רוסו באוגדת עזה הבוקר התייחסו השניים להסלמה בדרום והתייחסו לרגיעה. "לא נכון יהיה להגדיר מה הקווים שמבחינתנו יפרו את הרגיעה", אמר שר הביטחון ברק. "ההחלטה לחסל את מזכ"ל הוועדות קייסי הייתה נכונה".

ברק עם אלוף פיקוד הדרום, הבוקר באוגדה (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
ברק עם אלוף פיקוד הדרום, הבוקר באוגדה | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"צה"ל יכה בכל מי שינסה לפעול נגדנו, אנחנו פועלים בצורה תכליתית ונכונה מול האיומים של ירי רקטי, לא נוכל לדעת מתי הפעם הבאה שניאלץ לפעול", הוסיף שר הביטחון והעריך כי "אם הכל יפעל כהלכה, תוך שלושה שבועות סוללה רביעית של כיפת ברזל תוצב בדרום".

"אנחנו לא מזלזלים בצד השני, יכולים להיות ניסיונות, גם להוביל מחדש פיגועים וגם צורות אחרות של יוזמות לירי באופן שמפיק מבחינתם את הלקחים, אבל צה"ל מנסה ופועל להיות תמיד צעד אחד קדימה- מוכן וערוך לתת ביטחון לאזרחי ישראל", הדגיש ברק. "שיעור היירוטים גבוה ביותר, הוא גם תורם לביטחון האזרחים, גם להרתעה של הצד השני וגם לחופש הפעולה ושיקול הדעת של הדרג המדיני".

"אנחנו נערכים לסוף הסבב", אמר מפקד פיקוד הדרום אלוף טל רוסו. "הימים הבאים יקבעו האם אנחנו הולכים לרגיעה - אנו מכינים מדרגות תגובה לכל התפתחות".

"אש תיענה באש ושקט יענה בשקט"

הבוקר התייחס הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ לשקט היחסי בדרום ואמר כי "אש תיענה באש ושקט יענה בשקט". בשיחה עם מתגייסים בבסיס הקליטה והמיון תל השומר בגיוס של חטיבת "כפיר", הדגיש גנץ כי "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר - נלך הכי רחוק שאפשר כדי להגן על אזרחינו".

על ההרוגים בתקיפות צה"ל בעזה אמר גנץ כי "22 מתוכם הם אויבים מובהקים, אך לצערי נהרגו גם ארבעה אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה, והיו לידה. עשינו ואנחנו עושים את כל המאמצים לפגוע במי שצריך, אבל נלך הכי רחוק שאפשר כדי להגן על אזרחינו. תדעו המגויסים החדשים להבדיל בין אזרח לבין אויב".

"צה"ל פעל הגנתית ולא מעט התקפית באמצעות מודיעין ואש", הוסיף הרמטכ"ל. "עד כה, פעילי טרור רבים נהרגו ותוצאות הלחימה הן טובות. אנו מפעילים את הכוח כשנדרש, והפעם זה נדרש. זמן רב מדברים על התעצמות אש של אויבנו וקיים איום פוטנציאלי. העורף הישראלי הוכיח פעם נוספת שהוא יודע להתמודד עם אתגרים, אך יש להכניס לפרופורציה. אויבנו מבינים את האיזון בין כושר הגנתי לכושר התקפתי".

הלווית אחד ההרוגים בעזה, היום (צילום: רויטרס)
הלווית אחד ההרוגים בעזה, היום | צילום: רויטרס

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הסלמה בדרום - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

ילדי הדרום לנשיא פרס: "תביא שקט עם עזה"

הרמטכ"ל על הרגיעה: "שקט ייענה בשקט, אש תיענה באש"

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"

שר החינוך סער: "סבבי ההסלמה הללו בלתי נסבלים"

פרשנות: הישג לצה"ל, פעילי הג'יהאד בבעיה קשה