לאחר 4 ימים של אזעקות בלתי פוסקות ומטחי טילים, מקווים היום ביישובי הדרום לרגיעה במתיחות. למרות שעדיין לא מתקיימים לימודים, התושבים מנסים לשוב לשגרה יחסית. בבאר שבע מסיירים היום שר החינוך גדעון סער, השר להגנת העורף מתן וילנאי ויו"ר קדימה ציפי לבני. את ביקורם אנו מעבירים בשעה זו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

"יש כאן משוואה ברורה", אמר השר גדעון סער, "אי אפשר שהאזרחים בדרום יסתגלו לסבבים כאלה בתדירות הזו. יהיה צורך להלום בעוצמות חזקות ביותר כדי להוציא את החשק מסבבים כאלה בעתיד". סער נשאל על האפשרות למגן את מבני הציבור והחינוך בבאר שבע, והמשיך בקו התקיף של דבריו. "יש החלטות על מיגון ברצועה של עד 15 ק"מ מהגבול עם זה, זאת על פי החלטת רה"מ. כמובן שמדינה לא יכולה ולא צריכה למגן כל מבנה בשטחה, זה לא נכון. המענה צריך להיות הרתעתי והתקפי, אבל אנחנו לא יכולים לשים את יהבנו על מיגון יתר"

השר להגנת העורף מתן וילנאי, שיסיים בימים הקרובים את תפקידו ויעבור לשמש כשגריר ישראל בסין אמר: "זה לא זבנג וגמרנו, לא נוותר לאף אחד שמתכוון לפגוע בנו". וילנאי הוסיף כי עדיין ישנן התרעות לפיגוע מכיוון סיני, וכי אם פיגוע זה היה יוצא לפועל תוצאותיו של המבצע הצבאי בעזה היו נראות שונות לחלוטין.

מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי בדרום, ירו הפלסטינים 222 רקטות קסאם וגראד אל עבר יישובי הדרום. 56 מהרקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. במקביל, תקפו מטוסי חיל האוויר 18 יעדי טרור, בהם מחסנים לייצור אמל"ח ומטרות של ארגוני הטרור ברצועה, 19 חוליות של משגרי קסאמים. כמו כן בוצעו שני סיכולים ממוקדים של פעילי טרור.

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט אמר ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ': "אני מקווה מאד שכולנו לא חיים באשליה שכיפת ברזל היא המושיע הגדול - כיפת ברזל היא תוספת, היא משרה בטחון, היא תוספת חשובה להגן על התושבים היא לא במקום יוזמה צבאית של מדינת ישראל".

אך ורק נחישות מדינית וצבאית תמנע סבב נוסף", הוסיף. "זה לא פשוט שהילדים שלנו נמצאים בבתים וההורים לא הולכים למקומות העבודה שלהם, אבל הנחישות של כולנו, הדבקות במטר,  היו צריכים להביא את אותם ארגוני טרור שהם יבקשו הפסקת אש - לא אנחנו צריכים לבקש הפסקת אש".

לדברי דנילוביץ', "אני חושב שהיו הצלחות לא מבוטלות במבצע הקטן האחרון הזה, פגעו בחלק מארגוני הטרור, בכמה ממתכנני הפיגועים, אבל לא מספיק. אם כבר נאלצנו להסתגר בבתים ולעבור תקופה לא נעימה, חשבנו שההכרעה צריכה להיות קצת יותר מובהקת, אני חושב שצריכים לפגוע בצורה הרבה יותר עמוקה ויסודית בתשתיות הטרור, בסך הכל אנחנו רוצים לחיות כאן בשקט ובשלווה אבל הצד השני צריך להבין שאם פה לא יחיו בשקט ובשלווה גם הצד השני".

למרות הדיווחים הליליים על הפסקת אש בדרום, התקווה לשקט בגזרה נגוזה עם 4 רקטות שנורו בשעות הלילה לעבר יישובי שער הנגב ורקטה נוספת הבוקר ליישובי המועצה האיזורית אשכול - כולן בשטחים פתוחים וללא נפגעים. להסכם ההפוגה אמנם אין אישור ממקורות ישראלים, אך צה"ל אינו תוקף בעזה בפועל מ-1:00 בלילה ונראה שניתנת הזדמנות לרגיעה.

רוצים לקבל עדכוני חדשות שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסלמה בדרום - כותרות אחרונות בחדשות 2 באינטרנט:

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"

הרמטכ"ל על הרגיעה: "שקט ייענה בשקט, אש תיענה באש"

הג'יהאד חוגג: "ניצחון היסטורי לדם החללים"

פרשנות: הישג לצה"ל, פעילי הג'יהאד בבעיה קשה